Jak na Kurzweilu udělat parádní hammondky

Vše, co se netýká hudebního šílenství, MIDI a audia
Odpovědět
ZFarkas
Vybavení

Jak na Kurzweilu udělat parádní hammondky

Příspěvek od ZFarkas » 15 pro 2016 13:44

Ne, není to vtip, je to skutečnost, ale přesto dávám raději do smetiště..
Slyšel jsem teď na koncertním křídle Kurzweil položený nějaký starý jednomanuálový Hammondy, asi CX3 verze I, a mělo to (oboje) tak dokonalý zvuk, že jsem se až zastyděl, když jsem si vzpomněl, jak jsem mohl dokonce několik koncertů odehrát na jejich zvukově tak trapné digitální imitace z chinaquality rompleru s označením PC3K. Brrrr fuj...
Takže moje dobrá rada nad zlato: kdo chce na Kurzweilu udělat fakt parádní hammondky, položte si je klidně na horní desku Kurzweil klavíru (ovšem kromě chinaqualitytoys Hammond SK1, co nemá s tím legendárním zvukem Hammond absolutně, ale absolutně nic společnýho... :-)

MDudas

Re: Jak na Kurzweilu udělat parádní hammondky

Příspěvek od MDudas » 15 pro 2016 18:26

ZFarkas píše:... že jsem se až zastyděl, když jsem si vzpomněl, jak jsem mohl dokonce několik koncertů odehrát na jejich zvukově tak trapné digitální imitace z chinaquality rompleru s označením PC3K. Brrrr fuj...
V podstate mas stastie, pretoze okrem Teba a kolegov z kapely (a mozno este zvukara) to nikto nezistil... :wink:
Ale ked uz si to nacal - viaceri Kurzwajlaci odporucaju namiesto internych leslie fx alternativne externe leslie krabicky. Napr. taky, ze Neo Ventilator...

ZFarkas
Vybavení

Příspěvek od ZFarkas » 16 pro 2016 09:08

Hmm, zkusil jsem i elektronkový Crumar analogový leslie s overdrivem, což je dle mne subjektivně výrazně lepší než NEO (u nás nesehnatelné, malosériová výroba Italy), jak na PC3K tak na SK-1 a tak jako trochu ano, ale pořád to bylo spíš jen, jako kdybych tunil Fabii místo koupě klidně ojetýho BMW, ve stejné ceně... Jediný skutečný zvuk hammondu dá fakt pouze nějaký orig Hammond (nebo Korg CX I) a dřevěná leslie bedna. SK1 nebo imitace na Kurzweilu - to je skutečně jedno, stejně "dobrý" hammond sound jsem měl i na Korgu M3. Ještě i Nord C2 zní taky "dospěle", jinak je myslím lepší použít jakékoli analog varhany klidně s jiným zvukem než typ "hammond", než se snažit otravovat ostatní (i sám sebe) nechutně sterilní digitální imitací... Když místo originál Hammond vezmu třeba originál chrámový zvuk varhan, který je ale stejně průrazný a hutný, jen jiný, tak je to asi jako když v kapele trumpetistu nahradí saxofonista, prostě jiný zvuk, ale pořád stejná živá kvalita, výraz, expresivita. A nejen na stage, ve studiu je to to samý.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 16 pro 2016 23:21

Ja osobne si nemyslim, ze problem je v simulacii samotneho zakladneho zvuku, a ze by to snad lepsie masiny viac-menej nezvladli. To bude zrejme ten mensi problem. Aj distortion a jemna saturacia (ci ako sa to vola), sa daju pomerne lahko napodobnit.

Ovela vacsi problem je samotne Leslie. Ked tie bedne raz stoja, namiesto aby sa krutili, tak to vzdy bude iba napodobenina. S tym sa neda nic robit. Krutiace bedne "vyuzivaju" na modulaciu zvuku cely priestor haly, takze zvuk je "zalicovany" s akustikou miestnosti - odrazy, tlmenie, atd. to vsetko je zladene z priestorom.
Ked pustis do beznych stojacich bedni nejaku Leslie simulaciu (ktora obycajne ma uplne ine parametre, nez dany priestor) tak mas dva rozdielne, "nezladene" priestory - jeden realny a druhy simulovany. To sa vzajomne mlati a nikdy to NEMOZE zniet ako realny Leslie.
Ani keby si uplne presne nastavil parametre nejakej Leslie simulacie na dany priestor, nikde nevies dosiahnut bocne a predne odrazy. Jedine (teoreticky), ze by ta simulacia pracovala s nejakymi repro-stlpmi, ktore by mali 4 smery. :wink:

ZFarkas
Vybavení

Příspěvek od ZFarkas » 19 pro 2016 09:33

Tak samozřejmě je to pravda s tou leslie bednou, podle mne nejlepší její simulátor je zmíněný Crumar DSI Burn (měl jsem, prodal, už ale nevím, kdo je v ČR šťastným majitelem..).

Dovolím si jen nesouhlasit, že sebelepší mašiny (romplery) zvládnou udělat zcela rovnocenný zvuk k analogovým varhanám - nejvýš podobně jako simulace klavíru - ani na Kronosu nikdy nedají takový výraz a přirozenost a tisíce zvukových nuancí jako normálně sejmutý koncertní klavír. A co se týče imitací - každý slušný nástroj je umí dobře a každý více lowlevel nástroj je umí hůře, nic víc, nic míň. Když jsem měl třeba souběžně Korg M3 a Kurzweil PC3K, nenašel jsem prakticky vůbec žádný rozdíl ani přes PA v mixu live, ani v klidu studia ve stereu. Na obou zněly imitace čehokoliv prakticky stejně kvalitně. Ano, plný, solidní zvuk, ale bez té "analogové" jiskry, expresivity či jakési i náhodné neustálé změny ve zvuku, co produkují analogy, na rompleru je to prostě sterilní, strojové, trochu nuda, omrzelo mě to stejně rychle jako imitace na SK1, kde se až divím, jestli to měl Hammond vůbec zapotřebí, půjčit svoji honosnou obchodní značku takovému china krámu... ale asi kšeft je kšeft...

Odpovědět