VSTi instrumenty a plug-iny v SONARU

Vše o programu Cakewalk SONAR
Odpovědět
Sonarmusicman

VSTi instrumenty a plug-iny v SONARU

Příspěvek od Sonarmusicman » 04 čer 2012 20:14

Zjistil jsem, že toto téma zde ještě chybí. Občas se něco z toho vyskytne v jiných tématech k SONARU, ale myslím, že by bylo dobré tomu vyhradit samostatný prostor.

Chtěl bych se zeptat, zda se již někdo setkal s problémem, který mám nyní já a zda byste mi někdo pomohl najít dobré řešení. Stala se mi následující věc: Koupil jsem si SONAR a dozvěděl jsem se, že na webu existují FREE VSTi instrumenty a pluginy. Takže se ze mne stal doslova křeček a začal jsem si do svého PC shromažďovat zásoby. Teď mám plnou lednici zásob (asi 150 položek) a většinou nevím, kde začít a na co který plugin a VST je dobrý a co umí a neumí. Takže dotaz zní: KDE, JAK a ČÍM začít. Napadlo mne jedno řešení, ale nevím, do jaké míry bude praktické. Co třeba začít podle abecedy a každému VSTi či pluginu věnovat jeden samostatný projekt v SONARU a zároveň si k tomu vyhradit jeden list A4 ve svém sešitě? Bude to asi zdlouhavé a pracné. Proto bych byl rád, kdyby jste mi někdo z vás poradil třeba nějaký lepší, efektivnější a rychlejší postup. Samozřejmě jsem si mohl k jednotlivým VST uložit i návody k použití, jenže naprostá většina uživatelských příruček je v angličtině, kterou neovládám. Tak jsem zvědavý, co mi i dalším sonaristům se stejným problémem doporučíte.

biscuit

Re: VSTi instrumenty a plug-iny v SONARU

Příspěvek od biscuit » 04 čer 2012 21:34

doporucim ti par veci podle toho, jak to vidim ja ;)
1) anglictina - zaviras si dvere pred vedenim.. kdyz se teda nehodlas naucit alespon komunikacni zaklady, pouzivej translatory aspon
2) coz souvisi s bodem jedna - cerpej nejdriv informace a na zaklade toho, jestli te treba ten popis pluginu, neci kladny hodnoceni nekde na webu, nebo co ja vim dalsiho, zaujalo, az potom se jmi ten plugin zkouset. jinak muzes zasvetit svuj zivot zkouseni free pluginu ;)
3) vst neni format, kterej by podporoval jen sonar. dokonce cakewalk byl strasnou dobu mimo vst deni, az kdyz uz jinak soudruzi nemohli, rozhodli se konecne ;) tudiz nefixuj se na sonar - zajimej se o vst svet, ten neni vazan na platformu ;)
4) souvisi s bodem tri - doporucuju forum kvraudio.com (je i spousta dalsich kvalitnich webu podobnyho razeni). i kdybys nerozumel anglicky, najdes zde hodnoceni oblibenosti vetsiny pluginu a i to te muze vest tou, ja bych rekl, rozumnou cestou - tedy od majoritou oblibenych, az po ty treba mene zname a z ruznych duvodu mene oblibene, nebo treba zapomenute. samozrejme i zde na audiozone je sekce free vst/vsti a informaci v cestine se za poslednich par let tady taky povedlo nashromazdit celkem slusny mnozstvi...

kazdopadne bych se vykaslal na objevovani objevenyho a spis si vyzkousel tutovky a delal hudbu ;)

Sonarmusicman

Příspěvek od Sonarmusicman » 05 čer 2012 09:27

Ahoj kamaráde. Děkuji za radu. Zkusím to podle tvého doporučení, a to udělám tak, že si název plug-inu nebo VST zadám do Google a zkusím se podívat na všechny dostupné informace o něm. Co myslíš, je to dobrý nápad? Osobně si myslím, že ano. Ale jestli máš jiný názor, tak mi o něm řekni.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 05 čer 2012 09:35

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 06 čer 2012 11:03

Přesně tak. Plus - když využiju jednu z informací z počátečního dotazu - je třeba si nastudovat obecně CO ten který efekt dělá a JAKÉ má případně ovládací prvky. To jsou informace nezávislé na platformě a kvalitě jednotlivých efektů. Zbytek už psali kluci; obecné hodnocení je jedna věc (a může rychle nasměrovat, to je pravda), ale nejsou výjimkou i případy, že má smysl použít efekt, který se obecně nikomu nelíbí, ale tobě se na dané místo a použití bude hodit (=zvukově líbit) nejvíc. A jsme tedy opět u uší a záměru :wink:

P.

longsleeper

Příspěvek od longsleeper » 06 čer 2012 12:13

...jenom bych doplnil-dělej to naopak.Nezkoušej k čemu je kterej plugin dobrej.Prostě dělej muziku,a v momentě kdy zjistíš že potřebuješ reverb,tak si stáhni 3-4 nejpoužívanější,vyzkoušej,vyber si jeden a skládej dál.Pak budeš chtít delay,zase to samý.Ušetříš moře času.

Sonarmusicman

Příspěvek od Sonarmusicman » 12 čer 2012 11:53

Víte někdo o FREE VST Pluginu, který je vhodný na redukci šumu a dalších rušivých zvuků v pozadí?

biscuit

Příspěvek od biscuit » 12 čer 2012 13:52

takze gate asi nestaci. chces predpokladam odfiltrovat urcitou cast signalu.. hm, tak myslim, ze takovej freeware na pokrocilejsi odfiltrovani sumu a ruseni zadnej neni. jako co si budem povidat, zazraky nejdou delat ani s docela drahejma vecma od waves.. proste to vzdycky sebou vezme i cast uzitecny informace. myslim, ze dobra alternativa k wavesum muze bejt voxengo redunoise, ale zadarmo bohuzel neni.

rozepis se spis o tom, k cemu to potrebujes konkretne, mozna nekdo nahodi nejakej tip ;)

Sonarmusicman

Příspěvek od Sonarmusicman » 12 čer 2012 15:23

Jelikož nejsem odborník na VST, tak jsem až doteď nevěděl, že se na šum dá použít - jak píšeš - GATE. Teď už jenom to musím vyzkoušet a to GATE použít. Máš nějaké VST Gate, které je vhodné na šum? Mám spoustu pluginů, ale nevím, který se dá na šum použít. Takže budu rád, když mi na nějaký Gate plugin dáš tip. Dík...

biscuit

Příspěvek od biscuit » 12 čer 2012 15:27

gate je efekt, kterej pres sebe propousti signal jen od chvile, kdy signal prekroci urcitou uroven. dle nastaveni se pak zase zavre, kdyz signal klesne pod urcitou uroven - proste gate ;) brana..

zkusil bych treba floorfish (ja gate na nic nepouzivam)
pak treba koukni sem:
http://bedroomproducersblog.com/2012/01 ... u-plugins/

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 12 čer 2012 16:20

Tak - akorát lepší než Gate bude Expander (nemá tak "zlomový" práh, čili se nechová tolik agresívně). Z logiky věci ale pomůže jen tam, kde není prakticky žádný užitečný signál, jen ten šum. A z druhé logiky věci vyplývá, že bude-li úroveň šumu srovnatelná s úrovní užitečného signálu (doznívání tónu, tichý hlas apod.), tak taky Gate/Expander nepomůžou, protože by odřízly/zeslabily i ten užitečný signál spolu se šumem. Pak už jen nějaký algoritmus (ať už ve formě off-line processingu - viz třeba starý Cooedit - nebo on-line jako plug-in modul).

P.

Odpovědět