Akustické desky, k čemu jsou?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Tonda258

Akustické desky, k čemu jsou?

Příspěvek od Tonda258 » 23 črc 2012 19:39

Dobrý den, mám doma akustické desky s děrami a nevím k čemu přesně jsou a jak je tedy správně použít. Domnívám se že slouží k pohlcování zvuku, proto bych se rád dozvěděl jak se komerčně nazývají, abych si mohl přečíst nějakou dokumentaci. Pokud je můj předpoklad správný, zajímá mě hlavně jaké kmitočty pohlcují, jak mají být rozmístěny v místnosti (v pásech, jen v určitých bodech nebo mají pokrýt celé stěny?) a jak je správně nainstalovat aby nedošlo k omezení jejich funkčnosti (přilepit přímo na zeď nebo přilepit na látku která je připevněna ke zdi a desky jsou tedy trochu volně?) Přikládám odkaz na fotku, http://ulozto.cz/x9TRqkJ/foto-0045-jpg
Děkuji moc za jakýkoli názor.

nuendo
Vybavení

Re: Akustické desky, k čemu jsou?

Příspěvek od nuendo » 23 črc 2012 21:59

fakt dost mizerna fotka :-( vypada to jak dierkovany sololit... daj lepsiu fotku

Gustav

Příspěvek od Gustav » 24 črc 2012 08:43

To bude zmiňovaný "Sololit" první zvuková izolace na trhu, více-méně NEůčiná hračka /pozdějíší nástupce "Molitan" izoloval a tlumil víc :) G.

matucha

Příspěvek od matucha » 24 črc 2012 13:36

Aaaa Gustav je odbornik...

Derovana deska je urcena pro helmhotz rezonatory. Pouziva se jako predni deska utesneneho panelu ve kterem je nejaky tlumici material. Nejcasteji mineralni vlna. Hloubka panelu a pomer mezi dirou a plnou plochou pak udava rezonancni frekvenci. Na te je pak pohlcovaci ucinnost panelu nejvyssi. Muzes tak zamerit pohlcovani do urciteho (i treba pomerne sirokeho) pasma.

Muze to byt nejaky sololit/MDF... cokoli natreny na bilo. Pripadne i sadrokarton se takhle derovanej vyrabi.

Tonda258

Příspěvek od Tonda258 » 26 črc 2012 16:54

Taky si myslím, že se jedná a přední desky k Helmholtzovu rezonátoru. Zaráží mě ale to, že díry nejsou skrze celý materiál. Přikládám zde nové lepší fotografie na kterých to lze vidět. http://ulozto.cz/xtL3tkJ/fotky-rar Pokud bych desky provrtal a chtěl použít k vytvoření Helmholtzova rezonátoru, jakými vztahy se mám řídit při nastavování rezonanční frekvence. Našel jsem toto http://physics.fme.vutbr.cz/~mirdo/frvs ... onator.pdf Zde se ale mluví o baňce. Nevíte jaké jsou tedy vztahy pro tuto konkrétní aplikaci? Jak zvolit šířku mezery, jaký materiál a rozteče děr (mohu provrtat jen některé)? Dále mě zajímá, na jakou rezonanční frekvenci nejlépe ladit? Jedná se o zkušebnu kde jsou akustické bicí, dvě elektrické kytary, jedna baskytara a bedny na zpěv přes které hraje i elektronika. To vše zabírá podle mě široké frekvenční pásmo. Co se tedy snažit potlačit? A jak je vhodně umístit? Mám desky jen na jednu stěnu. Je vhodnější ji celou pokrýt a na protější stěnu dát např. difuzory nebo udělat pásy na střídačku s difuzory přes všechny stěny? Děkuji za názory.

GangstaParty

Příspěvek od GangstaParty » 04 srp 2012 15:02

Jak říká Matucha. Tento výrobek co máš na fotkách je podle mě akulit - děrovaný sololit. Ten teprve nabývá účinnosti, daš-li za něj nějaký tlumíci materiál, akustickou pěnu, molitan - poté tlumí i široké spektrum frekvencí.

GangstaParty

Příspěvek od GangstaParty » 04 srp 2012 15:06

respektive mohlo by to fungovat i ve složení: stěna/vzduchová mezera/akulit/akustický molitan nalepený na něm.
jak je to tlusté?

matucha

Příspěvek od matucha » 04 srp 2012 16:52

Tonda258 píše:Taky si myslím, že se jedná a přední desky k Helmholtzovu rezonátoru. Zaráží mě ale to, že díry nejsou skrze celý materiál. Přikládám zde nové lepší fotografie na kterých to lze vidět. http://ulozto.cz/xtL3tkJ/fotky-rar Pokud bych desky provrtal a chtěl použít k vytvoření Helmholtzova rezonátoru, jakými vztahy se mám řídit při nastavování rezonanční frekvence. Našel jsem toto http://physics.fme.vutbr.cz/~mirdo/frvs ... onator.pdf Zde se ale mluví o baňce. Nevíte jaké jsou tedy vztahy pro tuto konkrétní aplikaci? Jak zvolit šířku mezery, jaký materiál a rozteče děr (mohu provrtat jen některé)? Dále mě zajímá, na jakou rezonanční frekvenci nejlépe ladit? Jedná se o zkušebnu kde jsou akustické bicí, dvě elektrické kytary, jedna baskytara a bedny na zpěv přes které hraje i elektronika. To vše zabírá podle mě široké frekvenční pásmo. Co se tedy snažit potlačit? A jak je vhodně umístit? Mám desky jen na jednu stěnu. Je vhodnější ji celou pokrýt a na protější stěnu dát např. difuzory nebo udělat pásy na střídačku s difuzory přes všechny stěny? Děkuji za názory.
No ja bych se na to uplne vykaslal a tu zkusebnu udelal normalne z rockwoolu potazenyho latkou. Tohle uz je takova vec navic, ktera rozhodne nebude ucinnejsi (uzitecnym zpusobem).

Jinak se to chova jako soustava banek. Nekde jsem k tomu videl i vypocet, ale je to fakt jedno jestli to nemusis pouzit, tak to nepouzivej. Pokryti zkusebny z 50% rockwool-latka panelama tloustky aspon 10cm, tak aby zbyly holy steny nikdy nebyly proti sobe ti zajistej peknou akustiku (v beznym pripade).

Odpovědět