Akustika panelákového home studia

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Magion

Akustika panelákového home studia

Příspěvek od Magion » 15 úno 2005 23:44

Zdarec, rozhodl jsem se, ze udelám něco s mizernou akustikou mého panelákového pokoje, kde tvořím. Jaký máte zkušenosti s panelákovou akustikou?

Něco jsem si na netu projel, ale přesto se chci zeptat, jak přesně vyrobit dobrou basou past. Ono existuje několik druhů, tak nevím, kterej použít. Na stránkách http://www.saecollege.de/reference_material/index.html je plán na umístění beden a pod nima je rovnou past - nevíte jaký by měla mít přesný rozměry? Tato varianta se mi líbí. Mám Revealy (zatím) a ty mají "basovej výfuk" :lol: dozadu... myslíte, že se dají takto uzavřít do stěny?

Pak tam je ještě toto http://www.saecollege.de/reference_material/index.html - má to smysl v pokoji cca 4x3m?

Mám k dispozici spoustu dřevotřískových desek potažených tkaninou pod kterou je malá vrstva molitanu (rozměry cca 80x40 až 100x50 cm) - jak je nejlíp použít?

Jde mi krom akustiky místnosti taky o to, aby zvuk neduněl o 4 patra dolů :o a já si to taky mohl vklidu trochu okotlit, když je potřeba - potřebuji jistou hladinu energie abych se dostal do varu a věčný braní ohledů na sousedy vede k tomu, že muzika je pak taková zprděná, kompromisní a nemastná neslaná :cry: Musím s tím něco udělat!

Ty pasti jsou asi nejlepší. Nebo co ještě? Prý pomůže dřevěná podlaha na několika cm hranolech - to je ale drahý... Mám plovoucí podlahu + koberec.

Pak difuzory... už sháním semena popínavek, takže jdu do toho - zelený ráj
:mrgreen:

Nechám porůst zdi jak to půjde...

Jo a co ten rockwool? Mě je strašně nesympatickej - fakt ho nechcu - nechci na starý kolena mít plíce v prdeli... (možná je to paranoia).. už i tak na tom léta solidně makám :mrgreen:
Existuje nějaká "zdravější" alternativa?

Díky moc za rady.... ještě pro upřesnění - nechci do toho moc vrážet - spíš si to chci celé ukutit sám - prkna, pilka, hřebíky.... low budget (max 5000 - ale mám spoustu těch desek, ty se daj určitě použít).

Otázek jsem vychrlil docela dost, tak soráč, ale chci si udělat jasno..

Díky

Crane

Příspěvek od Crane » 16 úno 2005 08:21

Super tema, trapi me naprosto stejny problem.
Jde mi krom akustiky místnosti taky o to, aby zvuk neduněl o 4 patra dolů a já si to taky mohl vklidu trochu okotlit, když je potřeba - potřebuji jistou hladinu energie abych se dostal do varu a věčný braní ohledů na sousedy vede k tomu, že muzika je pak taková zprděná, kompromisní a nemastná neslaná Musím s tím něco udělat!
Přesně tak!
tramtadadaaaa

matucha

Příspěvek od matucha » 16 úno 2005 10:50

No aby te sousedi neslyseli, tak musis udelat mistnost v mistnosti, teoreticky by podlaha, ktera by byla zapecetena mohla pomoct lidem dole, ale zvuk se kurna siri moc zpusobama. Udelas drahou podlahu a vysledkem bude, ze ziskas par dB. Jepsi je se mozna hadat se sousedama ;-).

Rockwool je nejlevnejsi a dava se do igelitaku (tenkejch), takze to je vpoho.

Varianta? muzes koupit ty molitanovy systemy od primaacoustic a auralex a spol...

Na sae maj vzdycky (krome jednoho pripadu myslim) bedny zabudovany ve stene, to je docela idealni, ale znamena to, ze budes muset bednam sundat basy od urcitejch frekvenci, podle toho jak maj velikou bednu se spocita frekvence a da se tam EQ. Sou bedny, ktery tohle maj vestaveny, ale to sou ty, ktery sou delany jak do zdi tak volne stojici.

Doporucuju, narvat rohy rockoolem aspon 400x400mm lepe 600x600mm, Nad monitor a monitory (sikmo) zavesit ram s rockwoolem asi velikosti 2x2 az 2x3m, tlousky 100mm.

ty veci z monitanu v ramech nebo co to mas, tak ty bych potom nadal na zdi v miste odrazu monitoru od zdi do mista poslechu, coz je pred tebou za tebou a po obou stranach. Presne ty mista najdes tam, kde vidis repraky v zrcadle, kterym hejbes po stene, nebo si to proste zrcadlovou metodou odvodis v autocadu nebo na papire. Ty odrazy pred tebou sou vlny, ktery se sirej za repraky pri zlomu okolo bedny...

dan

Příspěvek od dan » 16 úno 2005 11:27

matucha píše:Udelas drahou podlahu a vysledkem bude, ze ziskas par dB. Jepsi je se mozna hadat se sousedama ;-).
Tim bych si nebyl tak jistej...

komor

Příspěvek od komor » 16 úno 2005 11:38

ASI JE TO TROCHU MIMO, JAK JE TO S PAPIRAMA? V PRACI MAME ARCHIV, KDE SOU OD PODLAHY KE STROPU REGALY S LEJSTRAMA, A TAM KDYZ MLUVIM NAHLAS NA JEDNOM KONCI, TAK NA DRUHYM NENI SLYSET VUBEC NIC (CCA 10 M). ZAROVNAT POKOJ KNIZKAMA?? NEBO NACPAT DO PYTLU TAKOVY TY PAPIROVY PROUZKY ZE SKARTOVACE (MISTO ROCKWOLLU), MYSLITE ZE BY TO POMOHLO? HLAVNE BY TO BYLO ZA PUSU.

Magion

Příspěvek od Magion » 16 úno 2005 11:39

... takze myslíš, že zabudovat bedny do dřevěný stěny jen tak od oka je blbost? No tu frekvenci dřevěnýho boxu , ve kterým by bedny byly asi nedokážu spočítat (nevím jak) a dohánět to eq mi přijde divný...

A co varianta nezabudovávat bedny do stěny, ale alespoň je postavit na tu basovou past, jak je to na tom obrázku? Jsou někde stránky, kde se naučím vypočítat frekvenci pasti? Nebo to bude nějka fungovat i když to udělám podle citu ( a podle obrázklu na sae - nejsou tam ale přesný 3D rozměry... )

Myslíte, že ten rockwool je fakt v pohodě? No když se dá do dvojtýho igelitovýho obalu, tak by to snad šlo....

A ty rohy stačí jen tím rockwoolem vyplnit, nebo tam udělat i nějaký dělící příčky, který vlnu zlomí a uzavřou...?

Místnost v místnosti nehrozí...moc drahý. I nová podlaha by vyšla dost draze...

Tu zrcadlovou metodu jsem moc nepochopil :oops: , ale díky.

Takže pasti do 4 rohů, nad bedny šikmej tlumič (pokusit se o něco jakototo:http://primacoustic.com/cloud9.htm)
ä na stěny ty desky na místa odrazů.
Difuzor na zadní stěnu (udělám ho z těch desek nařezanejch na kostky + porostlý popínavkama...).

A co horní rohy místnosti?

Jak ten rockwool do těch rohů narvat? Není někde nějakej plán?

Díky moc

Magion

Příspěvek od Magion » 16 úno 2005 11:44

knihovna je dost dobrej tlumič a zároveň difuzor...
Ten nápad s papírama ze zkartovače je myslím dost dobrej!

Magion

Příspěvek od Magion » 16 úno 2005 11:52

Dane to je hustárna! :lol:

kexik

Příspěvek od kexik » 16 úno 2005 12:00

PLNA kniznica je dobry nabytok, akusticky hlucha jak storocny dedko. ale musi byt plna, inak tie dutiny budu kazda rezonovat na svojej vlastnej frekvencii a su to spravidla tie neprijemne hukave kmitocty (200-400Hz)

papiere zo skartovacky: neviem neviem. ono aj rockwool je vlastne za hubicku...

Magion

Příspěvek od Magion » 16 úno 2005 12:07

Jestli má komorouzz v práci přístup ke skartovanýmu papíru, tak to má vlastně zadara. Já ne, takže asi přeci půjdu do rockwoolu...

matucha

Příspěvek od matucha » 16 úno 2005 15:47

...cece, doporucuju este trochu studovat, vyplati se to, ta vec je sice v zaklade jednoducha, ale cim vic vis, tim lip. Rockwool pasti v rozich staci jenom vzit rockwoolovy trojuhelniky a z tech udelat kominek od podlahy ke stropu.
Zrcadlova metoda? No proste geometricky narysujes jak pude paprsek od repraku na zed a k posluchaci, uhel dopadu=uhel odrazu.. to das dohromady i kdybys nechtel ;-). Jak rikam v pravouhly mistnosti o 4 stenach mas odrazy vpravo vlevo a za sebou, pred tebou mezi reprakama od difrakce. Samozrejme stul a strop taky, strop bys poresit mel urcite, stul se da vymyslet tak, ze repraky stojej az za nim a neodrazej se od desky stolu.

Magion

Příspěvek od Magion » 16 úno 2005 16:10

..coece já to práve studuju a proto mám tak blbý otázky... :) No jasne proste odrazy - jen mi to nebylo jasný z tvýho výkladu o pohybování zrcadel na stěně, protože vždycky záleží odkud a kam se díváš...
No já si to právě ujasňuju, jak to udělat nejlíp - budu to dělat až v červnu, kdy budu mít po všech peripetiích ve škole...., takže času dost.

Každopádně dík, ještě budu sjíždět net.

matucha

Příspěvek od matucha » 16 úno 2005 20:19

cece, no, este taky koukni na:

http://forum.studiotips.com/
http://johnlsayers.com/phpBB2/index.php

Sayers napsal ty sae veci... ty fora ti daj docela dost myslim... ale ocekavej, ze v prvni fazi pronikani "do oboru" to vznese vic otazek nez ti to da odpovedi. Ja teda sem byl teda z toho docela mimo tak rok a stejne si ted nejsem jistej spoustou veci. Hlavne kdyz je chci prevest do praxe a kdyz mam nejaky naroky na to aby to nejak rozumne vypadalo atd atd.

hodne stesti

Magion

Příspěvek od Magion » 16 úno 2005 21:25

dikec - dobry linky!

Odpovědět