BOSS OD-1 vs SD-1 (fulldrive vintage mod) : pro kytaristy

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
delay

BOSS OD-1 vs SD-1 (fulldrive vintage mod) : pro kytaristy

Příspěvek od delay » 23 led 2014 16:12

Ahoj, psal jsem na fb takové zamyšlení, tak sem si řikal, že to sem zkopíruju, třeba si někdo počte...

Obrázek

Včera jsem strávil asi 5h s těmahle drobečkama... SD-1 vlevo má překopanou celou součátkovou základnu a je to klon ve stylu Fulltone Fulldrive v modu Vintage, vychází z klasické SD-1, takže je nasnadě, aby byl v domečku BOSS. Naproti tomu vlastně vůbec první klasický overdrive, pedál BOSS OD-1, který byl vyroben zhruba rok až dva před věhlasným obvodem TS808, v roce 1977 (mj. na fotce zcela vpravo je kousek mého milovaného OD-855, což je právě předchůdce TS-808, který se vyznačuje zrnitějším až fuzzovitým drivem s důrazem na okrajové frekvence narozdíl od obou výše jmenovaných efektů, jež mají těžiště zkreslení ve středních frekvencích...).
Abych se přiznal, myslel jsem si, že OD-1 jednoznačně smete SD-1/Fulldrive, nakonec hned dopředu musím konstatovat, že tomu tak docela není.
SD-1 mám asi dva roky, několikrát jsem jí použil na nahrávání a jeden čas byla i v boardu na živáky, má opravdu znatelný zdvih ve středech, takže se kapelou prorve za každých podmínek, zároveň je její zvuk ale dost tvrdý a tuhý, až nekompromisní, umí od clean boost až po střední overdrive, není to žádnej nářez. OD-1 jsem měl první den a proto bylo nasnadě to hned otestovat, pač SD-1ku již má zamluvenou nový majitel (ano, takhle sem si byl jistej). Nestačil jsem zatím zjistit, jaký v sobě má OD-1 čip, zcela jistě se nebude jednat o extra-raritní serii z konce 70-tých let se 14-pin čipem, ale o některou z 80. let, znalci tvrdí, že rozdíly tam jsou.
Každopádně OD-1 je asi nejneutrálnější a přitom živelný overdrive, který jsem kdy měl, oproti SD-1 má teplejší tón s mírně vyšší basovou složkou a možností celkově sytějšího zkreslení (bavíme se o poměrně jemných rozdílech). Dle obrázku je patrné, že OD-1 nemá v signálové cestě žádný potenciometr, který by dodatečně ovlivnil tónové vyznění, čili není šance přidat či naopak ubrat výšky, dále narozdíl třeba od TS je zapojení diod asymetrické, a tam kde je TS uhlazené, vřelé a příjemné je OD-1 organický a živější, stejně tak ale SD-1, který vychází z tohoto obvodu.
Pro pořádné porovnání jsem tedy musel obě krabičky nastavit tak, aby měly shodný TONE, není to zcela snadné, pač mi přijde že u SD-1 se charakteristika tónu mění i s přidávajícím se zkreslením... Každopádně jsem si vesele jamoval na jeden či druhý efekt, a vždy po přepnutí na rivala jsem měl pocit zhoršení, čili jsem se vlastně nedobral uspokojivého výsledku, mohu konstatovat pouze to, že OD-1 se více hodí na recording, kde je možné si více pohrát s výsledným zvukem... modifikovaná SD-1 zase vyhoví na koncertu, kdy je potřeba nastavit tone vůči čistému zvuku a díky nižší míře basových frekvencí a tvrdosti fakt proleze vším. Co napsat na závěr. Jsou to prostě super krabice a vůbec nevim, jak se s SD-1 dokážu rozloučit. No nic, dneska si dáme LEVEL 2 :)
Naposledy upravil(a) delay dne 23 led 2014 16:36, celkem upraveno 1 x.

Amorph
Moderátor

Re: BOSS OD-1 vs SD-1 (fulldrive vintage mod) : pro kytarist

Příspěvek od Amorph » 23 led 2014 16:25

diky za clanek. Jen tak mimochodem, nezkousel jsi porovnavat se simualci SD-1 z tehle prastare sady? http://www.simulanalog.org/guitarsuite.htm ?
ja to kdysi davno porovnaval s obyc SD-1 a bylo to opravdu hodne blizko.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 23 led 2014 17:19

ja mam SD-2 ta sa prestala vyrabat v ´98 .. 8) lebo by už nikdo viac SD-1 nekupil

delay

Příspěvek od delay » 23 led 2014 17:52

Tenhle koment tedy moc nechápu, leda že bys nějak narážel na fakt, že v 90. letech byl boom mít vše nové. Dneska je to přeně naopak. Ve většině případů platí, že tyhle poctivé krabičky prostě hrajou a navíc mnohem líp než moderní produkce, většina kytaristů, co jdou po tónu tak tyto efekty vyhledává a někdy zaplatí i trojnásobek běžné ceny.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 23 led 2014 18:19

ja som tak trochu chcel vyprovokovat nejake informacie o SD2 ked sa tak vyznaš v čipoch ..popravde by som bol zvedavy prečo prestali vyrabať SD2 .. je to podla mna vyborna koncepcia mať možnosť striedať dva odlšne overdrivy. Ja som ho kupil v 98 na vystave za niečo vyše 2000 korun za rovnaku cenu sa predavali aj SD-1 .. tak si hovorim že by to nikto nekupil .. ani ja .. skušal som si vtedy skoro všetky bossacke pedale na jednom boarde ..ale tomu dvojsystemu sa nedalo odolať ..aj zvukovo aj technicky.

delay

Příspěvek od delay » 23 led 2014 18:35

NO, já tuhle krabici neměl, ale přijde mi, že čím složitější a variabilnější věci postavené na sdíleném obvodu, tím nižší kvalita obou... zkrátka, je lepší mít zvlášť SD-1 a DS-1 než třeba SD-2, ale to je jen domněnka.
Naposledy upravil(a) delay dne 23 led 2014 18:40, celkem upraveno 1 x.

rastis

Příspěvek od rastis » 23 led 2014 18:40

to o tych cipoch, to je take, ze jedni na to prisahaju a druhi sa nahlas smeju. inak fajn napisane. osobne moc krabicky neprecenujem, radsej mam vsetko v aparate. krabicka obcas na prikrmenie alebo naopak precistenie sa hodi, len neviem, ci na taketo male ucely neni aj uplne jedno, co za krabicka to je a ake su v nej cipy. ale uznavam, niekto, kto vyuziva krabicky viacej, tak to asi bude vnimat inac...

delay

Příspěvek od delay » 23 led 2014 18:47

rastis: Jasný... U těch OD-1 je taková zajímavost, že původní čip (velkej 14-pin byl paradoxně z USA a vykazoval prý určitou nestabilitu, proto japonci uděllai svůj a menší :), já si tohle přečetl na stránkách ANALOGMAN, známý to modifikátor a výrobce butikových efektů... Jinak mám krabičky rád. Je to jinej svět, než stavět zvuk přímo na parátu, zvláště pokud máš třeba jednokanál amp bez masteru jko já, kde asi těžko uděláš dva rozdílné zvuky, když zrovna nejsi extra šikula aby to dělal postaru s volume na kytaře... Tak či onak, krabice maj charakter a špínu, kterou z aparátu nedostaneš a naopak. Mám rád obojí.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 23 led 2014 19:08

8) no trochu som sa chcel aj pochvalit SD2 kou , .. Sd-1 ma malo gainu a na crunchovy zvuk moc stredov , tak trochu mi znie ako krákanie vrany :oops: pardon za vyraz.. ale nejak moc som s nou do kontaktu neprišiel tak len taky dojem.

ta kasper modifikacia je nejaka oficialna uprava ? alebo na objednavku .. s povolenim od boss? .. a tu predavas lebo OD-1 je podobny ale trochu lepší ... správne som to pochopil? :D

delay

Příspěvek od delay » 23 led 2014 19:25

Však, když se ti líbí, tak je to to hlavní... Tady u těch krabiček je důležitá jedna věc, všechny tyhle obvody byly původně stavěný jako nakopávadla lampových aparátů, tudíž ti musím položit otázku, do čeho ten efekt pouštíš? Ono to je totiž tost důležitý, navíc každej aparát si trochu jinak rozumí s různými typy zkreslení obecně, např. pocit z Fender Deluxe / VOX AC30 co se týče efektů před aparátem je daleko větší a rozdílnější než rozdíl efektů popsaný výše. Zkrátka je to dobrodružná cesta...

Bill Kasper je kytarista UNITED FLAVOUR, dělal mi modifikaci RAT, DS-1 (tomu ale nepomůže nic - zbytečnej efekt) a dalších krabiček, či dělá různé klony a modifikace, ale nijak se tím neprezentuje, jen je pro ruce (Praha) a nemusíš tak kupovat něco z eBay apod.

Lahi

Příspěvek od Lahi » 24 led 2014 00:13

mne stock SD1 komplet prerábal pán Smrčka, ale čo sa tam presne spravilo za mód, ani neviem... Viem,že sa určite menila väčšina súčiastok, určite IC a poťáky. A DS1 som si sám upravoval podľa návodu od týpka menom Melanhead - stačí si vygoogliť Melanhead DS1 mod, dosť to s tým efektom spravilo - mal som to na porovnanie AB a bolo to sto a jedno.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 24 led 2014 06:31

SD-2 má dva samostatne overdrive obvody . S externym spinačom je to vlastne trojkanal :wink:, nema nič spoločne s distortion zvukom a netreba si ho myliť s OS-2 ,..crunch overdrive je trošku podobny SD1 ale ovela viac suchší.. da sa nastaviť od čisteho až do crunch , lead je šťavnatý overdrive , s dlhym sustainom , niekedy pri vyššej hlasitosťi mate potrebu menšieho gainu ako dovoluje potenciometer..
Inač som sa pomylil , mam ho od roku 1996. tak už to je 18 rokov , som s nim určite spokojny. občas ked niečo doma hladam natrafim aj na krabicu od neho :lol: . Nenapadlo ma ho použivať pred lampu , neni true bypass, a ked som sa dostal k lampovemu aparatu páčil sa mi lampovy drive. Teraz mam len domace tranzistorove kombo ale pozeram po nejakom all tube kombe čo ma pekny čisty zvuk a eff.slučky .

edit : ozaj nespravil si video z toho tvojho testu ? :wink: by som rad kukol.

delay

Příspěvek od delay » 24 led 2014 07:46

Lahi píše:A DS1 som si sám upravoval podľa návodu od týpka menom Melanhead - stačí si vygoogliť Melanhead DS1 mod, dosť to s tým efektom spravilo - mal som to na porovnanie AB a bolo to sto a jedno.
Jo, moje DS-1 po zásahu taky zněla lépe, jen jsem chtěl vyjádřit, že se mi ta krabička prostě na nic nehodila, je to takový moc juicy, hodně basů a moc výšek, který nejsou nijak hezký, středy chyběj, v kapele je z toho spíš nasraná koule, dlouho u mě nezůstal, takovej RAT to strčí do kapsy kdykoli...

delay

Příspěvek od delay » 24 led 2014 07:54

jazzym píše:Nenapadlo ma ho použivať pred lampu , neni true bypass, a ked som sa dostal k lampovemu aparatu páčil sa mi lampovy drive.
Tak, jestli je nebo není TB, to vůbec nemá žádnej vliv na to, s jakým to budeš používat aparátem... pokud ti buffer krabičky nějak degraduje zvuk, tak ti ho bude degradovat stále stejně nezávisle na koncovém před/zesilovači a jestli je to lampa nebo transistor... Krom toho,u jedný krabičky, která není TB si myslím, že ani rozdíl neuslyšíš, pokud jich budeš mít v cestě třeba 5 nebo 10, tak tam už dochází k poslouchatelnému útlumu signálu, vždy záleží na bufferu, ono mít celej board jen TB efekty taky není dobrý, to ti řekne každej technik, ten buffer je občas potřeba...

Nad testem jsem uvažoval, ale neměl jsem zrovna nejvhodnější podmínky na snímání, hrál jsem si přes malej VOX AC4, večer. Jediné, co mne mrzí je, že jsem to nestihl vyzkoušet a velkým aparátem...

Jinak včerejší noční brnkání dopadlo víceméně podobně, nemá moc smysl se nějak přesvědčovat o tom, že zrovna ten efkt, kterej prodávám je blbej, ačkoli ten OD-1 je určitě vřelejší, příjemnější a přirozenější... to zas jo.

Odpovědět