Digitalizace vinylu - minitest. Chcete se zucastnit?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
nailer

Digitalizace vinylu - minitest. Chcete se zucastnit?

Příspěvek od nailer » 04 kvě 2008 23:02

Tak jsem se pustil do amaterskeho testovani, tentokrat digitalizace desek ... jak nejlip?

Mam k dispozici:

Gramofony
- Technics 1210
- Vestax BDT 2500

Phono Preampy
- Ecler Nuo 4
- NI Audio DJ 8 (zabudovany)
- Vextax BDT 2500 (zabudovany)

Prenosky
- Bulk dodavana s vestaxem
- Shure M44-7 (uplne novy hrot)

Audio Interface
- Edirol FA-66
- NI Audio 8 DJ

Poslechovy aparaty
- Adam A7
- AKG K-701

Mel byste nekdo zajem se ucastnit poslechovyho testu (idealne asi na vlastnim aparatu, na ktery jste zvykli) a ladeni idealni kombinace? Po dohode rad zapojim do testu nekterou z vasich komponent (prenoska, preamp, deska). Nahravky (24b) mam v Live 7 a warpovane tak, aby jejich rychlost nekolisala, ale bez pouziti timestrechovych algoritmu, nebo muzu vyexportovat.

Porovnavem s wavem koupenym na Beatportu. Track, kompletne elektronicky (pry je to styl neotrance), zacina cistym lupavym kopakem a basou, pak se pridavaji hajtky (CH, pozdeji i OH), clapy, otevira se LP filtr na base, ke konci to zase mizi, je to dlouhej track, trochu monotonni, ale porovnava se to na nem hodne dobre, mininalne proto, ze vim, jak hraje na hodne aparatech.

--

A ted prubezny komentare.

Do jednoho testu jsem prihodil mix Mackie 1402-VLZPRO a u toho vubec nevim, co s tim dela, ale zni to jak ze studny, jako by byly lehce prohozeny faze levyho a pravyho kanalu, ten zvuk leze jakoby zezadu, zvlastni.

Mezi prenoskama je mensi rozdil, nez jsem cekal. Ta bulkova k Vestaxu ma ostrejsi vejsky (spis neprijemne) a vic sumi. Ale vyraznejsi rozdil ve zvuku jsem nezaznamenal.

Rozdil mezi variantou Preamp v NUO4 + FA66 Line In a Audio 8 DJ preamp + vstup do kompu nerozpoznam. Jedine na zacatku, kdyz jede kopak + basa, tak se mi varianta NUO4 + FA66 zda o neco prijemnejsi (ale neznamena lepsi). Dal ve skladbe uz to nepoznam.

Mezi gramcema rozdil je. Ten reminkovy radoby hifi (cituji manual) Vestax sumi a s tou dodavanou prenoskou jeste vic, to uz se v tichych pasazich neda. Deska sama o sobe prska, ale ten gramec s prenosou tomu dodavaji...

Ten reminkovy gramec hodne kolisa (od desetiny procenta behem par vterin, kontrolovano timecode vinylem).

Technics na quartz lock pomerne drzi, ale pri obou nahravkach se deska ke konci mirne zpomalovala (zacinala na 125,02 BPM, koncila na 124,88 BPM), vypada to, ze to je zaznamem. Je to nejakych 0,02 %, ale je to u obou nahravek stejne, takze netipuju na kolisani gramofonu.

Originalu se vsechny nahravky lisi opravdu vyrazne. A to dokonce tak, ze ten original WAV se mi skoro nelibi (WAV jsem zakoupil az dnes pri testu). Na sluchatkach zni moc natlacene, vejsky neprijemne. Zvlastni. Na priblizne srovnani signalu jsem musel ekvalizovat - Hi Shelf od 2,74 kHz +6,3 dB (!!!) sesklonem 2,54 Oct a pak Low Pass na 13,3 kHz, sklon take 2,54 Oct (oboji Voxengo GlissEQ2)

Nektere nahravky musely byt vyrazne zesilovany v DAW (obzvlast ze interniho preampu na A8DJ, +12dB), na signalu to neni poznat, nebo minimalne.

--

Uvitam veskere komentare, rady do dalsiho testovani a pripadne zadosti zaslani poslechoveho materialu!

nailer

Příspěvek od nailer » 04 kvě 2008 23:06

Zapomnel jsem dodat duvod, proc jsem se do toho pustil. Momentalne pisu diplomku a cekaji me statnice, takze budu kveten a cerven travit zrejme dost casto doma. Nedavno jsem zakoupil DVS traktor Scratch, takze muzu svoji pritomnost doma vyuzit k tomu, ze si par kousku kvalitne zdigitalizuji. Nejde mi o co nejlepsi HiFi, ale chtel bych z toho, co mam k dispozici, vymacknout co nejvice a treba se to bude hodit i nekomu dalsimu...

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 05 kvě 2008 09:19

Nejslabší článek budou zřejmě ty zvukovky. Chtělo by to něco alespoň o třídu vyššího. A určitě bych vzorkoval na 96kHz, případně i 192kHz (mnozí restaurátoří vinilů tvrdí, že je to poznat), ať je co nejvíc informací na další zpracování.

nailer

Příspěvek od nailer » 05 kvě 2008 10:29

Ctirad píše:Nejslabší článek budou zřejmě ty zvukovky. Chtělo by to něco alespoň o třídu vyššího. A určitě bych vzorkoval na 96kHz, případně i 192kHz (mnozí restaurátoří vinilů tvrdí, že je to poznat), ať je co nejvíc informací na další zpracování.
Tak se zvukovkama asi nepohnu, k nicemu lepsimu se momentalne nedostanu... Ale pri poslouchani originalu (deska) a nahraneho zaznamu jsem nezaznamenal nejaky rozdil, ale pravda, nevenoval jsem tomu velkou pozornost. Zkusim mrknout i na tohle...

Co se tyce toho vzorkovani, jak nejlepe potom prevest soubor do 16/44,1? Neposkodi to nejaky dithering nejak zasadne? Nebo pri exportu dithering vypnout?

Neplanuju zadny velky restaurovani (autenticky jemny praskani mi nevadi), jenom drobne prekreslit nejaky velke lupance. Nebo mate nekdo nejaky zkusenosti s restaurovacim softem, ze by to znelo opravdu tak vyrazne lepe?

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Re: Digitalizace vinylu - minitest. Chcete se zucastnit?

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 05 kvě 2008 14:09

nailer píše:
Porovnavem s wavem koupenym na Beatportu.

obavam se, ze tomu se bohuzel neda verit. beatport sice poveril labely, at dodavaji jen masterovany skladby, ale casto se setkam s evidentnim mixdownem od producenta. nekdy je to skutecne master. ale taky se mi stalo, ze sem si stahnul jednoznacny vinyl rip. proto se obavam, ze pri takovym srovnavani se da rict 'libi se mi vic tohle nebo tohle', ale uz se neda rict, co je bliz originalu, protoze se nevi, co vlastne original je.

nailer

Re: Digitalizace vinylu - minitest. Chcete se zucastnit?

Příspěvek od nailer » 05 kvě 2008 15:33

Brooklyn / juanita juarez píše:obavam se, ze tomu se bohuzel neda verit. beatport sice poveril labely, at dodavaji jen masterovany skladby, ale casto se setkam s evidentnim mixdownem od producenta. nekdy je to skutecne master. ale taky se mi stalo, ze sem si stahnul jednoznacny vinyl rip. proto se obavam, ze pri takovym srovnavani se da rict 'libi se mi vic tohle nebo tohle', ale uz se neda rict, co je bliz originalu, protoze se nevi, co vlastne original je.
To mas pravdu, sam mam s BP par podobnych zkusenosti. Ty bys ale mohl vedet lepe nez ja, jaky konkretni label/release je v poradku a na nem by se to dalo vyzkouset...

Odpovědět