domace studio - pomoc

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Adzi

domace studio - pomoc

Příspěvek od Adzi » 10 kvě 2009 16:07

Zdravím všetkých,

Plánujem urobit v miestnosti starého domu ,ktorý rekonštrujeme malé štúdio.Nakreslil som plán aj rozmery a chcem Vás poprosit o zopár rád:

moja skromná kresba http://www.adzi.mech.sk/studio.jpg

- dá sa v tak malých priestoroch zriadiť štúdio ( recording room,réžia) aby som mohol točiť aj bicie
- zohnal som aj trochu toho rockwoolu na basové pasti ,ale neviem či to má zmysel len ak ich dám do každého rohu
- ako materiál na steny chcem použiť tatranský profil , ale neviem či možem tie basové pasti dať do rohov aj pod ten obklad
- ak by niekto z Vás vedel prosím poradte ake velké tie trojuholníky na tie pasti mám narezať
- a ešte by som bol zabudol , má to zmysel umiestnit basové pasti aj do réžie?

budem vdačný za každý Váš postreh.
Vopred Dakujem

Pytkin
Moderátor

Re: domace studio - pomoc

Příspěvek od Pytkin » 10 kvě 2009 16:50

strasne male to je .. radsej by som to nedelil a nechal ako jednu miestnost ..

Adzi

Příspěvek od Adzi » 10 kvě 2009 17:19

Ano je to malé a práve preto som sa chcel poradit , ale tu miestnosť chcem deliť až niekedy v budúcnosti.Po tom čo som sa tu na fore porozhliadol rozmýšlam či tie pasti nezruším a dám na strop tie rockwoolové panely a možem tam dat aj 20cm medzeru a tým ušetrim miesto (výška miestnosti je 265 cm), len neviem či to má na strope podobné vlastnosti ako v rohoch.

fova

Příspěvek od fova » 10 kvě 2009 21:24

Pokud jsi jeste necetl, tak doporucuji precist tohle:

./zvuk/jak-vyresit-akustiku-maleho-domaciho-studia-t8786.html

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 10 kvě 2009 22:37

Adzi : neviem ci tu ma este IVO fotky zo studia , ako ho staval .. tam by som sa inspiroval .

Adzi

Příspěvek od Adzi » 11 kvě 2009 07:44

Fova dik za ten článok je to veľká pomoc, len sa chcem opýtat či možem do poriešenia akustiky v miestnosti počitat aj minerálnu vatu čo chcem dať pod obklad ( tatranský profil ) , viem že to nejaký účinok bude mať, len mi ide o to či je lepšie použiť tej vaty viac a tým pádom menej riešiť tie basové pasti ( absorbéry ) , inak je to starý dom z kameňa a malty , hrúbka stien je asi 50 cm.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 11 kvě 2009 09:12

adzi : preco chces dat na vrch tatransky obklad ? daj vatu a na nu nejaku peknu latku ... a bude to lepsie vyzerat .. napred by som vylozil tatranskym profilom steny a na to by som spravil absorbery z vaty .. navody ako ich spravit tu su na fore ..

fova

Příspěvek od fova » 11 kvě 2009 10:31

To bude nejaka podkrovni mistnost, kde budes mit izolacni vatu pod stresni krytinou a pod tim se budou davat palubky (tatransky profil)?

Pokud ano, tak tu izolacni vatu pod stresni krytinou urcite muzes vyuzit pro absorbovani odrazu. Problem je v tom, ze cim vetsi tloustku materialu das pred tu vatu, tim hure ti ta vata bude neco absorbovat.
Ja si ted take stavim studijko v podkrovi a chci rovnez vyuzit vlastnosti vaty pod stresni krytinou ve svuj prospech. Budu mit pred tim desku ze sadrokartonu, ktera ma tloustku 10mm, takze vsechny nizsi frekvence pres to bez problemu projdou a utlumi se v te vate.
Ve tvem pripade to bude horsi, protoze palubky maji vetsi tloustku a vyssi hustotu nez sadrokarton, takze vetsi cast odrazu se ti od tech palubek odrazi a vrati se zpet do mistnosti.

Kdyz to shrnu, tak nejak to fungovat bude, ale radsi bych vyrobil i ty rohove pasti.

PiKey
Profesionál

Příspěvek od PiKey » 11 kvě 2009 11:28

a drevo vari nema ziaden vplyv na dopad a odraz zvuku?
Hudobník a producent, majiteľ štúdia
http://www.fairytale.sk | http://www.peterkravec.com

Adzi

Příspěvek od Adzi » 11 kvě 2009 12:27

to fova:nie je to podkrovie ,je to miestnost v prízemnom starom domčeku na ktorom sme teraz menili strechu.Steny su bez omietky a kamoš mi poradil ,že lepšie urobim ak omietku ohádžeme len tak a na to dám tatranský profil-je to najlacnejšia verzia upravy interieru.No a pod ten tatr.profil sa zvykne davat ta vata a preto ma napadlo ,že či to nejako pomože akustike, alebo nie.

... a ešte som chcel k tomu rozdeleniu na dve miestnosti podla obrazka co som krvopotne nakreslil, podla teba bude to naozaj tak male ,že to nemá cenu a bicie tam nenahram v akej takej kvalite ,alebo to možné je len to bude najmenšie študio na svete prip. v okrese?

fova

Příspěvek od fova » 11 kvě 2009 13:04

Adzi píše:to fova:nie je to podkrovie ,je to miestnost v prízemnom starom domčeku na ktorom sme teraz menili strechu.Steny su bez omietky a kamoš mi poradil ,že lepšie urobim ak omietku ohádžeme len tak a na to dám tatranský profil-je to najlacnejšia verzia upravy interieru.No a pod ten tatr.profil sa zvykne davat ta vata a preto ma napadlo ,že či to nejako pomože akustike, alebo nie.
Jestli to chapu spravne tak na zed das vatu a na to palubky? To jsem jeste nikdy nevidel.
Ale jak uz jsem psal vyse, myslim si, ze ti to moc pohlcovat nebude a bude nutne vyrobit nejake absorbery do mistnosti.
Adzi píše:... a ešte som chcel k tomu rozdeleniu na dve miestnosti podla obrazka co som krvopotne nakreslil, podla teba bude to naozaj tak male ,že to nemá cenu a bicie tam nenahram v akej takej kvalite ,alebo to možné je len to bude najmenšie študio na svete prip. v okrese?
K bicim ti musi napsat nekdo jiny. Ja jsem je nikdy nenahraval. Jinak ta nahravaci i poslechova mistnost by byla ctverec, coz je z hlediska sireni odrazu nejhorsi mozna varianta, takze akustika tam bude dost mizerna. Z hlediska akustickych vlastnosti doporucuji tam tu pricku nedelat. Co to ovsem bude znamenat pro nahravani bicich nevim.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 11 kvě 2009 13:40

Adzi píše:... a ešte som chcel k tomu rozdeleniu na dve miestnosti podla obrazka co som krvopotne nakreslil, podla teba bude to naozaj tak male ,že to nemá cenu a bicie tam nenahram v akej takej kvalite ,alebo to možné je len to bude najmenšie študio na svete prip. v okrese?

Ja by som tam tu priecku nedaval .. tym padom si zvacsis reziu (ked nebudes nahravat) a zvacsis si aj stydio (ked budes nahravat ) .. a rozumenjsie budes vediet aj poriesit akustiku ..

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 11 kvě 2009 13:49

Ja se jen pripojim k tomu to nedelit. Recording room je v podstate jen otazka pohodli, ale i bez nej se da nahrat cokoliv. Je otazka co vsechno tam chces tocit, ale podle me ti ten recording room bude spis komplikovat situaci - budes muset sloziteji resit monitoring pro muzikanty, kabelaz atd.. Nehlede na to, ze musis postavit tu pricku a okno a aby to melo smysl, tak to dobre zvukove odizolovat. Stul a monitory bych dal zhruba doprostred mistnosti, ktera je ted napsana jako recording room (hlavne symetrie monitoru od sten je dost znatelna na podani prostoru) a budes tak treba mit i misto na to, abys monitory dal na stojany za stul. Pokud bys trval na tom deleni, tak bych dal stul celem k te prave stene. Jednak ti to umozni mit repraky symetricky ke stenam a jednak budes moct lip vyresit odrazy za reprakama, nez kdyz tam budes mit okno.

Adzi

Příspěvek od Adzi » 11 kvě 2009 16:34

OK ...už som skoro presvedčený ,že Recording room nebude ,ale otazka znie:Ak by som chcel točiť niekedy bicie, budem sedieť spolu s bubeníkom v jednej miestnosti so sluchátkami na ušiach? ...a má v tom prípade zmysel použitie nejakých stojatých absorbčných paravánov?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 12 kvě 2009 09:39

jasne ked budes tocit , vsetci budu mat sluchatka (vratane teba) .. panely maju zmysel mozno , ale napred by som riesil akustiku miestnosti ako taku a potom uvidis , ci tomu nieco chyba , alebo nie ..

Odpovědět