Dotaz ohledně materiálu pro akustiku + akustika místnosti

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
rolas

Dotaz ohledně materiálu pro akustiku + akustika místnosti

Příspěvek od rolas » 14 lis 2010 17:34

Dobrý den, Měnil jsem si pokoj a zůstalo mi docela velkuj kus koberce a tak bych se chtěl zeptat zdali to je vhodný materiál pro akustiku a pokud ano jak by to mělo být nejlépe umistěno ? Zde přikládám plán mého pokoje.
Přílohy
pokoj.jpg
pokoj.jpg (153.85 KiB) Zobrazeno 880 x

Nomoney

Re: Dotaz ohledně materiálu pro akustiku + akustika místnost

Příspěvek od Nomoney » 14 lis 2010 21:27

rolas píše:Dobrý den, Měnil jsem si pokoj a zůstalo mi docela velkuj kus koberce a tak bych se chtěl zeptat zdali to je vhodný materiál pro akustiku a pokud ano jak by to mělo být nejlépe umistěno ? Zde přikládám plán mého pokoje.
koberec bych si spíš představil ve zkušebně,.. ale v pokoji bych stím osobně neoperoval, už jen z estetiky, každýho věc názoru, mě by se to nelibilo. S akustikou to společnýho něco má, a to že to pohltí ty vyší frekvence tzv. převážně výšky, ne moc ale jo. Obhlídl bych víc tematu na forku. Pokoj je kompozičně blbě řešenej, bydlíš v paneláku?

koberec se dá spíše použít s další kombinací materiálů, pro výrobu pohltivých zvukových pastí. Samotným kobercem nedosáhneš téměř ničeho, a nebo sluchem nerozpoznatelnýho rozdílu.

pěknej nakres:)
recording mixing producing

nixx

Příspěvek od nixx » 14 lis 2010 23:13

Koberec je ti vesmes k nicemu - pohlti jen vysoky frekvence, coz je to posledni, co v takovym pokoji chces pohlcovat.
Umisteni repraku bych jeste zvazil - mit jeden z nich v rohu je v podstate ta nejhorsi moznost. Idealni by bylo, kdyby sis dal stul pred okna doprostred te steny. Pak bys docilil stejne vzdalenosti repraku od sten pro oba reproduktory (trochu kostrbate receny, ale snad mi rozumis). Proste je dobry, abys to mel symetricky.
Treba nejak takhle:
Obrázek

Fractal

Příspěvek od Fractal » 15 lis 2010 02:19

absolutně s váma nesouhlasím hošani... bez koberce ani ránu.. samozřejmě je rozdíl jestli je to plaťák z ikeji, nebo v horším případě chodbák/behoun za 50krn/metrCBD ... anebo tlustý prašný peršan/houně 5000krn/mCBD! bude to asi nějak tak jako s těma monitorama

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 15 lis 2010 09:15

my sme nikdy koberec v ziadnom studiu nemali .. vzdy len drevene parkety ..

nixx

Příspěvek od nixx » 15 lis 2010 11:27

Fractal: mas nejake vecne zduvodneni tvrzeni "bez koberce ani ranu, hosani"? :-)

Fractal

Příspěvek od Fractal » 15 lis 2010 12:46

nemám, jenom se mi zdá koberec pro domácí kumbálky s home studiem jako dobrá věc... nemluvě o designu, o tom že se dá na něm ležet (a dělat spoustu jiných... věcí) jenom sem chtěl upozornit na to, že "koberec" každý chápe trochu jinak a ty levné běhouny rozhodně ničemu nepomůžou... navíc vím jak dobře tlumí ovčí rouno a materiál koberce zase není tak daleko

kexik

Příspěvek od kexik » 15 lis 2010 13:26

koberec je SUPER vec a vyriesi na opak pomerne mnoho, v podstate poriesi vsetko okrem basov. je to akurat killer na elektroniku, kedze je to sustavny zdroj prachu, ale s tym sa da zmierit.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 15 lis 2010 13:37

navíc některá česká studia maji akustiku řešenou víceméně pouze koberci plus pár pastí... když jí miluješ není co řešit

nixx

Příspěvek od nixx » 15 lis 2010 16:04

kexik píše:koberec je SUPER vec a vyriesi na opak pomerne mnoho, v podstate poriesi vsetko okrem basov. je to akurat killer na elektroniku, kedze je to sustavny zdroj prachu, ale s tym sa da zmierit.
Nevim, vetsina kobercu zere pomerne masivne vysky, kolem 1kHz byva koeficient pohltivosti kolem 1/3 a se snizujici se frekvenci dal rychle klesa. Mas pravdu, ze jsem to v tom prvnim prispevku mozna prehnal - zase uplne k nicemu ten koberec neni. Ale ze by to byl Svaty Gral prostorove akustiky, to rozhodne ne :-)

kexik

Příspěvek od kexik » 16 lis 2010 09:48

no neviem, podla tohto zdroja ma este na 500Hz skoro 0.6...

http://pcfarina.eng.unipr.it/Aurora/SAW/RoomSim.html

nixx

Příspěvek od nixx » 16 lis 2010 09:52

Kdyz ten koberec das na nejakou penu, tak tomu pomuzes. Ale samotnej koberec na pevne podlaze bude mit na 500 Hz mene nez 0.2

rolas

Příspěvek od rolas » 17 lis 2010 13:04

Děkuji všem za rady,mě to prostě jen tak z hlavy napadlo,ale než abych něco zkoušel tak jsem se chtěl radši zeptat.
to Nomoney :děkuji za pochválení nákresu a taky za užitečné info
to nixx: podle vašeho nákresu by to bylo zřejmě nej ale bohužel tak to nepůjde.(já mám nastaveno na reprácích vzadu aspon trochu pro pozici umístění)
to Fractal: ,,o tom že se dá na něm ležet (a dělat spoustu jiných... věcí) ,, koberec mám umístěný po celé délce podlahy spíše jsem uvažoval dát ho na zedě popř do rohů

Jinak pro všechny jsem zapoměl dodat nechci to na mastering nebo skládání hudby jen pro zkvalitnění poslechu.
Jinak zde přikládám fota jak vlastně ten koberec vypadá.
Přílohy
IMG_6300.jpg
náhled z vrchu
IMG_6300.jpg (322.82 KiB) Zobrazeno 699 x
IMG_6298.jpg
šířka je +-1,5cm
IMG_6298.jpg (164.19 KiB) Zobrazeno 699 x

Fractal

Příspěvek od Fractal » 17 lis 2010 16:58

kluci moc to řešíte, prostě tam prdněte koberec a uši vám řeknou, jestli to bylo k něčemu

Odpovědět