Ekvalizace (barevný, hladký, neostrý obal nahrávky)

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
MatějNemiNemec

Ekvalizace (barevný, hladký, neostrý obal nahrávky)

Příspěvek od MatějNemiNemec » 27 lis 2013 09:33

Zdravim všechny profesionály co by mi mohly pomoci :-) Než mi odpovíte, tak chci dát najevo, že je mi jasné, že neexistuje žádná ,,kuchařka a postup na otočení čudlíku doleva" vím, že musím poslouchat a zkoušet, ale ptám se z toho důvodu, abych věděl, kde mám přesně hledat ten ideální zvuk. Mám cubase 5, mikrofon MXL genesis, lampový mikrofoní předzesilovač a zvukovku RME babyface a co se týče monitoru nebo sluchátek, tak jsou taktéž na vysoké úrovni. Ovšem zjistil jsem, že mi to nečekaně nestačí k tomu, abych mohl udělat profi nahrávku :-D

Takže ted k mému dotazu :) a doufám, že mi poradíte, kde hledat a zkoušet :-)! Na zpěv použiju kompresor, deeser, ekvalizaci a trochu reverbu, pak na finální mastering dám limeter a tím je pro mě hotovo. Zvuk na bednách ve studiu se mi líbí, ale pak si to poslechnu doma a porovnám s profesionály a zjistím, že sice můj zvuk je čistý, bez bordelu, ale chybí mi tam takové hladké zabarvení. Nevím, jak to mám přesně popsat. Když to poslouchám, tak si nemyslím, že by ta hutnost se vylepšila více reverbem, ale svádí mě to k tomu, že to bude pravděpodobně ekvalizací. Ten můj zvuk je moc ostrý a od profíků je hladký. Poradíte mi co s tím? Kde hledat ? Jedná se o finální EQ celé nahrávky? nebo EQ hlavně toho vokálu ? Prosím poradte.

S pozdravem začínající amatérský recordingmaster. Předem děkuji za odpověď :-)

Pierre niko

Re: Ekvalizace (barevný, hladký, neostrý obal nahrávky)

Příspěvek od Pierre niko » 27 lis 2013 09:46

Na zpěv použiju kompresor...
Jednak zalezi jaky, jednak taky jeho nastaveni a umisteni v retezci. Nekdy se vyplati ho dat pred ekvalizaci, ale v mnoha pripadech je podel me lepsi dat ho za ekvalizer, na kterem si malinko stahnu telo hlasu (zalezi, ale muze byt nekde mezi treba 200Hz az po dejme tomu 600Hz) ktere ma v sobe hodne energie, pak compressor (zalezi na materialu, ale neprehnat to v tom smyslu, ze zbavis material dynamiky) a pak zase telo trochu pridat. Hodne energie se tedy do hlasu vrati, ale je pod kontrolou
...deeser...
Nekdo na deeser neda dopustit (ti co pracuji s paskou si asi ani nevyberou) , nekdo (ti, kteri pracuji v DAW) radeji problematicke casti materialu nastrihaji, hodi do nove stopy a tu pak mohou jednak ekvalizovat a taky pracovat s jeji hlasitosti, pripadne dynamikou.
...ekvalizaci...
Ekvalizace, jednak viz vyse, ale k vyskym frkvencim, ty ti prave rozhoduji o tom, jak je to smooth. To asi musis citit, to si nevyberes, ale nezapomen, ze o tom, jak ty vysoke frekvence vyzni muze rozhodnout taky saturace/distortion/overdrive, ktere k originalnimu materialu primichas. Tu spinu, ktera vysoke frekvence uhladi muzes dostat treba ze zkopirovane stopy, kterou dle potreby zekvalizujes, abys treba dostal overdriveovany zvuk spise z nizsich frekvenci, ne z vysokych. Vyslednemu zvvuku treba uriznes spodky, protoze chces spinu jen do vyssicj frekvenci, jelikoz si spokojeny s pevnosti tela hlasu u originalni stopy. Jen jeden tisice z postupu...
...a trochu reverbu...
vidis, a pro me je rever jen takovy icing... Daleko vice tuku dostaves z delaye, ktery muzes treba komprimovat, aby se ti moc nemichal do cisteho zvuku a vyskakoval jen v tizsich pasazich. Nebo ho nemusis komprimovat, ale muzes ho modulovat, stejne jak muzes primichat zase zkopirovanou stopu na kterou das modulaci. Hodne se pouziva treba chorus, ale zalezi na pluginu/krabici. Reverb pak vnimam jeko polevu na dortu...
...pak na finální mastering dám limeter a tím je pro mě hotovo...
Cokoli pro dany matros funguje. Ale ja bych mastering nechal profikum, popripade na cely trak, kdyz si ho delas sam. Abych pravdu rek, nevim, jak to s tim masteringem myslis...
...že sice můj zvuk je čistý, bez bordelu, ale chybí mi tam takové hladké zabarvení...
Koukam, ze zvuk si umis vycistit, tak to je zaklad. Pro to hladke zabarveni bych doporucoval si pohrat s tou saturaci a modulaci formou primichavani techto navic zekvalizovanych stop k cistemu zvuku. Velmi mnoho profesionalu si hraje taky s ruznymi waveshapery a Lo-fi efekty, ci bitcrushery, ktere taky muzou dat hlasu hrubsi zrno, ale kdyz se pimichaji jen lehce, vysledkem je paradoxne hladsi material. Neco jako dightering. Spetka ke spetce, troska k trosce a vysledek je pak radikalne jiny. Ta hutnost s Reverbem moc neprichazi. To maso tam musis nacpat jinak. Je to disciplina sama pro sebe, ta uprava hlasu. Tady ta moje rada je uplny prd v porovnani, klik k tomu najdes materialu na netu. Me nejvice v premysleni o zvuku ovlivnuje rubrika Inside the track, nebo Mix rescue v Sound on Sound, kteru uz roky kupuju. Jsou tam fajn figle a postupy. ice spis v kostce, ale pro inspiraci je to fajn.

Pierre niko

Příspěvek od Pierre niko » 27 lis 2013 09:49

sory za chyby, jsem v praci a pisu rychle...hahahah

MatějNemiNemec

Příspěvek od MatějNemiNemec » 27 lis 2013 10:05

Milionkrát děkuji za obsáhlou odpověď :-) Jsem moc vděčný !!!

Ted jenom pro upřesnění, abych tomu správně rozuměl. ,,saturaci a modulaci formou primichavani techto navic zekvalizovanych stop k cistemu zvuku" To znamená, že základní stopu vyekvalizuji čistě, pěkně nastavým basy, přidám pěkně vocať-pocať středy a výšky, aby to bylo krásně srozumitelné a mělo to pěkně ostrý zvuk a k tomu přidám duplicitní stopu, kde naopak frekvence uberu, abych to zahutnil? Zjednodušeně řečeno ? Chápu to srpávně ? Je to jeden z možných postupu ?

Pierre niko

Příspěvek od Pierre niko » 27 lis 2013 10:21

Jo, je to jedna zcest. Vycistit si matros, deesovat, komprimovat a ekvalizovat tak, aby ten vokal fugoval a byl pevny. Vysledek pak veznes, nekolikrat zkopirujes a na jeden das modulaci, na jeden nejaky room preset, ktery pak jeste poladis, na dalsi nejaky crusher, a na dalsi treba jeste emaulaci lampoveho zkresleni (mimochodem to je jedno z nejlepe fungujicich blat, ktere puvodni ostry sinal zakulati, kdyz se primichava s citem). Tyhle stopy pak jeste ekvalizujes, protoze ne vsechny vlastnosti tech efektu se ti hodi. Tu u lampoveho zkresleni uriznes spodky, protoze ti to rozplizne pevne telo hlasu. Tady u nejakeho lo-fi zase oriznes vysky, protoze jsou kontraproduktivni, ale libi se co dela plugin na stredech. Tam u modulace zase nechces stredy, protoze se ti libi jen to, jak rozvlni telo hlasu. Atd atd. Ty vysledne sopy pak michas k originalnimu signalu tak, jak se ti libi. Ale tech cest je strasna spousta, je to proste disciplina sama pro sebe.

Stan

Příspěvek od Stan » 27 lis 2013 10:38

+1 co říká Niko. Ještě by jsem dodal že ne každý mikrofon je vhodný na daný hlas. Každý hlas má svojí charakteristiku stejně jako mikrofon. Tím chci říct že jedním z důležitých faktorů pro nahrávku hlasu je výběr vhodného mikrofonu pro barvu hlasu. Já De-Esser nepoužívám vůbec, ořezávám problémové sykavky manuálně útlumem hlasitosti alespoň mám problematická místa plně pod kontrolou. Pokud je to dobře nahraný tak pak je těch zásahů minimálně. Ještě by jsi mohl zkusit Serial Compression, to je použití dvou kompresorů za sebou. První na ořezy s krátkým attack a druhý pouze na hlasitost (leveling). Tady jsem ti našel video pro pochopení.
Naposledy upravil(a) Stan dne 27 lis 2013 12:03, celkem upraveno 1 x.

MatějNemiNemec

Příspěvek od MatějNemiNemec » 27 lis 2013 11:47

Ještě jednou oběma děkuji moc a moc za rady, hned v pátek se zavřu na 8 hodin do studia a budu zkoušet a zkoušet :) udělali jste mi velkou radost!!!

MatějNemiNemec

Příspěvek od MatějNemiNemec » 27 lis 2013 12:17

Mohu ještě poprosit o trochu podrobnější popsání těchto výrazů? : crusher, waveshapery a Lo-fi efekty, bitcrushery. Pracuji v Cubase 5. Je možné to tam nalézt? Nebo naleznu to někde jako plugin ke stažení ?

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 27 lis 2013 13:02

Bitcrusher mas v cubase v pluginech v sekci distortion. Dela zpravidla to, ze umoznuje zmensit bitovou hloubku a vetsinou i samplerate. Zvuk se pak jakoby rozsype a rozbzuci. Jinak obecne lo-fi je smer, kdy se snazis o to, aby zvuk znel obejktivne hur, ale subjektivne tim ziskal nejaky specificky vyraz - napr. robot, amplion, telefon, vysilacka, atd.

MatějNemiNemec

Příspěvek od MatějNemiNemec » 27 lis 2013 13:16

Děkuju moc

Pierre niko

Příspěvek od Pierre niko » 27 lis 2013 13:41

MatějNemiNemec píše:Mohu ještě poprosit o trochu podrobnější popsání těchto výrazů? : crusher, waveshapery a Lo-fi efekty, bitcrushery. Pracuji v Cubase 5. Je možné to tam nalézt? Nebo naleznu to někde jako plugin ke stažení ?
Viz Amorph, jeste ale dodam, ze je hromada freecek. Najed si treba na KVR (http://www.kvraudio.com/q.php) a vyzkousej nejake zdarma. Jsou tam vsechny mozne. Ja jsem treba velky fanda waveshaperu. Kolikat se ti posta o na gainu ne uplne zavislou distorzi a velmi prirozenou na materialu zavislou ekvalizaci. Na layering v kombinaci s modulaci ci/a ekvalizaci super...

biscuit

Příspěvek od biscuit » 27 lis 2013 13:44

nekdy je ukazka vic nez milion slov.

MatějNemiNemec

Příspěvek od MatějNemiNemec » 27 lis 2013 14:24

Koukám na ty waveshapery a nevím, který stáhnout :-D Co se týče upravy hlasu, který se ti nejvíce zamlouva? Jaký mi doporučíš ? http://www.kvraudio.com/q.php

Pierre niko

Příspěvek od Pierre niko » 27 lis 2013 14:43

http://www.kvraudio.com/product/cyanide ... electronix Cyanide mam rad. U tohoto navic alespon orientacne uvidis na prikladu sinusovky, co to dela s vlnou.

MatějNemiNemec

Příspěvek od MatějNemiNemec » 27 lis 2013 14:53

super, děkuji :-))

Odpovědět