Kapela Pilgrim - folk - rady k mixu + nahrávání

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Vicck

Kapela Pilgrim - folk - rady k mixu + nahrávání

Příspěvek od Vicck » 15 lis 2013 21:09

Ahoj,
chtěl bych Vás poprosit o rady k mixu desky své kapely. Snažím se z toho dostat co nejvíc, přestože nahrávání proběhlo ve velmi punkových podmínkách.
Přesněji tedy nástroje byly nahrány bez akusticky ošetřené místnosti, mikrofony MXL V67i, Shure SM57 (někdy i Audix OM2) skrze preamp M-Audio DMP3.
Zpěvy a některé nástroje (hlavně tedy rámové bubny) jsme nakonec přehrávali v místnosti ošetřené akustickými paravány, mikrofony ADK Hamburg (zpěvy) a Line Audio CM3 (rámové bubny, popř. doplňující nástroje, které jsme se do mixu rozhodli přidat až později) skrze DAV BG1.
Nejvíce mě tedy asi vadí ty zpěvy, jakožto nejdůl. prvek jde z toho hodně cítit ten low-cost mikrák. A je mi jasné, že i mimo zpěvy to má obrovské rezervy, přesto bych rád slyšel Váš názor jestli by se to dalo ještě něčím posunout popř. co si o tom myslíte. Výsledek bych chtěl takový, aby byl pro normální posluchače stravitelný, chápu, že hudbu nahranou v takových podmínkách nedotáhnu na profi úroveň.

Mám zde ukázky dvou songů, s kterýma jsem v rámci možností spokojen, časem ještě mohu doplnit o další (až je domastím):
WAV: http://pilgrim-tales.com/hunting_of_a_song_sample.wav // MP3: http://pilgrim-tales.com/hunting_of_a_song_sample.mp3
WAV: http://pilgrim-tales.com/canterbury_road_sample.wav // MP3: http://pilgrim-tales.com/canterbury_road_sample.mp3

//
EDIT:
WAV: http://www.pilgrim-tales.com/hunting_of ... ample2.wav // MP3: http://www.pilgrim-tales.com/hunting_of ... ample2.mp3
WAV: http://www.pilgrim-tales.com/carnivorou ... sample.wav // MP3: http://www.pilgrim-tales.com/carnivorou ... sample.mp3
WAV: http://www.pilgrim-tales.com/written_in ... sample.wav // MP3: http://www.pilgrim-tales.com/written_in ... sample.mp3

Díky všem kdo poradí, zhodnotí :)
Naposledy upravil(a) Vicck dne 19 pro 2014 14:35, celkem upraveno 3 x.

radek_p

Re: Kapela Pilgrim - folk - rady k mixu + nahrávání

Příspěvek od radek_p » 15 lis 2013 23:51

Největší zvukovej problém pro mě není zpěv, ale ty doprovodný kytary, hlavně v prvním songu. V tomhle žánru podle mě nejde o realistický zvuk, spíš o to, aby to bylo velký, široký, majestátní. Udělal bych ty kytary frekvenčně bohatší, takhle mi přijdou zbytečně telefonický. Tohle není případ klasickýho popovýho hustýho mixu, ve kterým se akustika hodně ořezává, hlavně odspodu. Tady je to pravej opak, takze přidal bych jim basy, vyříznul bych to, co dominuje a ruší ve vyšších středech. Víc hifi úsměv bych jim nakroutil. Pokusil bych se levou a pravou kytaru udělat trochu zvukově odlišnou, a krutě do širokýho sterea. To máš celkem dobře v tý druhý písni, první bych udělal podobně. Navíc tam chybí klasickej basovej nástroj, takže nebál bych se ten základní tón v basu dostat z kytar. V prvním songu kytary válcujou zpěv, ale ne úrovněma, ty jsou přiměřený, ale tím, jak v kytarách dominujou ty vyšší středy.

Dál bych se věnoval zpěvu, ale nasnímanej je podle mě přijatelně. Jenom zpěváci asi nejsou ultra profíci, takže bych se jim snažil trochu pomoct - přidat hall, ztišit některý výrazný nádechy, sesynchronizovat místa, kde ve vícehlasu nezařezávaj sykavky, občas něco doladit, pokud to půjde. V prvním songu mi vadí, jak je postavenej vokál. Začnou dva vysoký hlasy, který se ale dost maskujou. Pak v 0:06 je krásně rozestoupěj a to je nejlepší místo toho vokálu, bohužel trvá jenom dvě sekundy, ale tam je to opravdu bomba. Pak se objeví bas, ale ten se zbytečně drží co nejníž (jako kdyby nad ním byl kompletní trojhlas), a nedělá to dojem kompaktního dvojhlasu/duetu. Je mezi nima velká mezera, přitom se ale oba hlasy tváří, že jsou hlavní. Kdyby se střídaly, tak OK, ale takhle dohromady mi to nepřijde dobře postavený. Potom v závěrečným vokálu jsou zase dva vysoký hlasy, z nich jeden čitelně dominuje a bas se upozadí, a tahle kombinace je už fajn. Tohle není primárně otázka zvuku, ale otázka záměru/produkce. Já bych ten širokej dvojhlas ve střední části postavil asi jinak, ale pokud to musí být takto, tak bych se buď snažil ty hlasy k sobě trochu frekvenčně přiblížit (ale neporadím jak, prostě zkoušet), nebo nějak dosáhnout větší kompaktnosti úpravou poměru jejich úrovní (ale zase se nemůžu rozhodnout, jestli ztišit bas nebo co - bavíme se o +-1dB). Pak by taky možná bylo řešení přezpívat bas a ubrat trochu na výrazu - aby na sebe tolik nestrhával pozornost a víc se podřídil tomu vyššímu hlasu. Nebo naopak udělat z basu vedoucí hlas a upozadit ten vysokej... nevím.

Celkově myslím je to už teď přijatelný pro vaše fanoušky, ale pro nezávislý / náhodný kolemjdoucí posluchače bych na tom zkusil ještě zapracovat. Neslyším tam průser se snímáním, snad ty kytary v první písni, ale to bych musel slyšet syrovej materiál. Řešil bych kvalitu nástrojů a interpretace a pak mix, myslím že nádobíčko a místnost vás nijak zásadně nelimitujou.

Držím palce!

delay

Příspěvek od delay » 18 lis 2013 15:00

Myslím, že Radek to popsal dobře, druhá ukázka na mne působí určitě lépe, ty akustické kytary jsou opravdu zbytečně tenké, osobně bych začal tam, respektive zjistil frekvenci, kde mají spodní rezonanci hlasy (je to okol 200 Hz v závislosti na partu a výšce hlasu), tu bych případně lehce ubral, aby samotný hlas zněl přirozeně, s kytarou je to velmi podobné... ve vyšších frekvencích se zase zbav rezonance, která zvuk dělá nepřirozeným, např. okolo 3kHz můžeš mít lehce plechový zvuk, který je bych nezdůrazňoval ale 6 - 7 kHz +2-3db může dodat to pravé, samozřejmě v těchto frekvencích máš i hlas, tak je potřeba si to prostě nějak promyslet, většinou se vše ladí prácě na hlas. Čili pro mě je nejdůležitější vždy udělat správný low-cut a zbavit se frekvencí, které nemají v mixu žádné opodstatnění - až potom řeším signálovou úpravu a eq, v případě špatné akustiky při náběrech máš větší problém v tom, že se ti objeví více problémových míst, ale každopádně se i z těchto náběrů dá umíchat slušná nahrávka...

vras

Příspěvek od vras » 19 lis 2013 20:04

krom ostatního je průšvih i buben, má dominantní fundamentální frekvenci v basech, která se ruší s harmonií (výrazně třeba 0:40)

Vicck

Příspěvek od Vicck » 25 lis 2013 00:33

Zdravím,
děkuji všem kdo napsali své tipy a rady ať už tady nebo na SZ.

První píseň jsem se snažil dle Vašich rad poupravit - zejména tedy ty rytmické kytary a dozvukové efekty na zpěvu.
Krom toho přidávám další dvě ukázky písní, ke kterým jsem se tento týden dostal.

Komu se ještě chce, nechť přidá k dobru své zkušenosti :)

Dík

Stan

Příspěvek od Stan » 25 lis 2013 01:58

Dost se mi líbí styl a není to vůbes špatný ale co slyším já tak, vokály jsou stále moc suchý, kytary by mohly být více dozadu, a nástroje umístit víc do prostoru. Možná by jsi mohl jako referenční tracky použít nějaké skladby od Death can dance. Nechtělo by se ti někam nasdílet stopy Written in..? Neměl jsem nikdy možnost namixovat takovýto styl, tak by mě to docela zajímalo.

vasek

Příspěvek od vasek » 25 lis 2013 08:56

Ajaj, ty kytary jsou fakt slabota. Ten buben asi bude těžký ukočírovat bez hodně kvalitního poslechu. Chápu, že má být velkej, ale teď je velkej až moc a v druhé písni duní úplně extrémně.
Vokály potřebují trochu rozjasnit a použít nějakej pěknější reverb.
Celkově doporučuji vzít to někam a poslechnout na hi-fi aparatuře, protože bys určitě slyšel ty chyby, který možná doma na malých bednách nejsou poznat (hlavně jak se chová ten buben).

delay

Příspěvek od delay » 25 lis 2013 13:11

Samozřejmě chválím odhodlání a DO IT YOURSELF je prakticky jediná možná cesta, jak se něčemu přiučit a získat zkušenostu "zdarma", ale zároveň si opravdu nejsem jistej, jestli v tomhle případě nepotřebuješ třeba popostrčit nějakým kurzem nebo možná investicí do poslechových monitorů... Přijde mi, že jsi to celé přeházel, ale že skoro vůbec nečteš frekvenční odezvy jednotlivých stop o poměrech nemluvě, z mojí perspektivy to pak tedy vypadá, že mícháš na nějaký šílený bedny v šílený místnosti... Co ty na to?

Vicck

Příspěvek od Vicck » 25 lis 2013 22:32

Zdravím,
je pravda, že jsem to měl asi uvést už v úvodním příspěvku - narozdíl od těch poměrně "punkových" nahrávacích podmínkách mám pro mixáž přesný opak - bedny Dynaudio (nevím teď přesný model) i se subwoofrem v akusticky upravené místnosti.
Takže poslech mám opravdu kvalitní tudíž veškerou zodpovědnost za výsledek přebírají moje uši a zkušenosti (toto je můj první mix) :D

Jinak i přes Vaše názory, že ten záznam je vcelku v pohodě si dost stojím za tím, že není a abych z toho vůbec tohle vytáhl, tak jsem na tom musel dost pátků pracovat. Ale samozřejmě věřím, že by z toho někdo více zkušený dokázal vytáhnout daleko lepší výsledek.

I přesto mi Vaše rady pomáhají - například s těmi kytarami, co mi delay poradil se mi opravdu druhá verze té první písně líbí daleko víc (i když tedy píšeš v posledním příspěvku, že jsem to přeházel - konrkétně jsem pouze frekvenčně upravil kytaru a s tím i hlasitostní poměr kytary ke zbytku+jsem mírně přidal na hlase dozvuk).

Ten buben - to je taková subjektivní úchylka. Jedná se o šamanský buben a z určitých důvodů ho stavím v pomyslném žebříčku hned pod zpěvy, ne-li téměř na stejnou úroveň. Ale je mi jasno, že většině z Vás příjde "až moc".

Budu velmi rád, když mě poradíte a klidně i zdrbete a to nejlépe přímo na konkrétních věcech - jen takhle si naberu zkušenosti, které když už nevyužiju v tomto případě, tak třeba použiji na dalších věcech, ke kterým se popř. dostanu.

delay

Příspěvek od delay » 26 lis 2013 06:02

No, v pohodě, chápu tvé rozhodnutí, v tom případě bych ti ale doporučil, dát si třeba týden pauzu a pak z toho zase zkusit dostat více, kdyby to byla nějaká blbá hudba, tak bych neztrácel čas, ale přijde mi totady vyloženě škoda, míchat takovýhle pěkný věci, to by se mi líbilo :)

Ještě jsem znovu prošel ty ukázky... V té první máš docela už dobře chycej ten buben, není tam ošklivá rezonance, ostatní věci mi stále přijdou nedotažené, kytarám chybí tělo, asi jsi to přehnal s cut off či HP filtrem, vokálům zase chybí trošku presence v kritických frekvencích ve vyšších středech až výškách... poslední ukázka, tam opravdu něco udělej s tou rezonancí, troufám si tvrdit, že nikdo NEPOCHOPÍ tvůj záměr a to je vlastně ta hlavní PROHRA. Pakliže máš nahrávku, která třeba vykazuje určité technické nedostatky přeslechy, fázové posuny, nějaké to bláto - budiž, tyhle věci ze začátku těžko odladíš, pač je asi neslyšíš, ale na straně druhé musí být jasně patrný nějaký záměr v tom mixu, který ale zároveň nebude posluchači překážet. Tomu se pak říká funkční mix, a to jestli má parametry dema nebo grammy nahrávky je už jedno...

Řešení?
a) vypni subwoofer
b) sežeň si Apulsoft apEQ, Fabfilter ProQ či jinej EQ s možností analýzy signálu, doporučuju ProQ
c) dej si ten ProQ na všechny stopy, zapni si pre+post analýzu
d) dej si SOLO postupně na kytarách, bubnu i hlase atd. a na ProQ nastav low cut - snaž se citlivě nastavit strmost i mezní frekvenci tak, aby jsi nefiknul spodní harmonickou frekvenci (odhadem, buben 30 - 35 Hz, kytary i hlas okolo 100 Hz), a aby ti samotné stopy hrály co nejpřirozeněji a zároveň plně... to by byl uplnej základ
e) zbav se přebytečné rezonance na harmonických frekvencích, zejména ve spodním pásmu, přepni do rozlišení 12dB nebo 6dB dej si si užší (chirurgickej) bell a zkus najít protivné rezonance, pakliže máš jak píšeš dobrou akustiku v místnosti (z hlediska rezonancí zásadní), tak zkus opačnou metodu a uzším bellem dej zdvih na eq třeba +6 až 10dB a najdi protivnou rezonanci, kde je nejsilnější, toto místo pak citlivě potlač do mínusu, zhruba o 2dB, případně více, záleží na to jakou uslyšíš změnu ve prospěch mixu, bavíme se stále o pásmu velmi nízkých středů 100 - 250 Hz, tímto způsobem si ošetři stopy, samozřejmě na základě priorit, nejlépe každou jinak, aby všechny stopy zde měly svůj základ...
f) když dobře uklidíš vespod a zbavíš se zbytečných rezonancí, mělo by se vrchní pásmo přirozeně projevit, tam pak bude platit lehce opačná situace a budeš hledat frekvence, které nahrávku rozjasní a dodají světlo, lepší lokalizaci atd. Buben bude mít někde "tečku", může to být okolo 3kHz (fakt odhad), vokály jsou o něco výš, akustické kytary tady mají několik harmonických, každá tahá z nástorje něco jinýho, nepřeháněj to s dB do plusu a nepoužívej moc úzkej bell, pozor na vokály, budeš pravděpodobně muset ošetřit sykavky, Fishphones Spitfish je free a celkem dobrej jednoduchej de-esser...
g) jak moc nebo málo tohle bude fungovat zavisí na kvalitě materiálu, poslechu ale hlavně tvejch uších *
*) nauč se ty monitory poslouchat, nezapomeň, že pokud máš hlavu při poslechu před sweet spotem, zkrátka jsi moc blízko LCD - vnímáš daleko méně basů, zkus se posunovat pro kontrolu třeba o 0,5 - 1 m dozadu, sleduj co se děje s basama a snaž se vychytat, která pozice odpovídá realitě (toto funguje mě u relativně podobných beden)

Více už toho asi nenapíšu, tohle je myslím tak to nejdůležitější...

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 26 lis 2013 09:51

Poslech jsem si jen tu edit verzi a prijde mi to docela fajn. Je tam sice co resit v jednotlivych nastrojich, ale dulezite pro me je, ze jako celek to zni hezky prirozene a docela kompaktne. Kytary by asi chtely lepsi equalizaci, aby jim bylo trochu lepe rozumnet. Souhlasim taky s ostatnima, ze buben je prehnane moc. Ale jinak tam asi neni nic co by mi vylozene vadilo. Tak preju at se to podari dotahnout.

Vicck

Příspěvek od Vicck » 19 pro 2014 14:34

Zdravím,
přemýšlel jsem zda-li dotazy rozdělit do jednotlivých sekcí nebo se zeptat rovnou v jednom threadu. Nakonec jsem se rozhodl takto pohromadě, přece jen jedno s druhým souvisí, tak doufám že to nebude nijak narušovat strukturu fóra.

S kapelou se chystáme natáčet druhou desku. Tak bych se rád poradil s věcma, na které jsem doposud nenašel odpověď.
Nahrávat si to budeme opět sami, u mě v pokoji. Mám vyrobeno 5 akustických paravánů (rozměry 20*60*200cm). Také jsem přesunul PC skříň vedle na chodbu a "zabednil" dveře, abych minimalizoval hluk z domácnosti (přesto se basy např. když někdo prochází na chodbě dost nesou - stěny jsou tenké, cetrix desky + izolace), ale s tím se hold musíme nějak vyrovnat už při nahrávání.

Dotaz č.1 je jak ideálně rozestavit paravány pro nahrávání? Jde o to, že je pokoj v podkroví a tudíž jsou zde šikminy, s těma si moc nevím rady - jak se odrazy chovají. Přikládám proto obrázky pokoje - je rozdělen jakoby do dvou částí rozdělené schodem. Nahrávat by bylo ideální v té druhé, vyvýšené části. Zápasím ovšem i z mechanických důvodů s umístěním paravánů (přece jen jsou dost vysoké takže je nemám možnost seskládat moc "do prostoru" kvůli těm šikminám).
Máte nějaké nápady?

Dotaz č.2 je věc která mi již dlouho leží v hlavě a doposud jsem na ni nenašel nikde odpověď. Často slýchám/čtu názory, že akustické nástroje je nejlepší snímat stereo. Co mě zajímá je, jestli se stereopár používá proto, aby nabral širší spektrum nástroje (a v DAW je to vlastně sloučená mono stopa). Nebo se nabíra opravdu stereo? Pak ale moc nevím, jak si se sólovými nástroji ve stereu při mixu poradit.

Dotaz č.3 navazuje - mám pár Line Audio CM3, což je široká kardioda. Jaka stereotechnika se v tomto případě používá (hl. mi tedy jde o rytmické akustické kytary)? Dočetl jsem se někde ORTF/NOS, ale nejsem si tím úplně jist.

Dotaz č.4 je ohledně místnosti při mixáži. Dva paravány mám za stolem, aby nešel odraz od zadní stěny. Tři paravány si potom stavím za záda. Zkoušel jsem v REW udělat měření, postupoval jsem podle návodu (včetně všech kalibrací), doufám že jsem nikde neudělal chybu. Přikládám výsledky. Ten rozdíl pravá/levá je problém, jelikož mám stůl v čele pokoje a tudíž mě z jedné strany sbíhá šikmina.

Děkuji všem kdo poradí :)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

delay

Příspěvek od delay » 19 pro 2014 16:48

Dotaz č. 2: já teda teorii nijak často nestuduju, ale jestli stereo nebo mono bys měl v podstatě vědět na základě aranže... ono je rozdíl jestli použiješ 2 mikrofony za účelem různého úhlu a vzdálenosti snímání, abys pak měl mono stopu nebo opravdu za vytvořením stereo dojmu. Takže bys měl vědět, jak kytara v mixu bude dominantní, a kde ji chceš mít, kolik ti toho bude hrát v rámci celé aranže a tak... asi nemá moc smysl točit stereo do hustýho mixu, kde kytara dělá vatu, případně třeba jen hřebínek na rozsvícení vyšího pásma (rocková kapela), naopak, pokud je píseň na kytaře postavená, tak je žádoucí, aby byla velká... Pokud přesně nevíš, co by se ti hodilo, tak klidně použij 3 mikrofony (1 mono a 2 stereo), případně naber dvě verze a později v mixu se můžeš rozhodnout... Další varianta je mono kytara + stereo reverb nebo třeba panovat send reverb na jednu stranu panoramy, ale fakt záleží, aby to dávalo smysl v rámci té skladby a její povahy...

Odpovědět