Lead synth (melodia)

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
flash12

Lead synth (melodia)

Příspěvek od flash12 » 23 čer 2017 07:22

Ahojte, hladal som nieco podobne, ale nenasiel som (som zaciatocnik, tak pls berte na moje otazky aj taky ohlad). Chcem by som sa spytat, ako sa efektuje a spracovava lead synth, alebo v podstate hlavna melodia v songu (rap), aby znel dominantne a vytavaral atmoferu songu. A co v pripade, ze je tam viac synth melodii, ako urcit, ktory je hlavny a ako zvolit ich rozmiestnenie. Vzdy mam pocit, ze ten lead akoby hral "nizsie" a smerom do mna a roztiahnuty na cely priestor a takto si to vsimam u vacsiny songov. Dakujem

dendy
Vybavení

Re: Lead synth (melodia)

Příspěvek od dendy » 23 čer 2017 09:02

to sa vola sound dizajn :-) je to o spravnom vyladeni zvuku na syntaku .. 2 veci su klucove

- "hrubka" zvuku - layering .. trebars 1 vrstva hra o oktavu alebo dve nizsie ako prva a ta dodava tu "hrubu" (to comu hovoris ze "akoby hral nizsie"
- stero - to sa da docielit viacerymi sposobmi, napriklad unison zo stereo spreadom (ak ma synth danu funkciu) - pozor je dobre ten spread dat len na ten vyssi layer, ten co hra o oktabu-dve nizsie neunisonovat alebo len jemne

najlepsie by bolo keby si sem dal ukazku nejakeho konkretneho zvuku a skusime ti poradit ako sa k nemu dopracovat ..

flash12

Příspěvek od flash12 » 23 čer 2017 12:03

Dajme tomu napr. Ono plati to zrejme teda aj pre ine medlodicke nastroje podobne, ked maju byt lead?

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 23 čer 2017 13:29

a v ktorej minute a sekunde je zvuk ktoremu hovoris lead ? nech pretacam kdekolvek furt tam len blaboce typek a hra tam len nejaky beat plus par nahodnych zvukov - ziadny lead tam nepocujem .. nevladzem to cele pocuvat suvisle tak povedz presme minutu a sekundu kde je zvuk s ktorym chces poradit ...

flash12

Příspěvek od flash12 » 23 čer 2017 14:02

Ti verim. No mozno som sa zle vyjadril, tam v pozadi hra taka melodia (teda neviem ci to je lead), a potom napr. 2:42 nabieha do toho na refren dalsia. Mozno aj zly pri priklad, ale zle sa mi vybera z tejto modernej elektronickej hudby nejaky priklad. Nemas ty nieco, kde by si mi ukazal co ten lead neozaj je?

maux

Příspěvek od maux » 23 čer 2017 14:16

vasek

Příspěvek od vasek » 23 čer 2017 16:38

Další legendární lead - 3 tóny stačí ;-)

bassline

Příspěvek od bassline » 23 čer 2017 18:55

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SEdreF32b90#t=68s[/youtube]

od 1:08 - typicky lead v elektronickej muzike :)

vasek: to nemyslis vazne :D

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 24 čer 2017 15:12

flash12 píše:Ti verim. No mozno som sa zle vyjadril, tam v pozadi hra taka melodia (teda neviem ci to je lead), a potom napr. 2:42 nabieha do toho na refren dalsia. Mozno aj zly pri priklad, ale zle sa mi vybera z tejto modernej elektronickej hudby nejaky priklad. Nemas ty nieco, kde by si mi ukazal co ten lead neozaj je?
lead je vsetko moze, povacsine co hra v skladbe nosnu melodiu.. kazdy ti sem dal nejake leady v jeho oblubenom zanri..

napriklad tento track zacina pre mna absolutne paradnym lead zvukom co hra skvelu melodiu.. aj ten zvuk co potom ide od 0:40 s kopakom je lead, takzvany "screetch lead" najdi nejaky jadny vyrazny zvuk co hra nosnu melodiu v nejakej skladbe a poyom sa ti mozeme pokusit porafit alebo doporucit youtube tutorialy ako dany zvuk spravit, v tej tvojej ukazk bohuzial fakt nic nieje,nieke sa od coho odrazit

flash12

Příspěvek od flash12 » 24 čer 2017 18:44

Uz chapem teda, co je myslene lead synth-om, teda som bol v omyle. Ako by sa teda nazvali tie melodie, co vytvaraju atmosferu songu, neviem sa asi dobre vyjadrit :/ inak dik, ze ma nedate hned dole, na inych forach by som asi uz dostal sprchu :)

vasek

Příspěvek od vasek » 26 čer 2017 10:27

To, co myslíš, není melodie, ale harmonie (akordy).

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 26 čer 2017 12:18

este by som vaska doplnil .. akord == ked zahras na klavresach viac tonov naraz a pekne to ladi :) napriklad C + E + G, C + F + A, ... v ramci skladby potom pouzivas viac takychto kombinaci- akordov (napriklad zahras CEG,CFA, DFA, CEG -> a tak stale dokola .. toto ti robi "zaklad" skladby a potm podla tych akordov uz hras melodiu .. napirklad podla spodneho tonu ti hra basa (cize C - C -D - C) .. tak docielis ze ti vsetko ladi

akorov je obrovske mnozstvo - bud ides metodou pokus omyl podla ucha alebo si nastudujes hudobnu teoriu (hudobna teoria nieje nevyhnutnost, da sa tvorit aj bez nej ked to mas v uchu, ale pomoze ked to az tak v uchu nemas :))

btw. ludom s hudobnym vzdelanim sa ospravedlnujem za extremne zjednoduseny a nepresny popis, snazil som so a uplne jednoduche vysvetlenie "po lopate" pre uplneho laika na zaciatok :)

vasek

Příspěvek od vasek » 26 čer 2017 13:52

dendy: to je v pohodě vysvětlení. Na ten druhý akord můžeš zkusit zahrát v base F ;-)
flash12: nejsi první ani poslední, kdo se takto ptá - jak pochopit základní pravidla hudby a jak to použít v kompozici. Spousta lidí na to hledá nějaký hack, ale vzhledem k tomu, že se jedná o hudbu, je potřeba prostě hrát hudbu a ono to začne postupně do sebe zapadat. Tzn. zkus si hrát svoje oblíbený věci, a čím víc toho nastuduješ a necháš projít rukama, tím víc budeš chápat ty zákonitosti.
Jinak hudbou se musí žít a všechno jde strašně pomalu a ztěžka... ale stojí to za to.

flash12

Příspěvek od flash12 » 27 čer 2017 10:55

Diki pani za vysvetlenie pokukam si cosi :). Skor by ma este ale zaujimalo, ako sa pri mixe tieto harmonie efektuju a rozmiesnutnuju do priestoru.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 27 čer 2017 12:49

na tuto otazku neexsituje kratka jednoducha odpoved .. je za tym vela studia, tutorialov, skusania metodou pokus-omyl

klucove slova :
- sounddizajn (vyrobenie samotneho zakladneho zvuku na syntaku - to je kapitola sama o sebe rozsiahla)
- mixing (nepliest si z DJ mixingom, toto je nastavovanie hlasitosti a efektov na jednotlivych stopach v skladbe) s podkapitolami:
-- ekvalizacia
-- kompresia (nie mp3 - kompresor / limiter ako efektty na stope
-- reverb / delay

skus si prejst cely tento tutorial neikolkokrat vela veci by ti mal objasnit o faze mixingu ktora je prave o tom aby kazdy nastroj mal svoje miesto v skladbe, robil to co ma a naopak nerobil to co nema ..

tento tutorial ber len ako uvod.. priprav sa ze tak za par rokov ked sa tomu budes intenzivne venovat tak sa niekam dopracujes :)

Odpovědět