LIVE ozvučenie nástrojov

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Rastooo

LIVE ozvučenie nástrojov

Příspěvek od Rastooo »

Zdravím, mám pár otázok a potrebujem sa poradiť. Takže v kapele používame analógový mixpult soundcraft signature 16 a napájané doňho gitaru, basgitaru, klávesy s automatom a dva mikrofóny a ide oto že mame klávesy s ktorých idu 4 káble jeden na rytmičak druhý na kotol tretí na činely a štvrtý na prechody to všetko ide s kláves. Gain na vstupe nastavujem na rytmičaku na +6 a kotol tak isto a ostatne nástroje do nuly a ide oto že keď nastavím rytmičak a kotol na +6 tak to nemá taký tlak a ten tlak začne mat až keď začne blikať do červeného a potrebujem poradiť ako nastavim gain na rytmičaku a kotla s klávesou tak aby mi to hralo čisto a aby to malo tu silu. Ďakujem .

jammix

Re: LIVE ozvučenie nástrojov

Příspěvek od jammix »

Skúsil by som nastavením frekvencie equalizátora zosilnením zistiť , kde na ktorej frekvencii to najviac clipuje a tú frekvenciu stíšiť a posunúť celkovú hlasitosť ako treba , je možné že sa to len bije frekvenčne s iným nastrojom a samozrejme sa to rieši vačšinou kompresorom paralelnym alebo seriovým.

Rastooo

Příspěvek od Rastooo »

Len ako zistím na akej frekvencii to clipuje keď nemám equalizer len mix soundcraft signature 16 stupovi crossover dbx234.

jammix

Příspěvek od jammix »

Pokiaľ vidím správne na každom kanáli Soundcraft sig 16 mixu sú dokonca dva frekvenčne nastaviteľné ekvalizácie. :roll:
Obrázek

jammix

Příspěvek od jammix »

Ja som riešil na Souncraft EPM12 ten istý problém , chcel som hlasnejšie tomy v mixe celých bicích , zistil som prametrickým ekvalizérom na ktorej frekvencii to má najhlasnejší peak teda clip, a tú frekvenciu som stíšil. hlasitosť treba hlavne riešiť faderom (hlavne ak sa jedná o linkové vstupy) nie gain potenciometrom , s tým sa to dá len trošku zlepšiť , neviem či svetielko clipu reaguje na vstupe alebo na fader výstupe. asi až na faderi.

Rastooo

Příspěvek od Rastooo »

Ďakujem za odpoved ale mohli by ste to spresniť ako mám parametrickym ekvalizerom zistiť na akej frekvencii to clipuje a aký parametericky ekvalizer použiť popripadne aký používate vy ? Svetielko clipuje na vstupe na kanály.

MDudas

Příspěvek od MDudas »

Fuha, nato, ze mate kapelu, tej teorii okolo mixu asi moc nedavate... :oops: S parametrickymi stredmi nerobite vobec nic ?
Ved to je uplny zaklad, aby sa vokaly a nastroje nebili...

Uplne najjednoduchsi postup - pridas na parametrickom strede napr. +12dB (ak to mix vie, zusiz mu sirku pasma) a pomaly tocis - sledujes, pri akej frekvencii ti zacne blikat dioda. Parkrat v tom mieste pobehas hore-dole a vystredis tu nasilnejsiu frekvenciu.
Ak bolo +12dB moc (blika ti to pri roznych frekvenciach), skusi napr +9dB, ak malo a nic si nenasiel, tak pridaj.
Az ju najdes, snazis sa ju nasledne primeranae potlacit.

jammix

Příspěvek od jammix »

Tak postup: Zapojiť dotyčný problémový nástroj, nechať ho opakovane hrať udierať, všetko nastaviť rovno bez clipu , nasadiť sluchátka, pomerne vyrovnané a na jednom z tých dvoch parametrických ekvalizérov , /rozdiel medzi parametrickým a grafickým vygoogliť/, zvýšiť hlasitosť a presúvať frekvenciu účinku toho ekvalizéra až zistím že na jednej frekvencii je extrémne hlasný , no a tu frekvenciu potlačiť na opačnú stranu, väčšinou clipujú basovejšie frekvecie tak začni s tým spodným eq.

Ale k úplnej spokojnosti nazvučiť kapelu Live ..by bolo treba naozaj viac zariadení. ,
Trebars pokiaľ existuje volny aux tak donho zapojiť kompresor s gate a limiterom v jednom, trebars DBX166XS trebars iba mono a podporiť hutnosť takým spôsobom , teda poslať do toho auxu to čo neni dobre pooočuuuť. uuuf :D

Rastooo

Příspěvek od Rastooo »

Sme iba začínajúca kapela nemáme skúsenosti take ako vy. Aj keď mame všetci konzervatória tak v technike sa veľmi nevýznamné a preto som vďační za každú radu a pomoc. Takže si to všetko zhrňme. Do mixpultu zapnem slúchadla a do vstupu zapnem napr. Basgitaru nastavim si gain na 0 fejder tak isto na 0 a začnem od basov nastavim si najprv frekvenciu spodnú a keď mi tá spodná frekvencia začne clipovat tak tak ju potlačil tou hornou ? Tak je to správne ? ..viem že som amatér ale chcem sa naučiť zvučiť kapelu.

jammix

Příspěvek od jammix »

Ide hlavne o to nájsť ten najsilnejší peak zvuku a poial priliš nenarúša charakter zvuku tak ho potlačiť stíšiť. Napríklad u basy to býva okolo 200-250 Hz , konkrétne basu takmer bez kompresoru ani neni možné používať , takže basu nech si ustráži basák , mohol by na to kupiť pedál za pár eur.
Je nutné sa dovzdelať , ak používate techniku zvučenia sami. Bez technickej inteligencie si radšej na to zavolajte niekoho .
Alebo skúšajte pokus omyl , ale pozor privela clipovania by nemusel v zariadení mixpultu zvládnuť niektorý kondenzátor a mohol by kanál začať šumieť .

Odpovědět