Mam zdarma hromadu RockWool panelů - pomohou?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
ulex

Mam zdarma hromadu RockWool panelů - pomohou?

Příspěvek od ulex » 10 čer 2011 21:32

Zdravíčko,

hledal jsem, kde se zeptat, na věci ohledně akustiky, až jsem narazil na tento server. Takže rovnou k věci, snad mi prosím poradíte:

Známému po zateplování domu zůstala spousta nedotčených balení RockWool izolačních panelů z minerální vaty. Já vím, že se na izolaci studia nejlépe hodí nějaké to RockWool AirRock ND nebo tak. Ale má otázka zní - když už mám toto zdarma, pomůže to zvukově odizolovat místnost? A tím nemyslím jen výrobu basových pastí do rohů. Mohu si dovolit obložit celý pokoj, všechny zdi i rohy (každý panel má tloušťku 10cm). Tím bych chtěl dosáhnout téměř mrtvé komory. Vím, v tom se nedá dlouhodobě žít, ale vzhledem k tomu, že mé panely nejsou přímo určeny jen pro zvukovou izolaci, tak to asi může být právě ta správná střední cesta, jak se zbavit rezonancí, kumulací zvuku a já nevím, co ještě. Pak budu potřebovat asi také něco na roztříštění výšek (difuzéry?), jestli na to nepomohou tyto panely.

Přikládám zde obrázky, z nichž snad poznáte, co je to přesně zač:
r1.jpg
r1.jpg (76.6 KiB) Zobrazeno 1105 x
r2.jpg
r2.jpg (138.34 KiB) Zobrazeno 1105 x
r3.jpg
r3.jpg (67.48 KiB) Zobrazeno 1105 x
Nedovolilo mi to vložit třetí obrázek, ale na tom byly ikonky, které jsou na baleních té minerální vaty a jedna z nich značí zvukovou izolaci - je tam hrající reprák a ten rockwool panel, od kterého se zvukové vlny odráží.

Jinak, zatím jsem jich "nainstaloval" zhruba pětinu, balím je do tlustých černých pytlů na odpadky a utěsňuji i nejmenší spáry lepenkou. Jak tímhle obložím zdi až nahoru netuším, budu muset vymyslet nějakou konstrukci a umělou stěnu či co.

Myslíte si, že je to docela dobré pro zvukovou izolaci a že když tím obložím celý pokoj, že to bude fakticky utlumené?

PS: Výsledkem mých snah o obložení celého pokoje je mé přání mít extrémně kritický, extrémně suchý poslech i extrémně suché nahrávání čehokoliv, úplně bez odrazů, dozvuků atd., nic. A jako bonus se snad přestane zvuk přenášet přes zeď k sousedce ;)

fova

Re: Mam zdarma hromadu RockWool panelů - pomohou?

Příspěvek od fova » 10 čer 2011 22:02

Totalne utlumena mistnost je vhodna na analyticke poslechy (napr. pri mixazi). Rozhodne to neni vhodne do poslechove mistnosti nebo do nahravaci mistnosti. A ani na analyticke poslechy to ne kazdemu vyhovuje. Takze jeste zvaz sve duvody, proc to chces. Predpokladam, ze tomu moc nerozumis a jen touzis po necem, co jsi nekde cetl.

Pokud ale na totalnim utlumeni trvas, tak ano, oblozenim vsech sten Rockwoolem ziskas neco na ten zpusob.
Material ktery mas k dispozici ma dle vyrobce nasledujici akustickou pohltivost:
http://www.sedlacek.sro.cz/pdf/NOBASIL_FKD.pdf (graf na strane 2 vlevo dole)
Graf znamena, ze pri tloustce vaty 100mm jsou vyborne absorbovane frekvence od 300 do 1000Hz. Frekvence pod 200Hz uz jsou absorbovane jen z poloviny a diky malo hrubemu povrchu ma material problem i s absorpci kolem 2000Hz. Tomu se da pomoci tim, ze vatu potahnes nejakou hrubou pytlovinou.
Horsi je to s temi nizkymi frekvencemi. Tam bys musel pro slusnou pohltivost dat 2 desky o tl. 100mm na sebe.
Naposledy upravil(a) fova dne 10 čer 2011 22:05, celkem upraveno 1 x.

Gustav

Příspěvek od Gustav » 10 čer 2011 22:04

Já Roockwool zavíral deskama sádroše, tak to chtěl zákazník ve studiu a pokud si vzpomínám tak i přes to k tlumeným odrazům docházelo ,hlavně to chce pěkně to nahustit a NEpořezat se tou skelnou kameninou :)
Zvukař / Gustav = Praha

fova

Příspěvek od fova » 10 čer 2011 22:11

Pro dosazeni vyrobcem deklarovane pohltivosti rozhodne vatu nestlacuj, jak pise Gustav. Mela by byt co nejvice volna.
Jeste k tvemu dotazu: Zadne dalsi prvky (napr. difuzery) jiz nemusis v pripade uplneho oblozeni sten instalovat.

Podle me budes casem litovat, ze sis vyrobil takhle utlumenou mistnost.

ulex

Příspěvek od ulex » 10 čer 2011 22:12

Fova: Chci neco na zpusob mrtve komory. A v te se da jak nahravat, tak merit, tak masterovat. Chci totalne nudny sterilni zvuk pro analyticky poslech i naprosto sterilni nahravky z mikrofonu bez "kouli". Totalni sterilita, analyticnost, a chladne odtazity zvuk je to, co chci. Miluji ticho a miluji naprosto sterilni nezivotny zvuk.

S temi basy jsi me nepotesil, nebot subwoofery hraji kolem 20 Hz. Dve desky na sebe dat nemuzu, to by mi nevyslo a hodne bych si zmensil mistnost a to nechci. Navic, tu vatu asi nebudu davat na podlahu ani na strop, takze alespon na strope mozna nejake ty difuzery budou treba. Na oknech bude tezky zaves a dvere budou bud tez oblozeny vatou a nebo udelane tlumene jako u zubare ;)

fova

Příspěvek od fova » 10 čer 2011 22:22

ulex píše:Dve desky na sebe dat nemuzu, to by mi nevyslo a hodne bych si zmensil mistnost a to nechci. Navic, tu vatu asi nebudu davat na podlahu ani na strop, takze alespon na strope mozna nejake ty difuzery budou treba. Na oknech bude tezky zaves a dvere budou bud tez oblozeny vatou a nebo udelane tlumene jako u zubare ;)
V tom pripade se rozluc s tim, ze ziskas totalni utlumeni jednoduchym zpusobem.
Pokud to chces resit takhle, tak bys musel provadet ruzne slozitejsi upravy a opakovane promerovat mericim mikrofonem, coz pri nulovych znalostech nezvladnes. Musel by sis nekoho najmout.

Nastuduj si tohle:
./recenze/jak-vyresit-akustiku-maleho-domaciho-studia-t8786.html
Tim ziskas alespon trochu pojem o tom, jak akusticky vyresit mistnost.

Odpovědět