Mix a Mastering elektronicke hudby

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
diplo

Mix a Mastering elektronicke hudby

Příspěvek od diplo » 30 led 2013 07:37

Ahoj lidi, předem se omlouvám, jestli tady toto tema tu nekde uz zaznelo - ja sem ho nenasel.
jak uz nadpis napovida, tak tento topic bude o mixu a masteringu el. hudby. (House, electro house, etc.) V mixu a masteringu jsem totalni ale totalni laik. ale v abletonu uz tvorim nejaky 3 roky takze se v necem vyznam ale finalni uprava tracku mi je uplne cizi. tak jsem se chtel zeptat na nejaky ČESKÝ články o masteringu a mixazi, jak se to dela, co je ucelem atd. a taky me zajima (mozna me ukamenujete) jaky je rozdil mezi mixazi a masteringem? Byli byste moc hodni kdybyste mi to nejak polopate popsali atd. zvuk zatim doladuji pres izotope 5, a nejaky pluginy v abletonu + jeste ruzny vst co jsem si postahoval. a taky by se mi hodilo kdybyste mi nejake vstcka popripade poradili :-) . Moc dekuji za odpoved :-)

Pytkin
Moderátor

Re: Mix a Mastering elektronicke hudby

Příspěvek od Pytkin » 30 led 2013 08:22

v menu je tlacitko VYHLEDAVANI .. to ked stlacis , tak tam napises mastering a das hladat a najde ti to odpoved na vsetky tvoje otazky ..

Dreamgate

Příspěvek od Dreamgate » 30 led 2013 08:38

Starší články, ale dostačující pro základní představu masteringu.

http://www.dreamface.net/modules.php?na ... le&sid=115
http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-cla ... ezen~2002/

Jinak jak píše Pytkin, tady na foru jsou toho mraky a kolikrát se dozví člověk zajímavé fígle od profíků, kteří sem chodí, stačí hledat.

Mixáž-úprava jednotlivých stop nástrojů ve skladbě např.bicí, basa, synt, smyčce, za pomocí ekvalizace, poměrů hlasitostí, panningu, komprese.
Mastering-finální úprava (naleštění) hotové skladby jako celku.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 30 led 2013 09:11

Ještě dodám - spousta lidí si myslí, že mix a mastering je poplatnej žánru.
Není to vždy úplně pravda.. v podstatě se dá říct, že některá obecnější pravidla můžou platit i na úplně odlišné žánry až by si se možná divil..

Ve zkratce - mix: Jak to všechno bude znít dohromady tj. hlasitosti nástrojů, panorama, separace nástrojů atp. ve výsledku by mixáž tj. než uděláš export z abletonu měla znít co nejpodobněji jako výsledný finální track.

Mastering je třešnička na dortu.. to co tomu dá ty hezký příjemný detaily, udá finální "hlasitost" a taky technické parametry nahrávce pro finální využití tzn. převede to do správnýho formátu pro lisování na CD apod.

Doufám, že mě tu hoši nebudete kamenovat.. napsal jsem to pro naprostýho laika, aby měl aspoň minimální představu.
Zbytek jak už jste tu psali nalezne ve článcích a v samotném fóru.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 30 led 2013 09:59

TOM-Thak: dobre si to napisal, nemusis sa bat kamenovania :)

jakubt

Příspěvek od jakubt » 30 led 2013 10:44

./hudebni-teorie/nahravani-mixaz-mastering-t1285.html

diplo

Příspěvek od diplo » 30 led 2013 16:11

super moc vam dekuji uz jsem to pochopil. vysvetlili jste mi to dokonale. tak se nezlobte ze jsem dostatecne nehledal. btw jeste jsem v jednom z clanku cetl ze je dulezity tzv Enhancer. muzete mi doporucit nejaky kvalitni vst enhancer ? Obsahuje vubec izotope 5 ten enhancer? diky

matucha

Příspěvek od matucha » 30 led 2013 16:15

Neni dulezity ;-). 99% masteringu je o EQ a kompresi. Enhancery (muzou byt hodne ruzny, neni to zadny standardizovany zarizeni) muze nekdy pomoct, ale vetsinou je to nebezpecna vec v rukou cloveka bez zkusenosti. Jeho pouziti spada do toho 1% a spis do specialnich pripadu, kdy uz nic jinyho nepomuze nebo to proste dela neco "cool".

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 30 led 2013 18:48

diplo píše:super moc vam dekuji uz jsem to pochopil. vysvetlili jste mi to dokonale. tak se nezlobte ze jsem dostatecne nehledal. btw jeste jsem v jednom z clanku cetl ze je dulezity tzv Enhancer. muzete mi doporucit nejaky kvalitni vst enhancer ? Obsahuje vubec izotope 5 ten enhancer? diky
jo, izotope neco takovyho ma. zkousel bych ho spis na jednotlivy kanaly, zvuky, pripadne grupy, nez na master bus. ale kdyz vis, co delas, tak proc ne kamkoliv.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 30 led 2013 20:20

iZotope to je stejne takova "blackbox" vst krabicka pro mnoho uzivatelu :D

Kdyz jsme u ty elektroniky, tak tady (v CR) proste spousta lidi co znam, tak dela v abletonu a pak to proste vyexportuje..
rekne "jdu delat ten mastering" a narve na to upravenej preset z kradenyho iZotope a vuala mastering je na svete :D

Je to fakt vtipny, jak to nektery lidi maj easy.. kdyz vezmu jak ja se s tim babram a vysledek porad neni takovej jakej bych uplne
chtel a ani bych se v nejmensim neodvazoval mluvit o necem jako je "mastering", tak to pak pusobi strasne vtipne.
Ale je dobry si ty veci vyzkouset.. zas bych nerad do zacatku nekoho strasil nebo demotivoval, protoze pokus omyl je
do zacatku asi ta nejlepsi metoda a asi potvrdi i profici tady, ze takovou metodu taky obcas pouzijou :c)) a vznikaj
z toho pak zajimavy kousky.

hawkens

Příspěvek od hawkens » 11 říj 2013 09:19

Tom cize si tym chcel povedat, v skratke: vsetci ostatni to robia napi cu, len ty, pri vsetkej skromnosti, to robis tak ako ma byt. A skromne si o sebe neodvazis hovorit ako o dokonalosti, pretoze zatial spadas iba do kategorie Super.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 11 říj 2013 09:40

hawkens: to jsi to v sobe dusil ale docela dlouho;)

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 11 říj 2013 09:41

2hawkens: Tak si to přečti ještě jednou.. :)))

Odpovědět