Nabušený zvuk vokálů (a cappella)

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Miki

Nabušený zvuk vokálů (a cappella)

Příspěvek od Miki » 29 zář 2004 12:32

By? jsem žánrově asi trochu jinde, tak bych chtěl poprosit o zhodnocení zvuku a případné rady, co upravit/předělat/nedělat/ atd. Soubor naleznete na http://www.voxtet.cz/files/mp3/voxtet_r ... h_uvod.mp3 (757kB). Časem bych se chtěl zvukem (hudbou to asi jen tak nepůjde :) ) přiblížit ke špičkovým nahrávkám amerických TAKE6 - např. http://www.voxtet.cz/files/mp3/wade_in_the_water.mp3 (3.128kB). Pokud mi poradíte, co k tomu bude potřeba (HW/SW), budu neskonale š?asten 8). Předem díky!
Voxtet, vocal group
www.voxtet.cz

Miki

Doplňující info...

Příspěvek od Miki » 29 zář 2004 12:58

Ještě jak jsem co dělal. Každá stopa je různě intenzivně komprimovaná (sóla méně, vokály více), gatem jsou ořezaný šumy a u vokálů a basu i nádechy (umělecký záměr :)). Na vokálech je krátkej reverb a na bicích (kromě tlesknutí nazpívaných hubou) je delší. Na úvodní 4 takty a jedno slovo v sóle o kus dál jsem dal pokusně flange (do finální verze ho ale asi neprosadím :)). Pro "excitaci" jsem frekvenčně ořízlou kopii zvuku (bell na 9kHz) z každé stopy s malým zpožděním (16-32ms) rozhodil do extrémního sterea. Jo a na basu jsem trochu pohonil ekvalizer a přidal oktaver (snad ho tam není moc). Do oktaveru jsem si posílal zvuk jen od 500Hz dolů, aby mi to netransponovalo i harmonický ale jen základ - jde mi hlavně o barvu basu. Pak jsem to nějak pomíchal a na konci pohlídal limiterem špičky. Jsem samouk, takže nevím, jestli postupuji korektně. Jen se snažím přiblížit ke zvuku, který jsem slyšel u profíků...
Taky jsem někde slyšel, že existují doporučené hodnoty na maximální a průměrný "RMS Power". Nevíte jaké ty hodnoty jsou? Díky.
Voxtet, vocal group
www.voxtet.cz

pm

Příspěvek od pm » 29 zář 2004 13:00

Zajimavy:) No kdysi jsem cetl o Singers unlimited (snad si to jmeno pamatuju spravne, ctyri lidi) a to byl uplne stejnej styl, delali to mnohonasobnym prezpivavanim. Tohle co slysim mi prijde, ze je to udelany spis nejakym modulacnim efektem. Mozna se pletu.

Zda se ze nejsi ucho, takze nejaky svoje figly uz asi mas:) Ja bych zkusil jit tou cestou vicenasobnyho prezpivavani a pak uplne jiny kompresi a EQ na kazdym tom tejku.

Jinak docela me to bavi, ze je to cesky:) dobry :)

pm

Příspěvek od pm » 29 zář 2004 13:02

Tak si napsal to samy co ja:)

Miki

The Singers Unlimited

Příspěvek od Miki » 29 zář 2004 13:09

Jo, jo. The Singers Unlimited byli ve svý době průkopníci a zvuk jejich CD byl mezi vokálními skupinami bezkonkurenční. Dělali ve čtyřech lidech až 12ti hlasý aranže. Patří ke skupinám, jejichž CD musí mít ve své diskotéce každý nadšenec vokální muziky... (pár jich mám 8))
Voxtet, vocal group
www.voxtet.cz

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 30 zář 2004 09:36

no zaklad je , jestli nahravas zvlast nebo vsechny dohromady..
jinak kazdej hlas musi byt jinde ve stereu pocitej s lichymi pocty nejlepe a davej je vzdy opacne do sterea tzn lead doprostred, strany 33-33,66-66 napr.
ten ktery chces vepredu dej vesti predelay na reverb, neboj se nektery nechat i uplne suchy, zadni dej delsi decay a zadny predelay:)
Hudebník a producent, majitel studia Soundevice
http://www.boriscarloff.com | http://www.soundevice-studio.cz

matucha

Příspěvek od matucha » 30 zář 2004 10:20

hm... carloff... na tom neco bude ;-), dobre shrnuty... dneska je nejak den, kdy s tebou musim souhlasit, co se to deje?

Jinak kdyz to posloucham, tak na ty kompresi sis ulit az moc. Ten flanger bych tam taky neprosazoval.

Celkem je to plny, stereo je pekny... ale k ty kompresi...

Uplnes zatlacil vsechny sykavkovity zvuky straslive dolu, ty veci chybi jiskra. Asi bych ted vsechny ty kompresory vyhazel a sel na to s velmi utilitarni kompresi, aby se vyrovnala dynamika a znelo to konzistentne (dlouhej attack, kratkej release, ratio 2 az 4). Jestli by z toho lezly nejaky rusivy (na ucho!) spicky, tak bych to lehce zL1ckoval ale fakt lehce, mozna deess nakonec podle toho jak moc budes honit vejsky (dechovitost).

No a tu superzkompresovanou hutnost telej tak, ze ty veci budes komprimovat paralelne a to k tomu primichavat. Nevim jestli kazdou stopu zvlast, ale spis asi treba 1kompresor pro predni hlasy 2kompresor na stredni a 3 na zadni.

RMS, no u finalu nahravky se podle typu nahravky pohybuje tak od -14 po -8dB. Kdyz delam fakt veci pro komerci, tak nemam sanci uspet s nicim min nez -10dB, jinak lidi pridou s tim, ze je to potichu a zni to blbe ;-|. Jinak -12 -11 docela rozumne funguje. Ale jinak tohle je trochu zradny, protoze nahravka s vyraznym a dlouhym basem docela bez problemu vyleze na -8dB.

Uzivej vrstveni, ja to ted praktikuju se vsim, co doma nahravam, protoze jinak sou ty zvuky strasne neslany nemastny.

Miki

Díky za rady

Příspěvek od Miki » 30 zář 2004 10:31

Chlapi, díky za rady! Finty s různě dlouhým predelayem na reverbu vůbec neznám a to přimíchání paralelního zkomprimovanýho zvuku by mne taky nenapadlo. O víkendu (až zase budu mít více než 1 hodinu souvislého času) to pomíchám znova, jinak, lépe a radostněji :-) Každopádně teď mám zase co zkoušet... Díky!
Jinak další průser, o kterým jsem tedy alespoň aslyšel, že to je průser, je, že to míchám na sluchátka (by? Sennheisery za asi 4.500,-). Monitory teď vyhlížím inspirován dřívější diskusí zde...
to matucha: mám návrh na diskusi. Když použiješ kompresi, tak kompresuješ a nebo komprimuješ? :-) Já myslím, že komprimuješ - mám to v podvědomí ještě někde z průmyslovky, kde jsme RARem a nebo ZIPem vždycky komprimovali 8)
Naposledy upravil(a) Miki dne 30 zář 2004 10:39, celkem upraveno 1 x.
Voxtet, vocal group
www.voxtet.cz

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 30 zář 2004 10:37

matucho:) to fakt nevim co se deje...starneme?:)))
jinak je dobry nahravat treba 3 tu stejnou linku s jinym odstupem od mikrofonu..a davat to na sebe....zalezi hodne na compresoru ktery pouzivas..na hlasy co chces davat dopredu v prostoru zkus dat co nejrychlejsi attacka a kratky release..jinak pomer od 2-4:1 ...

Miki

Kompresory

Příspěvek od Miki » 30 zář 2004 10:41

No přiznávám, že s těmi kompresory jsem to přepísk. Ani vám snad nebudu říkat, jaký poměry jsem použil. Ale jak jste sami poznali, tak 2-4:1 to nebylo :)
Voxtet, vocal group
www.voxtet.cz

Miki

Exciter

Příspěvek od Miki » 30 zář 2004 11:17

Ještě mám jeden dotaz. Nemáte někdo praktické zkušenosti s excitery? Např. s krabičkou Aural Exciter či pluginem Prosoniq Voxciter? Podle toho, co jsem o tom četl, je to něco, co bych asi nutně potřeboval, vzhledem k tomu, že je to určený hlavně na vokály a ty já chci nahrávat! Než do toho ale ty peníze vrazím, tak bych se o tom rád přesvědčil. Pokud máte někdo možnost vyrobit ukázku nějakýho vokálu (ten mohu dodat já) "před exciterem" a "po něm", tak bych skákal radostí asi 43 cm vysoko (víc myslím nezvládnu) :)
Kdysi dávno jsem si ze stránek Prosoniqu stahoval demoverzi Voxciteru, ale ta mi vůbec nefungovala ve win2000, takže nevím...
Voxtet, vocal group
www.voxtet.cz

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 30 zář 2004 11:20

na dobry nahrani zpevu to vubec nepotrebujes:) to je vse co ti k tomu mohu rict.)

matucha

Příspěvek od matucha » 30 zář 2004 11:40

excitery... to je to posledni co potrebujes (daj se pouzit, ale je to hodne specificky), lepsi je investovat do lepsiho mikraku a preampu a kompresoru a AD... U tyhle vokalni muziky urcite ten mikrak, nevim v jaky fin. sfere se pohybujes...

A co ted pouzivas?

carloff
Profesionál

Příspěvek od carloff » 30 zář 2004 11:46

jojo nezbyva mi nez souhlasit..microphon je dulezity , hrozne....

Miki

Vybaveni

Příspěvek od Miki » 30 zář 2004 12:04

No neživím se tím, ale chci si pomalu natáčet materiál na další CD Voxtetu (první jsme natočili "live" už před dvěmi lety). Zatím mám následující skromné vybavení:
  • Mikrofon AKG C3000 (až budu velkej kluk, tak bych si chtěl pořídit AKG C414)
  • Předzesilovač Midiman AudioBuddy (ten používám v terénu, když natáčím na dva mikrofony koncerty jihlavskýho sboru Campanula, se kterým taky zpívám)
  • Předzesilovač Behringer UltraVoice Digital VX2496 (mám ho chviličku a teprve ho poznávám)
  • Zvukovka Audiophile 2496
  • Sluchátka Sennheisser HD 280 Pro (používám ve studiu, páč nepouští žádnej zvuk ven a nelezou mi přeslechy do mikrofonu)
  • SONY MDR-CD770 digital reference (kdysi jsem si je koupil k HiFi věži a mám na ně naposlouchanou veškerou muziku)
  • dále klávesy Fatar, modul Roland, dva minidiscy Sony (na stůl a do kapsy), ...
Plánuju investovat do aktivních monitorů, ale hlavně chceme s Voxtetem investovat do koncertního vybavení. Máme už dva roky bezdrátové odposlechy Sennheiser (nemůžem si je vynachválit - až na ty devítivoltové baterie, co nic moc nevydrží a jsou moc drahý) a teď se chystáme na bezdrátové mikrofony (zamiloval jsem se do AKG WMS 4000, ale finance budou asi spíše jen na AKG WMS 400) a rádi bychom dig. mix Behringer DDX3216 s kartou do PC, abych mohl nahrávat 16 stop (výhledově)...
Voxtet, vocal group
www.voxtet.cz

Odpovědět