nádechy v treku - smazat nebo nechat?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
S-CORE

nádechy v treku - smazat nebo nechat?

Příspěvek od S-CORE » 04 črc 2007 22:00

Dobrý večer,

nahrávám rap. Mám narapovanou stopu - acapellu - čistě jenom hlas. Chtěl bych se zeptat, zdali se nechávají v acapelle i nádechy, nebo ne. Poslouchal jsem pár zahraničních věcí a drtivá většina interpretů má nádechy z treků vymazané....

Máte s tím někdo zkušenost? Je lepší nádechy vymazat, nebo nechat?

Díky moc

S*

Magion

Příspěvek od Magion » 04 črc 2007 22:13

lepší / horší
To bys měl vědět ty sám, jak ti to víc sedí, ale osobně jsem pro tam nádechy nechávat. Ale nesmí být moc zmršený kompresorem - to pak zní strašně nepřirozeně. Jde taky hlavně o rytmus - pokud ten nádech sedí do rytmiky, tak tu věc jenom podpoří. Nedávno jsem se zaposlouchal do zpěvu Gahana a právě jsem si říkal, že je skvělý, že tam ty nádechy všechny jsou - jinak by to bez nich bylo umrtvený...

rozhodni se sám - ale pokud mazat, tak všechno

nevím, ale jak to chodí v rapu - to až tak moje parketa není

nathanael

Příspěvek od nathanael » 04 črc 2007 22:21

Bez nádechů je to nepřirozené, nebo spíše sterilní a s nimi, když jsou zvukově špatné (např. moc výrazné a nepříjemné), to také nemusí být ono. Řekl bych, že to záleží na konkrétní nahrávce, zda jsou ti ty nádechy sympatické, či nikoliv. Já pokud mám nahrávku nějakého unikátního a výborného zpěvu, či recitace, nádechy nechávám a pokud to až tak výjmečné není, nádechy mažu. Je to případ od případu. Ikdyž sám zpěv nenahrávám, tak se ke mě něco občas dostane a naposledy jsem se pro přirozenost rozhodnul nádechy nechat.
Co mi víc vadí je, když někdo při mluvení/zpěvu mlaská, nebo vydává z úst podivné "doprovodné" zvuky. To je občas slyšet při televizních novinách (to není zpěv, jasně) a je mi to hodně nepříjemné. V tomto případě to vystříhat nejde. A tak dále. Fakt případ od případu.
Naposledy upravil(a) nathanael dne 04 črc 2007 23:16, celkem upraveno 2 x.

ECSON WALDES
Profesionál

Příspěvek od ECSON WALDES » 04 črc 2007 22:47

Nadechy jsou nedilnou sucasti hlasu - nech to prirozeny!!!

Pokud je potlacis nebo v extremnim pripade odsranis, bude to znit velmi neprirozene a rusive - a pak taky nadech je dulezia rytmicka soucast zpevu ci frazovanyho slova.. to je jako bys v beatu chtel vymazat HiHaty, nebo v kejtre odstranil trsatko a nechal jen znejici tony.

Ja naopak mam rad, kdyz dech hlasu vcetne vsech detailu hodne cejtis jako by pred muzikou / pred tvym oblicejem. To mam hodne rad, takze dech naopak hodne podporuju. Casto je to pouzivany v RnB ci Jazz albech a pod. Miluju ten charakter kterej se da z hlasu dostat a zasadni pro nej je i plnost nadechu.

matucha

Příspěvek od matucha » 05 črc 2007 00:06

mazani nadechu si umim oduvodnit jenom v pripade, ze potrebuju dostat na omezenej cas hodne informaci a potrebuju nekde vzit kazdou pidisekundu... a tak nadechy letej... ale je to potom jako kdyz se ten clovek dusi a zni to vic strihane nez s nadechama... v hudbe bych je nechal pokazdy

PiKey
Profesionál

Příspěvek od PiKey » 05 črc 2007 00:21

Aj v reklamach sa snazim nadychy vzdy radsej kratit nez uplne mazat.
V speve je to... barbarstvo :twisted:

Venti

Příspěvek od Venti » 05 črc 2007 02:00

S-Core - Urcite nadychy nemaz. Znelo by to neprirodzene a hlavne pri rape by ti takto zmizol flow a vznikli by ti takto diery v texte.
Ja ked mam problem s nadychmi v nahravkach tak ich stisim, ale musia tam byt. Nedavno som nahraval s chalanmi co sa jeden nadychaval ako tuberak s astmatikom dokopy.. rozstrihol som track a stisoval som tieto nadychy.

S-CORE

Příspěvek od S-CORE » 05 črc 2007 10:06

Ok, nechám je tam ;)

Díky moc za rady, přeji pěkný den

S*
FruityLoops studio expert :D

Tudy

Příspěvek od Tudy » 06 črc 2007 15:03

U hlavního hlasu VŽDY nádechy nechávám.
U vokálů podle situace - když jsou to nějaké složené "sbory" (třeba 6 lidí přes sebe doplní jednu frázi do textu hlavního hlasu), tak je odřežu.
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

Odpovědět