Nahrávání hlasu s pop filterem vs. bez a vzdálenost

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
TOM-Thak

Nahrávání hlasu s pop filterem vs. bez a vzdálenost

Příspěvek od TOM-Thak » 26 zář 2015 14:30

Ahoj,
asi netřeba nikomu představovat funkci pop filteru.

Jsem zvyklý nahrávat voiceovery s pop filtrem a neumím si představit nahrávat bez něj,
nicméně viděl jsem teď pár záběrů ze studií, kde na Neumann U87 apod. bratříčky z Neumanna natáčeli hlavně dabingy
úplně bez popfilteru a ještě, co mě zaujalo, tak docela daleko od mikrofonu třeba klidně 50-60cm od speakera.

Je nějaký důvod točit bez pop filteru?
Myslel jsem si, že na voice je dobré být blíž mikrofonu, abych nabral, co nejsilnější signál a co nejméně ozvěny a šumu,
ale když je někdo 60cm od mikrofonu, tak přeci musí nabrat i místnost, pokud nemá zrovna vše totálně přetlumené.
Navíc aby tam bylo dost signálu a málo šumu, tak asi jedině na nějaký high end preamp a převodníky?

Asi jsem moc velký pedant, ale jakmile tam je trochu šumu nebo něčeho, tak to radši přetáčím znova.. a v podstatě málokdy mi někdo třeba z rádia pošle voiceover třeba do spotu, který je natočený tak kvalitně, jak bych si myslel, že by se to mělo točit :)

Zajímal by mě váš názor a praxe v tomto ohledu.

mistergo

Re: Nahrávání hlasu s pop filterem vs. bez a vzdálenost

Příspěvek od mistergo » 26 zář 2015 14:51

S dabingem zkušenost nemám, ale u zpěvu vzdálenost od mikrofonu ovlivní výsledný zvuk a hlavně jeho posazení v mixu. Když budu chtít dominantní, intimní, detailní vokál, který dominuje písni a je přímo před nosem, tak se to dost těžko dělá, když to zpěvák nahrál metr od mikrofonu. Naopak, sbory a zadní vokály, které mají být v druhém, třetím plánu nemá smysl nahrávat se zpěvákem nalepeným na mikrofon. Takže bych tipoval, že to je to hlavní hledisko a pop filtr tam pak je nebo není podle potřeby.

Stan

Příspěvek od Stan » 26 zář 2015 17:31

Loni jsme nahravali v malym nezavislym radiu u kamose kratkou rozhlasovou hru se sesti lidma, pouzily jsme dva smerovy mic a jeden vzdalenejsi XY par, vzhledem ke vzdalenosti hercu pop-filtry nebyly potreba. Jak vis tak je pop-filtr hlavne potreba pro zozptyleni tlaku vzduchu a z 50 - 60 cm pochybuju ze by tam nejaky negativni vliv tlaku na membranu byl. Akustika mistnosti hraje taky roli a jak psal "mistergo" vse odvisi od potreby a zameru zaznamu.

PELF
Profesionál

Příspěvek od PELF » 26 zář 2015 18:34

TOM-Thak píše:nicméně viděl jsem teď pár záběrů ze studií, kde na Neumann U87 apod. bratříčky z Neumanna natáčeli hlavně dabingy úplně bez popfilteru a ještě, co mě zaujalo, tak docela daleko od mikrofonu třeba klidně 50-60cm od speakera.
Popfilter u dabingu není potřeba právě proto, že herci stojí dál od mikrofonu, aby zvuk zněl přirozeněji jako když se nabírá puškama na place a divák neměl pocit, že mu herec mluví přímo do ksichtu. Tím pádem ale musí být nahrávačka hodně zatlumená. Případný ambient se dělá postprodukčně. U reklam/voiceoveru se naopak většinou leze hodně na mikrofon, aby se hlas líp prosadil v mixu, takže je popfilter nutný.
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

matucha

Příspěvek od matucha » 26 zář 2015 18:45

Popfiltry to vzdycky mrvej. Jsou ale situace, kdy nemuzes spolehat na to ze talent neudela nejakou ptakovinu a tam se bez nej neobejdes... (nosim drivi do lesa, vim).

Musim rict ze cim dyl jsem se nahravanim hlasu zabejval, tim vic docenuju nahravani hlasu z dalky. U vokalu trocha mistnosti vubec nevadi protoze pak prostor z 99.9% jeste pridavas.
To ze se clovek zbavi proximity efektu nebo ho zredukujes z velky casti ma za dusledek min EQ v mixu a taky se hodne vyrovna tonalita a vsechno, protoze kazdy lehky odkloneni nezmeni charakter hlasu jako kdyz je nekdo nalepenej na kapsli. Cim bliz nekdo zpiva/mluvi, tim lip musi umet s mikrakem pracovat a spousta lidi nema sajnu a jak nejsou zvykli tak se na to neumej soustredit.

U filmu pak este hraje roli to, ze tam malokdy chces aby ti hlasy znely jak 10cm pred mikrofonem. Potrebujes mit ty hlasy ve spravny perspektive vzhledem k obrazu (pripadne nejak malicko posunuty podle stylizace). To tim vzdalenim se na 50-60cm udelas a vem si taky ze veskery dialogy nataceny na place jsou v idealnim pripade snimany zhruba ze stejny vzdalenosti. Klopovy/lavalier mikraky preferuje malokdo, vetsinou jsou jako pojistka nebo z nutnosti. Filmovy dialogy jsou este k tomu vzdycky plny bordelu, kterej se castecne cisti, castecne nechava a prekrejva atmosferama a efektama.

Voiceovery atd... me vlastne prekvapuje, ze je skoro jedno jak draha produkce v cechach je nataci. Vzdycky tam budou problemy. Mistnost je do nejaky miry slyset u vsech, casto jsou slyset nejaky odrazy (od skla? stolu? papiru?) delajici peknej hrebenac. Nikomu nevadi ze talent susti uprostred mluveni oblecenim nebo ze pekne mlaska (coz resi popijeni vody z velky casti). Je to pod rozlisovaci schopnosti vetsiny klientely, tak o co de ;).

Akustika je dulezita vzdycky. Kdyz vidim tyhle z dalky nahravany hlasy (nejvic to vidam u namlouvani nejakejch animaku), tak vetsinou stojej ve velky mistnosti, ktera je hodne zatlumena. Tam nemas tam zadny blizky odrazy krome podlahy (zrejme eliminovany nejakym kobercem). Na vokaly jsou takovy prostory skvely - skoda ze velky prostory jsou tak neskutecne drahy po vsech strankach.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 26 zář 2015 21:30

Diky vsem za vycerpavajici odpovedi! Moc mi to pomohlo nahlizet na to i z jine perspektivy. Ale znamena to tedy opravdu mit na to dobry gear, protoze sum vyleze... ja mam treba jednoho dobryho speakera z TV ale mluvi hrozne potichu a kdyz vytahnu na max mikrofon tzn. nastaveni lampovyho majku na 0db a tak jeste taham treba +8dB na lince a to je pak znat. Tady by to asi dobry prevodniky vyresily lip. Velka mistnost super, ale kdo z nas na to ma :c)) krom velkych produkci.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 26 zář 2015 23:11

TOM : netreba mat ziaden velky gear aby ti to sumelo .. ak mas problem , ze na 50cm pocujes sum , tak mas asi zly gear .. ale vacsina bezneho gearu nemoze takto sumiet ..

Stan

Příspěvek od Stan » 27 zář 2015 00:13

Jeste me tak napadlo ze ti nemusi pasovat mikrofon s preampem a scitany (vlastni) sum je o poznani vetsi nez by mel byt coz se projevi zejmena pri vysokem vybuzeni. Takze jsou tu dve moznosti zkusit preamp s variabilni impedanci jestli mas tu moznost nebo vyzkouset dynamickej mikrofon jelikoz ten nema zadny vlastni sum a proto bude pridany sum jen o preampu. Kazdopadne by jsem zkusil vymenit jedno nebo druhe, prvne zkus dynamiku a jestli je tam sum pak je to nekvalitni preamp jestli ne pak je to nekompatibilita mikrofonu s danym preampem nebo jak psal "Pytkin" vadny zarizeni.

PELF
Profesionál

Příspěvek od PELF » 27 zář 2015 00:33

Lampáč na voiceover raději nebrat.
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

matucha

Příspěvek od matucha » 27 zář 2015 22:39

No a kdyz se sum objevi, tak dobre funguje gate/expander v tomhle pripade. Dostatecne dlouhej release a gain redukce treba jenom 6-12dB umi udelat divy a vubec si toho nevsimnes (kdyz je to dobre nastaveny).

Odpovědět