Nahrávání kontrabasu hraného smyčcem

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
tony9

Nahrávání kontrabasu hraného smyčcem

Příspěvek od tony9 » 10 pro 2014 11:31

Jaké mikráky se používají na nahrávání kontrabasu v kapele? Jde o tradiční moravskou muziku tzv. cimbálku.
Díky za odpověďi vážení!

rastis

Re: Nahrávání kontrabasu hraného smyčcem

Příspěvek od rastis » 10 pro 2014 13:35

nahraval som kontrabas 1x, prstova hra, bolo nieco na sposob raggae hudby. nabrali sme to kontaktne piezom, vysledok celkom uspokojivy.

tony9

Příspěvek od tony9 » 10 pro 2014 17:24

Mně jde spíš o hru smyčcem.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 10 pro 2014 22:13

Na live zvucenie kontrabasu sa mi velmi osvedcilo dat mikrofon stlaceny molitanom do otvoru kobilky. Tym padom je mikrofon tesne pri tele nastroja, pricom ale dostatocne berie aj detail strun. Na toto som pouzival takmer spravidla SM81. V studiu som kontrabas este nenahraval, zato som nahraval kvantum materialu s violoncelom, co je v podstate dost podobne. Na Cello samostatne sa mi osvedcili 3 mikrofony, pouzivam vacsinou stereopar MK012 v X-Y konfiguracii zhruba 30cm od strun mieriace kolmo na telo nastroja a k tomu ambient (vacsinou AT4040) asi 1,52m od nastroja zhruba 0,5m nad zemou a mierne z pravej strany (lavej z pohladu hraca). Ak hra cello v orchestri, pouzivam jeden mikrofon (vacsinou AT4040, alebo MK319 podla toho aky ma byt charakter) asi 50-60cm od tela opat z pravej strany asi vo vyske slaku (samozrejme pri orchestri je to este kombinovane ambientom celeho orchestra). Mozem pripadne poskytnut nejake zvukove ukazky, ale sukromne (kvoli autorskym pravam).

tony9

Příspěvek od tony9 » 10 pro 2014 22:27

Hammond píšu soukromku.

K studio

Příspěvek od K studio » 11 pro 2014 00:01

Možností je více, ale určitě platí:
-snímač (jakýkoliv) je na smyčec většinou nepoužitelný
-mikrofon nasměrovaný na "f" výřez znamená zvukovou kouli/hučák
-mikrofon v kobyle /u kobyly ano, ale ideálně membránou nasměrovat na desku, např DPA 4099 -znamená to konkrétní, blízký zvuk, silný signál, eliminují se přeslechy a room...
http://www.dpamicrophones.com/~/media/T ... /4099B.jpg

-kondenz. mikrofon cca 50-100cm od nástroje, směřovaný do míst okolo kobylky, či vrchní části těla (nebo kombinace) je většinou jistota...

Pierre niko

Příspěvek od Pierre niko » 11 pro 2014 18:07

Asi nebudu uplne ten, kteryho hledas, aby ti poradil. Ale preci... Vyzkousel jsem nektery z majku, ktery mam ted k dispozici, tedy C2000B, Sure SM59, Uher M539. Picikato i smycec. Pouzivam ted konfiguraci "jeden mic" :) , protoze v mym zpusobu prace projde kontrabas stejne tolika stupni processingu, a aranz je tak husta, ze ani nehledam perfektni zachyceni nastroje. Nejlepe mi znelo AKGcko. Zvuk z metru i vic mi prisel docela prirozenej, ale musis mit dobrou mistnost. Ja to vzdycky bohuzel nemuzu nahravat z takove vzdalenosti, nebot moje mistnost je az prilis ziva a stejne musim vykrejvat co nejvic odrazu ruznejma improvizovanejma paravanama. Vetsinou teda pouzivam C2000B asi 60cm od levyho efka a mirim zhruba z pozice v urovni horni casti efka smerem dolu k urovni spodni casti efka a mezi efko a osu ozvucne desky. Zvuk ale, krom majku a jeho umisteni, zalezi z velke miry taky na technice, kalafune, strunach (ja mam spira weichy, ktery davaj v kombinaci moji basou a kalafunou hodne vejsek). U zminenejch dynymickejch majku mam zkusenost, ze zachycene vyssi stredy/vejsky znej vic ozubene, zadnej med, ale do my elektroniky se to nekdy hodi...

tony9

Příspěvek od tony9 » 11 pro 2014 18:33

Sestava kterou chci nahrávat by měla obsahovat 2X housle, viola, klarinet a kontrabas. Kontrabas je míněn jako doprovodný nástroj.

Hammond`: dík za ukazku. Až si to poslechnu na pořádných bednách, tak se ozvu. Na normálních PC bedýnkách za 250,-Kč to zní parádně

Odpovědět