Nahrávání kytary - stereo nebo mono

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
303

Nahrávání kytary - stereo nebo mono

Příspěvek od 303 » 12 led 2011 14:14

Zdravim...měl bych menší dotaz ohledně nahrávání el. kytary (homerecording) - nahrávát stereo nebo mono ? (slyšel jsem něco o zdvojování stop, ale moc o tom nevim ) pořípadě jestly jsou nějaký jiný fígle jak na to ? Zatim sem nahrával mono a neznělo to špatně , ale zajímal by mě nazor odborníků , jak se to má dělat správně ,jestly to jde nijak zobecnit .Jdeli to takhle říct , tak mě spíš zajímají popový postupy než nějaký hi gain brutality. díky

pavlii
Moderátor

Re: Nahrávání kytary - stereo nebo mono

Příspěvek od pavlii » 12 led 2011 14:20

Nejde to zobecnit. Pokud ti to takhle funguje je to OK - prostě jsi použil jeden ze způsobů.

Další variace je prostě víc mikráků, co berou bednu; jiné charakteristiky zblízka, jiné charakteristiky v různých vzdálenostech, kombinace mikrofonu a linky.... variant je asi hodně (a to nemluvím o zábavě reampingu, impulsech a tak podobně).

Zdvojování je dobré, ale hodně to stojí hlavně na kvalitě hráče - je potřeba daný part zahrát dvakrát s maximální možnou přesností, aby to pak v mixu neznělo blbě, když ty dvě stopy rozhodíš do stereobáze. JInak se třeba i ztrojuje, případně je i ještě více stop - je to o přístupu, postupu, možnostech a záměru.

P.

303

Příspěvek od 303 » 12 led 2011 14:47

pavli : Ok díky ...já nahrávam rovnou do zvukovky takže mikrofony a komba se mě netýkaj (vše řešim až v Amplitube )....každopadně díky za info o zdvojování :)

Cyril

Příspěvek od Cyril » 12 led 2011 15:17

U zdvojovani se ty kytary muzou strihat a dorovnavat v pocitaci (samozrejme cim min, tim lip). Zdvojuje se tak, ze dvakrat zahrajes uplne to samy, co nejvic stejne, jednu stopu das uplne doleva a druhou uplne doprava. Nestaci ti zkopirovat, musis to skutecne nahrat 2x, to pak udela ten efekt. Jinak je to mono.
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 13 led 2011 07:47

IMHO není nutné (a kolikrát ani žádoucí) panovat tvrdě L a R. Záleží na spoustě okolností...

P.

Odpovědět