Nahrávanie detského zboru - odposluch

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
wred

Nahrávanie detského zboru - odposluch

Příspěvek od wred » 06 dub 2016 18:34

Zdravím profíkov :)

Hudba a zvuk je pre mňa len koníček, takže prosím berte moje dotazy ako od človeka, ktorý sa zvukom neživí, investuje do toho len svoj voľný čas a občas do vybavenia nejaké tie voľné financie, dobre? Všetko, čo viem, som sa naučil metódou pokus-omyl, takže odo mňa nečakajte žiadne zázraky :)

K veci - navrhol som detskému zboru pri novo vzniknutej hudobnej škole (kde spieva dcéra), že môžeme natočiť CD, len tak pre pamiatku, žiadne umelecké veľdielo. S mojím skromným vybavením by som to teoreticky mal zvládnuť, nebude to žiadna sláva, ale na tú srandu tu snáď stačiť bude.

Väčšinu skladieb bude doprevádzať klavír, to nebude problém, ale pár piesní ma natoľko zaujalo, že sa pohrávam s myšlienkou urobiť úpravu pre orchester s využitím ComposerCloudu a nahrať ten zbor s tým. V takom prípade ale bude problém, že budem musieť zbor nahrávať "bez doprovodu", teda budem musieť nejako deťom pustiť nahrávku orchestra, do ktorej budú spievať.

Ako to mám technicky poriešiť? Hľadal som na internete, ako na to, našiel som jednoduchý nápad použiť FM vysielač s nízkym výkonom a deťom dať k dispozícii jednoduché "rádio" - keďže každé decko už dnes má smartfón s FM rádiom, stačí len aby si ho doniesli so slúchatkom a je to poriešené. Čo je ale problém, je nájsť ten vysielač - a tam som sa zasekol, na českom internete som našiel len FM vysielače do auta, ale nič jednoduchého s linkovým vstupom.

Nemáte niekto skúsenosti v tomto, prípadne nepoznáte zariadenie, ktoré sa u nás dá zohnať a urobilo by to túto službu? Alebo, ako to prípadne poriešiť inak? Samozrejme, že môžem použiť distribútory a zosilovače a čo ja viem, čo ešte, ale nechce sa mi do toho investovať, keďže je to jednorázovka, neprofesionálna a neskôr by som to nevyužil, predsa len si viem predsatviť, že by som si za tie peniaze mohol zakúpiť niečo užitočnejšie :)

Vopred ďakujem za rady.

PELF
Profesionál

Re: Nahrávanie detského zboru - odposluch

Příspěvek od PELF » 06 dub 2016 18:45

Můžeš zkusit transmitter pro připojení rovnou do mobilu.
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

wred

Příspěvek od wred » 06 dub 2016 19:00

Díky za rýchlu odpoveď.

Áno, videl som na internete mraky týchto zariadení - len som myslel, že je to určené len pre mobil do auta, ale vlastne som si neuvedomil som si, ako sa to pripája...

Myslíš, že ten vstup normálne pripojím na výstup zvukovky a bude to normálne fungovať? Stačí mi kábel jack - jack 3.5mm a hotovo?

PELF
Profesionál

Příspěvek od PELF » 06 dub 2016 20:49

Ano, stačí redukce jack 6.3>3.5 do sluchátkového výstupu zvukovky a mělo by to fungovat.
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

markuc

Příspěvek od markuc » 06 dub 2016 22:12

Pusť jim to normálně do monitoru, samozřejmě s mírou, dirigent taky pomůže, tomu dej sluchátka, jestli je bude chtít. Pak, až odejdou, si znova bez toho, abys s čímkoli hýbal, natoč to ticho jen s tím monitorem a otoč na téhle nové stopě fázi. Na basech se to odečte dostatečně, jemnej přeslech tam bude, ale výsledek určitě vyhoví .. takhle tam budeš mít 20 mobilů a řešit nějaký rušení ze sítě ..

wred

Příspěvek od wred » 06 dub 2016 22:32

PELF:
jasne, redukcia bude potrebná :-)
A vidíš, ja som myslel, že by som to pripojil na output linky zvukovky a ono to je do sluchátkového výstupu :-)

markuc:
Prima, dík, to je tiež možnosť, strihať to nebudem, pesničky sú krátke, takže by to nemal byť problém, že by nebola synchronizácia - tento postup si vlastne môžem kľudne vyskúšať ešte predtým. Len som dúfal, že im do toho vysielania pustím direct monitor, aby sa dobre počuli, aby udržali tón a trochu myslím, že keď to budú mať v ušiach, nebudú mať strach spievať nahlas.

markuc

Příspěvek od markuc » 06 dub 2016 22:52

Myslel jsem, že jde o nahrávání, asi jsem špatně četl ..

wred

Příspěvek od wred » 06 dub 2016 23:10

Ale áno :-) ide o nahrávanie.
Vysielaním som myslel FM vysielanie monitoru do slúchatiek, nie vysielanie do éteru - takže díky za návrh!
Ešte poznámka k tým mobilom - správna poznámka, že by to mohlo rušiť, snáď by pomohlo vypnúť GSM komunikáciu...

jammix

Příspěvek od jammix » 07 dub 2016 00:13

radio v mobiloch sa konvertuje zrejme v digitale a každy mobil može mať inu latenciu, radšej použi stare analogovo ladene radia. so sluchatkovym.
to čo hovori markuc s otočenim faze by mohlo byt riesenie tutori

wred

Příspěvek od wred » 07 dub 2016 01:27

Skvelý návod, díky za link, vypočul som si to. Je tam spomenutá zásadná vec - nahrávanie "pozadia" musí byť so spevákom, ktorý je ticho - to znamená, že by som každú skladbu musel nahrať 10 ročnými deckami stojacimi pár minút v tichosti pred mikrofónmi :D Vieš si to predstaviť, že ich takto udržíš? :D

Ten maník ale už nahráva nejaký ten piatok, už to má vychytané, hovorí tam o tom, že je potrebné pred tým všetko skúšať, výšku umiestnenia mikrofónu, hlasitosť, proste hrať sa s tým, než sa to pripraví. No... S mojimi skúsenosťami :D, aby som nenarobil viac škody než úžitku :D

Na druhú stranu, tá latencia u tých mobilov, to ma teda nenapadlo, že by to mohlo byť problém - len som myslel, že skompenzujem latenciu na vstupe posunutím zmixovanej stopy - ale, že to každý prijímač poberie inak... No, myslím, že to ale bude menšie zlo, než ruchy v nahrávke, radšej pôjdem cestou, ktorú už aspoň trochu poznám, individuálne spevy som už nahrával.

V každom prípade - skúsim sa zamyslieť nad tými analógovými rádiami, díky za radu.

Inak - ešte som si nedal pokoj a hľadal v obrázkoch a našiel niečo také:
http://www.amazon.com/CZERF-CZE-05B-0-5 ... B00H5OI7HM

MDudas

Příspěvek od MDudas » 09 dub 2016 03:57

V detskom zbore by som latenciu tych mobilov nepovazoval za velky problem... :wink:
Pokial im tam nebudes posielat vlastny hlas, tak rozna latencia nebude vyrazne vadit.

jammix

Příspěvek od jammix » 09 dub 2016 14:01

len aby tie detičky koli tomu nahravaniu nekupovali drahe ajfony , ja mam minimalne dve analogove radia ktore by boli na to vhodne , určite je ich v každej domacnosti ešte dosť.
latencia v mobiloch určite je a už v principe je to problem.

ten vysielač by sa aj mne zišiel na niečo . 8)

wred

Příspěvek od wred » 09 dub 2016 22:09

Tak už som ten vysielač objednal. Vyskúšam na low-end telefóne (aký má napríklad moja dcéra, myslím, že už horší mať nebudú :) ), aká je latencia a postnem sem výsledok.
Uvidíme, ako to nakoniec dopadne - ak sa to všetko podarí, tak sem dám výsledok a budete ma môcť totálne zkritizovať :)

V každom prípade, nepočítam s tým, že by som im posielal do rádia vlastné hlasy, len samplovaný orchester, možno len na jedno ucho, aby sa počuli, aby počuli seba, ale zároveň, aby počuli orchester a držali tón.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 10 dub 2016 01:10

jammix, a ty uz si pocul detsky zbor? vsak tam je timing +/- 100ms :D :D
-
podla mna, ked sa budu pocut jednym uchom vzajomne, a v druhom budu mat ako oporu hudbu, tak to moze veci len prospiet.

inak super napad s tymi mobilmi. odo mna :palec+: za vynaliezavost.

a pelf :palec+: za technicke riesenie.

jammix

Příspěvek od jammix » 10 dub 2016 15:18

zaujmalo by ma aky dosah bude mať ten vysielač , či to zvladne aj nejaky železobeton strop. Ak to bude slabe tak varuj :wink:

+/ -100ms , to sa tyka spievania , obavam sa že jeden z 10tich mobilov bude trčať + 1 sec . , Ale ako vravím lajdackost sa moc neoplaca , na techniku ma byť spolah = na technicke riešenie. tolko krat som si povedal že sa dá s niečim vyebať ale nakoniec som siahol po korektnejšich riešeniach .

Odpovědět