Nahrávanie, mix, cubase

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Pecko

Nahrávanie, mix, cubase

Příspěvek od Pecko » 24 zář 2015 20:23

Zdar, mám par otázok ohľadom nahravania hlasu a mix v cubase.
1. keďže nemám hardvér procesor, oplatí sa v Cubase na vstupe nastaviť de esser, koprsor atď?
2. gain, na koľko by som ho mal nastaviť na vstupe? pretože ľudia ohľadom toho majú iný názor od -3dB až po -18dB, pri skúške na -18dB som skoro nič nenahral ( veľmy tiché, neviem či to tak má byť a v DAW si to upravým, alebo dať viac hlasitosti na vstupe mikrofónu do mixu?)
3. čo je to ten input phase vedľa gain v mixe v Cubase?
4.tuto som sa dočítal, že pri konečnóm mixe pesničky, by som mal každú midi stopu dať do wav, konvert by som mal otvoriť v novom projekte a to následovne dať do finalného mixu. Nieje lepšie len nahrávku hlasu dať k hrubému základu (kde su midi, iný DAW)a tam sa pohrať s mixom?

Vďačne za odpovede.

cluso

Re: Nahrávanie, mix, cubase

Příspěvek od cluso » 24 zář 2015 23:10

Jestli to neni nejaky propracovany for... tak si precti tohle: http://kytary.cz/muzikus-praxe-zvukove- ... Ah_68P8HAQ

rastis

Příspěvek od rastis » 24 zář 2015 23:26

uplne si tie input stopy nevsimaj. efekty pouzivaj na audio stopach, tam efektujes podla potreby az za nahratou stopu. aky zmysel ma davat efekty este pred nahratim ? poseres to a nevratis...

faza sa otaca napriklad ked sa nahrava z viacerych mikrofonov a su voci sebe rozne netocene, napriklad bicia suprava. zase - az ju budes potrebovat z nejakeho dovodu otacat, mozes ju otocit dodatocne na audio stope.

gain ma byt taky, aby si nic neprebudil a mal zaroven dostatok signalu. a na akom vstupe to zase chces nastavovat ? ja nastavujem gainy na tom, co nahravam, napriklad na mikrofonnom preampe a kedy je dobre, vidim na meraku audiostopy v Cubase.

po pravde, na tych input stopach som este v zivote nenastavoval nic, vlastne ich mam vypnute zo zobrazenia a len teraz ako sa pytas som si uvedomil, ze tam vlastne take su...

ten midi konvert do wavu a novy projekt... je to clanok z roku 2005, vtedy boli slabe pocitace, tak to asi malo zmysel. dnes pocitace utiahnu viac, navyse mas v Cubase funkciu freeze. je to defacto tiez konverzia do wavu, len vnutri interne v Cubase... takze kludne na clanok zabudni a ked bude treba, pouzi freeze.

Stan

Příspěvek od Stan » 25 zář 2015 00:19

Ja by jsem jen dodal ze "gain" kterej mas na vstupu ti muze poslouzit i ke kompenzaci sily signalu pri priprave skladby na mix a je docela prijemnou pomuckou pri gain stagingu. Jinymi slovy kdyz se ti dostane do ruky stem ktery obsahuje velmi silny (nebo slaby) signal oproti ostanim ktere jsou ve skladbe pak ho timto gainem muzes privest na vhodnou uroven pri zachovani faderu v zakladni pozici (Unity Gain). Jednou z pricin proc se tak muze stat je kdyz jsou nahravky porizovany v jinych studiich na rozdilnych systemech. Ale nevim jestli ti tohle neco rekne.

Pecko

Příspěvek od Pecko » 25 zář 2015 08:56

tu knihu určite prelistujem
k tým efektom, takže je zbytočne vkladať peniaze aj do hardveru a sa pohrať s preampom (ja mám mixák)
keďže sa pýtam, preto lebo pri nahrávaní mi vaďí hlavne sykavosť, takže skôr by som sa mal pohrať s mikrofónom a nahrávkou, ako dávať prachy do hardveru?

Stan

Příspěvek od Stan » 25 zář 2015 09:31

Myslim ze pan Vlachy vydal nejake clanky na muzikusu tak si je prvne precti. Uvedena knizka je skvela ale je zamerena spise na analogove systemy jelikoz byla napsana v roce 1995 myslim a proto je v ni dost informaci ktere dnes jiz neplati. Ale pro pochopeni zakladnich principu je skvela a bohuzel taky jedina .

rastis

Příspěvek od rastis » 25 zář 2015 16:42

Pecko píše:...takže skôr by som sa mal pohrať s mikrofónom a nahrávkou, ako dávať prachy do hardveru?
daj prachy do takeho mikrofonu, ktory ku konkretnemu spevakovi bude mat najmenej sykaviek, aby si ich potom nemusel pracne odstranovat. inak Ti staci dat deeser na audio stopu a tam ho spravne nastavit. vysledky mozu byt lepsie, horsie, zle, vyborne... zalezi od konkretnych situacii. bezne sa sykavky odstranuju aj rucne na nahratej stope, ale to uz je asi vyssi level, nez kde sa momentalne nachadzas. idea, ze das za mikrofon deeser a nahras uz dobry vysledok je pekna, ale v praxi to takto jednoducho zvacsa nefunguje...

Pecko

Příspěvek od Pecko » 25 zář 2015 17:54

fú ha to ďalšíe € korunky nemám k dispozícii, to by som skôr videl na techniku s mikrofónom, vylepšenie akustiky, keďže je žalostná a možno zo začiatku lacný predzosilovač

Odpovědět