Návrh struktury tlumící zdi

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Ricci07
Příspěvky: 102
Registrován: 17 srp 2010 10:19

Návrh struktury tlumící zdi

Příspěvek od Ricci07 »

Jakou strukturu zděných obvodových zdí byste doporučili pro co nejlepší akustické utlumení domácího studia/pracovny od okolních obytných místností v RD? Uvažuji o zdi ve složní:

- akustická omítka 15mm
- 65mm běžná cihla HELUZ (s dutinami, akustický útlum podle výrobce 35 DB)
- 50mm minerální vata ROCKWOOL (akustický útlum netuším...)
- 115mm těžká akustická cihla HELUZ (s dutinami, akustický útlum dle výrobce 49 DB)
- akustická omítka 15mm

Jakého útlumu mohu při takové struktuře dosáhnout? Předpokládám, že problematika je složitější než vypadá a nelze prostě a jednoduše sečíst jednotlivé útlumy ve vrstvách. Hledám co nejlepší strukturu zdi při optimálním poměru tloušťka (zde mám omezní na cca 27cm) / útlum přes celé slyšitelné kmitočtové spektrum... Moc díky za rady a tipy...

matucha
Příspěvky: 5697
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Re: Návrh struktury tlumící zdi

Příspěvek od matucha »

Jasne, ze to neni tak jednoduchy ;). Ta struktura zdi urcite nejak bude fungovat, nicmene potom mas este strop a podlahu. Obojim se ten zvuk bude sirit do konstrukce celyho domu a diky tomu ti i sebetlustci zed nepomuze.

Takze:
1) Jsi v patre, nebo mas podlahu na rostly zemi (nemas ani sklep pod sebou)?
2) jak hmotny jsou stropy? Z kolika vrstev se skladaj?

Idealne bych ti navrh to vyresit mistnosti v mistnosti. Nechal bys normalne zed jak ji chces, treba 150mm pricku z bez dutin. No a do ty mistnosti bys postavil separatni bunku postavenou na gumovejch podlozkach (izolace od preneseni zvuku do podlahy). No a pak budto ze drevenejch hranolu nebo kovovejch profilu bys udelal kostru, vycpal ji rockwoolem (100mm) vcetne stropu a pak zadekloval dvema vrstvama SDK nebo OSB. Nebo kombinaci. OSB ma tu vyhodu, ze potom do nej muzes zavesit dalsi veci, SDK nic neunese. No a kdyz tomu udelas nejakou vnitrni upravu. Akustickou omitku nevim, co ma za vlastnosti? Predpokladam, ze pozere akorat vejsky, nic vic udelat nemuze. Pak bych proste udelal normalni akustiku mistnosti dle potreb.

V pripade, ze nechces delat mistnost v mistnosti, tak nemusis delat dvojitou cihlovou stenu, ale muzes pouzit 150 plnou pricku 100 rockwool a pres to 2 vrstvy OSB nebo SDK stejne jak sem psal nahore... nasrouboval bys je do profilu/hranolu, ktery by byly upevneny do podlahy a stropu, ne do zdi, kterou izolujes. Pripadne by se to dalo uchytit i do ty zdi, ale na nejaky pruzny uchyty, aby se neprenasela vibrace strukturou.

Odpovědět