Nejnižsí frekvence-oktáva,Subwoofery jak je to s těmi hz

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
bsedlacek

Nejnižsí frekvence-oktáva,Subwoofery jak je to s těmi hz

Příspěvek od bsedlacek » 04 bře 2014 14:11

Zdravím všechny , chtěl bych si "ujasnit" jak to je s těmi nejhlubšími toný ... právě pokukuji po nějakém kvalitním subu . Na foru jsem našel tvrzení že známkou kvality je mít "mix pořešeny k 30 hz " to chápu .
Zeptam se přimo konkrétně : Právě jsem dočetl poslední MUSIC STORE kde je test na skvělé a taky pěkně drahé monitory NEUMANN KH310A dříve Klein and Hummel o300 ....proč to píší ..recenzent zde píše " kdyby byla možnost zapojit ještě subwoofer taktéž Neumam a ozvaly by se tony už od 19 hz musel by to být masaskr ..... http://www.neumann-kh-line.com/neumann- ... ofer_KH810
a to mě zajima jsou v normalni rockove ,jazz atd musice vubec tak hluboké tony ??? je potřeba mít sub ktery hraje tak proklate nizko ?? Někde jsem na foru četl od BOHUMILA SYKORY že " Muzika začíná nejpozději u 32 Hz" Tak je asi zbytecny se honit za kazdym HZ ze? Zajímají mě suby s 12" repro .Protože je určitě je velký rozdíl slyšet kopaky ,basu z 10"- 12" než z monitoru 6" -8 " .. Mé monitory zahrají už od 37 HZ (+-3db)
Nechci zde řešit vytlumení mistnosti předpokladam že to chce mít pořešené poduk človek chce v "normalni "mistnosti provozovat tak nizke basy. ani Bassreflex vs uzavřenka ... Zajímá mě kdo s vás používa při mixu sub ,zkušenosti s nizkýma frekvencema všeobecně

Je možné si v nějakem pogram oveřit kam az ktera zkladba sahá ?

Díky moc za vaše postrehy ohledně nizkých frekvencí

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Re: Nejnižsí frekvence,oktáva,Subwoofery jak je to s těmi hz

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 04 bře 2014 14:18

overit si frekvence pritomny v materialu muzes nejlip fft analyzerem. rozsah frekvenci, kterou bedna zahraje, se udava vcetne nejakyho rolloffu, takze kdyz neco 'hraje od 40Hz', muze to byt -3, klidne -6dB. takze vyhoda subwooferu, ktery hraje papirove nesmyslne nizko je, ze vyssi rejstrik zahraje s vetsim prehledem a pravdepobobne cisteji (taky tim ulevis monitorum, ktery diky tomu muzou hrat s mensi namahou). a jestli je nutny mit tyhle frekvence v nahravce... to zalezi... casteji je dobry je tam spis nemit, a na to ti subwoofer taky pomuze. nebezpeci takovyho retezce muze byt, ze se prilis vzdalis prumerny reprodukcni sestave a muzes vystavit mix, kterej zaklada plnost v rejstriku, ktery je pro vetsinu PA moc nizko, ve vysledku potom bude znit prazdne... ale to je asi jasna vec. ve vetsine pripadu se setkas spis s tim, ze jde o vec pro obcasnou kontrolu, pokud nedelas 5.1.

(osobne se snazim nejit pod E1... cca 41Hz. kdyby mel vyjit v basovy melodii ton nizsi, budu se ho snazit transponovat o oktavu, nebo aspon navrstvit o oktavu vys.)

matucha

Re: Nejnižsí frekvence-oktáva,Subwoofery jak je to s těmi hz

Příspěvek od matucha » 04 bře 2014 14:43

Ja musim rict ze od ty doby co mam velkou extenzi v basech (moje bedny nemaj problem s 25hz), tak se mi mnohem hur orezavaj kopaky a basy hipassama. To co mi predtim znelo jako zlepseni tak mi ted zni vetsinou plossi.

U akusticky hudby mi subbas kupodivu prijde dulezitej, tim myslim prirozenej subbas a dobre osetrenej. Dela veci mekci a realnejsi. Neni treba nic horsiho nez kdyz oriznes fletnu o spodni frekvence, protoze prece hraje tony az okolo 700hz. Tj je potreba rozlisovat hudebni vnimani frekvenci a zvukovy.

bsedlacek

Příspěvek od bsedlacek » 04 bře 2014 14:50

jj ,co používas za sub ?? Nebo máš nějaky velky monitory s 10" ?? Předpokladam ze nejaky basovy pasti a pod máš nainstalovaný. já mám místnost 20 metru čtver...žadna slava .Určite to bude chtít pořešit basove pasti... ale asi by bylo bláhové si myslet že mě nejaka cca 10-20 cm dokaže pohltit takto nizke frekvence že ?

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 04 bře 2014 14:59

Matous ma tuhle pracku s 16" wooferem :) Takze zadnej sub, u takovejch beden je sub zbytecnej :)
Obrázek

bsedlacek

Příspěvek od bsedlacek » 04 bře 2014 15:17

Ja sakra :) to je mašina co to je ?? 3 pásmo jakoby v jednom bodě ? brutal :) 16" to musi tlačit jak kráva -co to stoji ??:)
Takže má 2 pořádný poslechy ještě Adamy hmmm .špica
ps: Matucha : neměl jsi náhodou právě ty Klein and Hummel O300 ??? že jo ??

matucha

Příspěvek od matucha » 04 bře 2014 15:40

Jo to je druha vec, mistnost samozrejme ;). Pod nejnizsim moznym modem dany mistnosti se uz dejou celkem divny veci. U me se to zame zhruba na 35hz a veci pod to uz jsou slyset jenom v rohu. Mimochodem s3a jdou podle specifikace do 32hz takze by mely teoreticky stacit, jenze rozdil podani pasma pod 100hz mezi geithainem a adamem je radikalne jinej. Uz od pohledu ;).

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 04 bře 2014 17:10

bsedlacek píše:Ja sakra :) to je mašina co to je ?? 3 pásmo jakoby v jednom bodě ? brutal :) 16" to musi tlačit jak kráva -co to stoji ??:)
Takže má 2 pořádný poslechy ještě Adamy hmmm .špica
ps: Matucha : neměl jsi náhodou právě ty Klein and Hummel O300 ??? že jo ??
ty mival prave kermitak a ted nekolik let ja. (z lidi tady, co vim.)

bsedlacek

Příspěvek od bsedlacek » 04 bře 2014 17:20

V mojí mistnosti kvádr 20 metru ctver. Středně utlumena , to bude chtit basovy pasti udelat urcite ze? pokud budu provozovat sub ,chtel bych rovnou poridit dva četl jsem že je to do sterea vzdy lepší nejen co do rozprostreni zvuku po mistnosti ale taky že když jsou dva tak se "nevybudi tolik mody mistnosti " snad jsem to napsal spravne tak nejak :) taktéž mě bylo doporučeno nedavat suby rozhodně doprostřed mistnosti ale radeji do koutu...

uvazuji o 2x 12 " ..přesne jak píše matucha ,podaní basu pod 100hz mezi geithainem a Adamem ..musí to být uplně jiný kafe vnímat ty kopaky ,basu ,synty kdyz to vyzařuje velka plocha membrany a o to mě prave jde . Dá se těma pastma na bázi Isoveru Rockwool atd pohltit frekvence pod 50 hz ? nebo to vyzaduje uz moc velkou tloustku ? v tomhle se moc neorientuju .... vím je tu tema na to musim proštudovat ale jen tak zjednodušene

matucha

Příspěvek od matucha » 04 bře 2014 21:08

KH O300D se dobre vyladenym subem nebo bez nej mi prisly dost podobny, akorat se subem dou dat vic nahlas. V maly mistnosti bych se tim asi nezabejval, protoze KH dou dostatecne dolu.

Basovy pasti pomahaj samozrejme radikalne, hlavne v procisteni rezonanci (dozvuku) spodku. Vycpany rohy vatou urcite delaj svy, nicmene hodne nizky frekvence resej spis slozitejsi reseni, ktery tu efektivitu v subu maji vyssi. Rockwool precejen i pri hloubce 40-60cm neni schopnej ten uplnej spodek osetrit. I tak je to ale porad nejlepsi "jednoduchy" reseni ktery rozhodne doporucuju udelat.

bsedlacek

Příspěvek od bsedlacek » 07 bře 2014 22:53

Díky ještě jedna věc me zajímá .. ( jsem začátečník tak mějte pochopení):) většinou čtu že pokud člověk poslouchá spise potichu takový komornejsi poslech tak je prý sub zbytečný ..netozumim tomuto: abych ty nizke frekvence třeba tech 30 a víš Hz slyšel tak to musím mít hodně zesílené?? Nebo mužů poslouchat i potichu a 'bude to tam' ? ??
Příklad : když se dívám na nějaky graf kmitočtové charakteristiky nějakého monitoru
Třeba zde :
http://www.google.cz/search?q=event+20/ ... 1181%3B707
Tak je tam znázorněna vzdy sila akustické ho tlaku v db ... Su stoho jelen ,když to budu poslouchat třeba 30 db tak??? Snad jsem to napsal srozumitelně :)

matucha

Příspěvek od matucha » 08 bře 2014 00:17

Obrázek

https://en.wikipedia.org/wiki/Fletcher% ... son_curves

Ucho je citlivy na ruzny frekvence jinak podle toho jak nahlas jsou. Pri tichym poslechu sub uslysis mnohem min nez pri 85dB treba. No a pak taky vsechny repraky pri tichejch hlasitostech nemaj tak velkej problem s reprodukci basu.

Odpovědět