Ozvucovanie kapely

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Rastooo
Příspěvky: 25
Registrován: 19 lis 2019 23:02

Ozvucovanie kapely

Příspěvek od Rastooo »

Ahoj mám taku malú otázku ohľadne mixpultu masteringu keď ozvučujem svoju kapelu. Chcem vedieť či môj postup je správy alebo nesprávny a čo mám urobiť lepšie. Tak začneme napríklad z gitarov ja to robim tak že fejder vytiahnem na max a aj hlavný fejder dám na max a s gainom doladim hlasitosť a tak to postupujem na všetkých nástrojoch ale zaujíma má jedna vec keď nastavujem stredovú frekvenciu ako ju mám potlačiť ? mám najprv nastaviť hlasitosť a potom zistiť kde mi to najviac clipuje a to clipovanie na tej frekvencii potlačiť a potom mám pridať ostatne veci výšky,basy ? Alebo je nejaký návod(postup) ako funguje nastavenie stredovej frekvencie na mixpulte? Bude niekto dobrý a vysvetli mi to ? Vopred ďakujem za každú odpoveď

vasek
Příspěvky: 2170
Registrován: 11 úno 2005 12:04

Re: Ozvucovanie kapely

Příspěvek od vasek »

Nejdřív k těm faderům. Standardní výchozí pozice je, že master fader je na nule (ne na max) a fader na šavli kousek pod nulou. Aby byla rezerva na zesílení bez nutnosti točit gainem. Tomu potom odpovídá nějaká hodnota gainu.
Co se týče nastavení středů, tak to je asi nejtěžší úkon, co můžeš na jednodušším mixpultu dělat. Takže pokud nevíš, co děláš, rozhodně to nedělej!
Základ je mít všechny korekce na rovno (nahoru). První věc je, že ubírám basy u všeho, co duní a nemá. To jsou vždycky zpěvy, kytary apod. - víceméně všechno kromě kopáku, basy, někdy kláves... Další krok je kontrola výšek - syčí něco moc nebo naopak je to tupý? Takže zase dorovnat. A v tuhle chvíli by mělo všechno hrát +/- docela dobře. Úpravy středů už jsou taková kosmetická záležitost pro toho, kdo má dobrý uši. Dělá se to obvykle tak, že si středy zesílím a najdu frekvenci, která mi tam vadí a pak ji zeslabím. Typicky se to dělá u akustické kytary s piezem, ale musí se dávát bacha, aby to nebylo moc vykuchaný, protože ta kytara pak není v mixu slyšet.

Odpovědět