Pomoc s akustikou místnosti - nepříjemné basy

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
get.hype

Pomoc s akustikou místnosti - nepříjemné basy

Příspěvek od get.hype » 24 říj 2009 18:15

Mám takovou malou komůrku, kde nahrávám. Rozdělil jsem jí těžkým závěsem tak, aby část kde nahrávám měla poměr stran stěn co nejbližší čtverci, na zdech před mikrofonem, po stranách a na stropě mám akustické vlnky, na zemi hodně chlupatej koberec. V části, kde není mikrofon, jsem na zdi dal papírové kartony od vajec.

Ozvěna je potlačená řekl bych velmi slušně, problém je s hloubkami. V nahrávce vokálů výrazně dominují frekvence okolo 80-180 Hz (nejvíce na 130 Hz) a dělají nahrávku takovou přebasovanou, zahuhlanou.

Co jsem při stavbě studia udělal špatně? Co mám kam dát nebo přestavět abych zvýraznění těchto frekvencí potlačil? Nahrávám přes mikrofon Rode NT1A.

Předem děkuji za všechny rady.

marian

Re: Pomoc s akustikou místnosti - nepříjemné basy

Příspěvek od marian » 24 říj 2009 18:20

na tie basy
Kup stavebnu izolaciu Isover Domo, resp. Rockwool Airrock ND a vypln s tym rohy miestnosty - to ti pomoze.

A inak je tu k tomu napisane strasne vela, skus pohladat

get.hype

Příspěvek od get.hype » 24 říj 2009 19:07

Použití Isoveru nebo Rockwoolu jsem se právě chtěl vyhnout...

fova

Příspěvek od fova » 24 říj 2009 20:32

./recenze/jak-vyresit-akustiku-maleho-domaciho-studia-t8786.html

kexik

Příspěvek od kexik » 24 říj 2009 21:48

ako si daleko od mikrofonu, ked nahravas? to vyzera na obycajny proximity efect... ak 30cm a dokoca menej, tak je to jasne... vacsia vzdialenost a basy budu fuc. alebo naopak mensia ak ich chces. alebo mikrofon s osmickovou/gulovou charakteristikou, ktore touto ficurou netrpia
basove pasce pri nahravani? cc mladenci najskor rozmyslat, potom radit. kde nie je zdroj, tam netreba ani pasce

get.hype

Příspěvek od get.hype » 24 říj 2009 23:06

No jo, proximity efekt, na to jsem vůbec nepomyslel... To je dobrej nápad, při nahrávání opravdu většinou stojím těch 30 cm od mikrofonu... Zítra zkusim jít od mikrofonu dál, díky!!

Trošku se ale bojim, jestli to výrazně pomůže. Když člověk v tý místnosti mluví, i bez mikrofonu slyší, že ty basy jsou nějaký nepřirozený, zvýrazněný, jakoby ta pěna spolkla všechny frekvence, jen těch 130 Hz odrazila...

Darce

Příspěvek od Darce » 11 pro 2009 13:56

Já pokud jsem dál od mikrofónu neslyším se v sluchátcích
E - MU 0404 USB, HSMW001, AKG 400, Akai mpd 18, Mackie MR-8, Samsung sync master 2243 24", Asus 3800, 2GB Ram,.... http://www.bandzone.cz/darceanddjkpe nebo http://www.myspace.com/mcdarce

matucha

Příspěvek od matucha » 11 pro 2009 14:29

Get.Hype, tvoje poneti o akustice je ukazkou naprosteho nepochopeni a ucebnicovych chyb. To ale neva, protoze to napravime.

1) zaves rozdelujici mistnost - i tezkej zaves je pomerne akusticky pruhlednej, utlumi vysky, ale to je vsechno. Samozrejme, ze pomuze od hluku pocitace, kterej je hlavne na vejskach.

2) Rozdeleni mistnosti, tak aby se co nejvic blizila ctverci je hroznej nesmysl. Ctverec (nebo hur krychle nebo hur kruh nebo hur koule) jsou z hlediska rezonanci to nejhorsi mozny. Existujou "idealni" pomery stran, ktery se snazi co nejvic vzdalit od toho, aby jednotlivy strany byly sobe nasobkem (a to i po prostorovy diagonale). Docela dobry je treba 4x5 a vyska 3m. Ale treba 3x6x3 je blby, 3x3x3 je silenstvi.

3) Plata od vajicek - zahod, spal, polej kyselinou, zapomen... ta vec je ucinna tak mozna na to, ze zabije nejhorsi odrazy mezi paralelnima zdma, to je prkotina. Co potrebujes je celopasmovy pohlceni, ktery ti daj budto veci na bazi "molitanu", ktery vyrabi hromada firem a maj z toho kity pro studia. Je to drahy, ale prodava se to protoze nikdo z kupujicich nemusi moc premejslet, koupis si to i s obrazkem, kam to dat a mas. Premejslivejsi z nas a se s klonem ke kutilstvi pouzivaj druhou a profesionalnejsi variantu a to kamennou vlnu. Rockwool/Isover a spol. Tloustka ty vlny musi byt aspon 10cm, jinak je to neucinny. Coz je taky problem tech molitanovejch sad, ten "molitan" neni min ucinnej nez rockwool, ale v tech setech dostanes veci, ktery sou fakt tenky a s basama (krome tech par rohovejch pasticek) neudelaj nic.

4) rockwoolem je treba oblozit celou mistnost, tak zhruba z 50% povrchu, idealne i na strop... sice i "koutek" muze pomoct, ale akustika mistnosti je akustika mistnosti, nevyloucis zbytek mistnosti, kdyz ji predelis hadrem.

5) To ze ti basujou tyhlety frekvence, ktery rikas je klidne mozny, ale mozna velkou cast tech domelejch rezonanci dela tvuj poslech, kterej je tim, ze nemas poresenou celou mistnost na basech urcite hodne nachylnej na rezonance a diry. Vem si sinusoidu, ktera de od 30hz do 200hz pust ji skrz bedny a uvidis jakej mazec tam mas.

6) 30cm od mikraku uz je pomerne dost, resp. je to fajn ve studiich, kde je dobra akustika, ale vetsina hlasu se nahrava tak 10-20cm (moje zkusenost). Dal jak 30cm je podle me malokdy dobry.

delay

Příspěvek od delay » 11 pro 2009 14:49

matucha píše: zahod, spal, polej kyselinou, zapomen...
Zabalit do deky a hodit do řeky, případně obarvit na zeleno a hodit do kopřiv :mrgreen:

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 11 pro 2009 16:07

delay píše:
matucha píše: zahod, spal, polej kyselinou, zapomen...
Zabalit do deky a hodit do řeky, případně obarvit na zeleno a hodit do kopřiv :mrgreen:
o tridenym odpadu tu nikdo neslysel? :] kjoto, kodan?

Odpovědět