Pořád se mi nedaří vychytat zvuk basy v mixu

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Nikolas.B

Pořád se mi nedaří vychytat zvuk basy v mixu

Příspěvek od Nikolas.B » 12 črc 2012 16:15

Zdravim Vás kolegovéé :)

Mám takovej problém. Když nahraju basu do základu nahrávky tak mi v mixu zní docela potichu, ale jen u některých tónů u jiných vyžších tónů zase celkem vyskočí hlasitost a nepříjemně to zaduní. Když to řešim kompresorem, tak je to dost podobný. Jde vůbec docílit toho, aby pomocí nějakých pluginů zněli všechny tóny na base stejně a já jí tak mohl dát nahlas jak potřebuji a žádný tóny by nedominovaly oproti ostatním a zkrátka hrály všechny stejně nahlas? Poraďta jestli Vás něco napadá. :wink:
Hudba si vyžaduje své přednosti, které nemají kompromisy.

pavlii
Moderátor

Re: Pořád se mi nedaří vychytat zvuk basy v mixu

Příspěvek od pavlii » 12 črc 2012 16:21

Duní to na repro i na sluchátka nebo jen na repro? To jen na vyloučení vlivu akustiky...... Jinak možností i důvodů jsou spousty - namátkou třeba kontrola na frekvenční oblast pro basu a pro ostatní nástroje (rezonance na frekvenci), může být nutné před použitím kompresoru ručně srazit hlasitost těch příliš výrazných tónů - třeba...

P.

Nikolas.B

Příspěvek od Nikolas.B » 12 črc 2012 16:29

Ve sluchátkách to duní méně. Ale je pořád slyšet že některý tóny oproti ostatním skoro nejsou slyšet jsou hrozně suchý a bez basů jen takový brnkání. Chtělo by to ty tóny nějak sjednotit aby zněly všechny stejně nahlas. Používám kompresor od vaves C3 je tam přímo preset pro basu a lidé ho celkem vychvalovali.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 12 črc 2012 16:52

Nojo, ale co to bylo za basu (nástroj)? Nebo se jedná o vybraný sampl či synth nebo něco takového?

P.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 12 črc 2012 17:03

budes sem muset poslat ukazku. pravdepodobne ti ale rezonujou mody v mistnosti. v pripade ne-idealni akustiky je lepsi kontrolovat analyzerem a sluchatkama.

blueevil

Příspěvek od blueevil » 12 črc 2012 18:59

predpokladam ze nahravas rovno z Bassky do zvukovky. je dobre mat aspon nieaku tu nezabrumenu krabicu, napriklad v najhorsom pripade aj BOSS ekvac bass, aby si tie tiche tony trocha osolil db, kompresor oseka, ale nezosili pokial tam nic nieje, ze? na slap si zozen radsej poriadne kombo a sejmni to mikrakom od AKG

jackies

Příspěvek od jackies » 12 črc 2012 21:31

Hned mi je na světě lépe :wink:

supreff

Příspěvek od supreff » 13 črc 2012 10:05

já to řešim tak že si srovnám hlasitost jednotlivejch tonů pomocí velocity,nebo najdu předunenou frekvenci na eq

delay

Příspěvek od delay » 13 črc 2012 12:23

Brooklyn / juanita juarez píše:budes sem muset poslat ukazku. pravdepodobne ti ale rezonujou mody v mistnosti. v pripade ne-idealni akustiky je lepsi kontrolovat analyzerem a sluchatkama.
Přesně tak. Tenhle problém je často třeba i ve zkušebně a doma je ta pravděpodobnost, že ti rezonuje nějaká frekvence v místosti velmi vysoká. Sluchátka by měly být OK, ale zase záleží jaký máš a jak kvalitní. Myslím, že různejma dynamickejma úpravama nebo i řešením jednotlivejch tónů tomu spíš uškodíš, protože prostě nemáš odpovídající monitoring. Pokud máš třeba bedny na stole, tak to rychle změň, jeslti můžeš, a pořiď basové pasti. Ve většině případů to hodně pomůže.

Brenda Walsh

Příspěvek od Brenda Walsh » 15 črc 2012 13:57

Muze to bejt i spatnejma strunama. Jak ti ta bassa hraje normalne s kapelou?

Nikolas.B

Příspěvek od Nikolas.B » 26 srp 2012 14:51

Omlouvám se za pozdní reakci a děkuji za vaše tipy. Po delší době jsem se k tomu vrtátil a použil EQ jel jsem s malým q po pásmu a hledal dunící oblast. Bylo to někde mezi 100-200hz tam jsem to ztáhnul a už to neduní. Udělal jsem tohle i u kytary a funguje to. Člověk tak nepřijde o důležitý frekvence například ve spodkách ale vyřízne jen to, co potřebuje dostat pryč. Škoda jen že jsem na tohle nepřišel dřív ale člověk se pořád učí že.. :-) Jo a na base jsou struny už docela starší.. Tak je alespoň vyperu v octový vodě s jarem :D Někde jsem to tady na foru četl že je to jedna z možností krátkodobého obnovení strun.

Odpovědět