???Poradna???

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Jan Pauch

???Poradna???

Příspěvek od Jan Pauch » 16 úno 2005 16:00

Chlapi, nevíte o nějakým linku kde se dočtu o zásadách nahrávání - masteringu - mastru atd. Mám na mysli stránky kde jsou popsány problematiky "míchání" - chronologie efektů - reverby a jejich použití v praxi - stereo pozice nástrojů apod.

PS: pokud možno český stránky

Dík

Pavel Vantuch

Příspěvek od Pavel Vantuch » 16 úno 2005 16:17

Jako zaklad doporucuju sehnat knihu "Praxe zvukove techniky" od Vaclava Vlacheho.
Sice vysla v roce 1995, ale obsahuje zakladni a v zasade nemenna "pravidla" pro zvukarinu, efekty a spol.

Napr. tohle muze pomoci :mrgreen:

[highlight=red] !!! A navic pripadne i poradne hledat na ezone !!![/highlight]

pm

Příspěvek od pm » 16 úno 2005 16:26

No.. stereo pozice nastroju, tam nak nevidim velkou souvislost s "masteringem".. vypada to, jak tady jednou psal Matucha, ze "pronikas do taju masteringu". Pouzij hledani na ezone.

Poshook

Příspěvek od Poshook » 16 úno 2005 16:39

pm píše:No.. stereo pozice nastroju, tam nak nevidim velkou souvislost s "masteringem".. vypada to, jak tady jednou psal Matucha, ze "pronikas do taju masteringu". Pouzij hledani na ezone.

pm, skus si este raz precitat, na co sa pyta :roll:

pm

Příspěvek od pm » 16 úno 2005 16:41

poshook: chce cesky stranky o masteringu a ja sem z toho pochopil ze zatim nema jasno co je michani a mastering.. ezone jsou cesky stranky, o tomhle vsem se tu psal, prohledat ezone je podle me dobra rada.

Pokud bych tim Jana Paucha nejak dotknul, tak se mu omlouvam.

Poshook

Příspěvek od Poshook » 16 úno 2005 17:14

pm píše:No.. stereo pozice nastroju, tam nak nevidim velkou souvislost s "masteringem"..
v pohode, len tato ironicka veta je od veci ak si pozorne precitas, co napisal :)

ale o to tu nejde, neber to osobne, slo len o pokus o humor z mojej strany...

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 16 úno 2005 18:02

BTW kniha "Praxe zvukove techniky" od V. Vlacheho letos vysla v druhem aktualizovanem vydani (i kdyz nevim jak moc aktualizovanem ;)

Pavel Vantuch

Příspěvek od Pavel Vantuch » 16 úno 2005 18:10

Prima, diky za info - mam par znamych, co ji shaneli a nebyli uspesni :)

Jeste me napada, jaka bude cena :)
Pred 10 lety to bylo 230 Kc, kolik to je ted?

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 16 úno 2005 18:40

Porad 230 Kc :)

Jan Pauch

Příspěvek od Jan Pauch » 17 úno 2005 10:19

Díky za reakce........co se týče snad jediného počinu na našem knižním trhu............."Praxe zvukove techniky" od V. Vlacheho , tak ten vlastním,
a určitě stojí za to............. Mám namysli např. "cosi podrobnějšího" s reakcema druhých....................V tomhle duchu "šlape" na západ od nás spousty (nabytých) stránek...........

a) Co se týče mastering vs stereo pozice, asi jsem to blbě napsal ale není to vzájemně v kontextu.
b) A co se týče pronikání do tajů míchání, tam jsem začal cca před 8 lety,
ale je stále se co učit..........proto to hledání.

matucha

Příspěvek od matucha » 17 úno 2005 10:58

No nevim, po 8 letech asi mas tolik zkusenosti, ze cist snad o tom nepotrebujes (muj nazor)... ja ted koukal na knizku od waves a to me moc neuchvatilo. Co me ale bavi je knizka od Boba Katze, je sice o masteringu primarne, ale je to knizka plna dobrejch postrehu o zvuku obecne. Me sice urcite zajima se juknout jak kdo ekvalizuje a kompresuje a vubec... ale no, stejne to pak delam po svym, v katzovi si spis ujasnuju vnimani a takovy. No doporucuju.

Jan Pauch

Příspěvek od Jan Pauch » 17 úno 2005 11:15

matucha píše:No nevim, po 8 letech asi mas tolik zkusenosti, ze cist snad o tom nepotrebujes (muj nazor)... ja ted koukal na knizku od waves a to me moc neuchvatilo. Co me ale bavi je knizka od Boba Katze, je sice o masteringu primarne, ale je to knizka plna dobrejch postrehu o zvuku obecne. Me sice urcite zajima se juknout jak kdo ekvalizuje a kompresuje a vubec... ale no, stejne to pak delam po svym, v katzovi si spis ujasnuju vnimani a takovy. No doporucuju.
Je to tak.....pokud mícháš tzv."elektroniku", má to trochu jiný zákonitosti než např.klas.rock.......tu první záležitost zvládám (alespoň byly takový odezvy) na chvalitebnou :oops: , ale co se týče např. míchání akustických bicích, tam si nejsem až tak úplně jistej v kramflecích apod.

Jinak dík za doporučení :wink:

safa
Profesionál

elektro

Příspěvek od safa » 17 úno 2005 13:33

Jan Pauch píše: Je to tak.....pokud mícháš tzv."elektroniku", má to trochu jiný zákonitosti než např.klas.rock.......tu první záležitost zvládám (alespoň byly takový
... mmno to je zajimava vec kucii, muzete mi nejak objasnit ty zakony mixu elektroniky ? Neni to zrovna muj obor a tak by me zajimalo co je treba udelat jinak a na co si dat pozor ...
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

Jan Pauch

Re: elektro

Příspěvek od Jan Pauch » 18 úno 2005 12:03

.....sarkasmus, to já rád. Zkus si poslechnout pár věcí např. od N.I.N, Gravity kills, Filter apod. Na první poslech zjistíš, že se některé věci diametrálně liší....např."stereopozice" rytmické části, používání nestandardních barev - efektů na zpěv apod. :wink:

PS: není zvukaře - chemika, který zmixuje na výbornou všechny možné hudební směry.......smyč.orchestr, dechovka, metal, hip-hop...... atdatd.
..........vše má své. To? vše, s pozdravem Pauch.

safa
Profesionál

Re: elektro

Příspěvek od safa » 20 úno 2005 17:18

Jan Pauch píše:.....sarkasmus, to já rád. Zkus si poslechnout pár věcí např. od N.I.N, Gravity kills, Filter apod. Na první poslech zjistíš, že se některé věci diametrálně liší....např."stereopozice" rytmické části, používání nestandardních barev - efektů na zpěv apod. :wink:

PS: není zvukaře - chemika, který zmixuje na výbornou všechny možné hudební směry.......smyč.orchestr, dechovka, metal, hip-hop...... atdatd.
..........vše má své. To? vše, s pozdravem Pauch.
... mmno toho jsem se prave bal aby to nevyznelo jako sarkasmus i kdyz jsem to tak nemyslel. Prestoze se to tu jmenuje ELEKTROzone tak ja el. musiku moc nedelam a prilis delat neumim - tedy rozhodne to neni mu obor, takze jsem rad za kazde rozsireni obzoru ;-)) . A to neni sakrasmus ... 8)
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

Odpovědět