Přírodní dozvuk - jak ho docílit?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Jindrix

Přírodní dozvuk - jak ho docílit?

Příspěvek od Jindrix » 04 zář 2008 19:53

Zdravím všechny na eZone a prosím o radu:

Už párkrát jsem se setkal s problémem, jak ve zvuku navodit efekt "přírodního" dozvuku, tedy jak docílit toho, aby zvuk zněl, jako když se rozléhá krajinou. Všechny VST reverby, které mám k dispozici, vychází z koncepce místnosti a i když nastavím největší velikost místnosti, pořád je doba dozvuku moc malá a je "slyšet", že se to odráží jakoby od stěn v místnosti. Asi namítnete, že ve volném prostranství se nemá zvuk od čeho odrážet, ale není to pravda - terénní nerovnosti, vzdálená stavení apod... Vezměte si třeba efekt doznívání hromu v krajině. Už jsem zkoušel i kombinace několika delay efektů s dlouhým "delay time" ve spojení s reverby, je to lepší, ale stále je tam ten "efekt" místnosti/ sálu/ haly...
Údajně existují VST pluginy, přímo tohle řešící...
Nemáte s tím někdo nějaké zkušenosti?

Předem moc díky za případné rady.

peteness

Příspěvek od peteness » 04 zář 2008 20:03

tak pouzivej jenom delaye, kombinaci delayu, ruzne nastavene delaye pres ruzne nastavene filtry/ekvalizery.

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 04 zář 2008 20:10

peteness: Také jsem to zkoušel a pokud mám k dispozici zvuk, který sám o sobě obsahuje nějaký dozvukový průběh (např. výstřel z pušky), celkem to funguje. Některé zvuky ale takový průběh nemají a je potřeba je nějak "protáhnout" dozvukem, i delayem a tam samotný delay efekt moc dobře nezní, ani v kombinacích delay efektů s různým časováním. Ekvalizace mě napadla také - se "vzdalujícím se zvukem" ten zvuk ztrácí na ostrosti, ubývají výšky...
Asi to bude opravdu slušné laborování a práce s tím, což mi sice nevadí, ale:
Myslel jsem, jestli někdo neznáte nějaký obecný plugin, který má i takovéto "multi-charakteristiky", samozřejmě nejlépe free :)

Ale díky za reakci.

peteness

Příspěvek od peteness » 04 zář 2008 20:15

Jindrix: zkus Interruptor Echomania

nemo

Příspěvek od nemo » 04 zář 2008 20:17

Co sehnat nějaké impulsy do SIRa?
Treba Altiverb 6 má pár impulsů Forest.. ale ten neni free.

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 04 zář 2008 20:20

peteness píše:Jindrix: zkus Interruptor Echomania
Moc díky za tip, mám to už staženo a určitě vyzkouším. Vypadá to slibně ;)

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 04 zář 2008 20:20

Urcite kombinace kratsi reverb a delasi delay a u reverbu si hodne pohrat s predelay parametrem. Ale nejdulezitejsi dat toho hrozne malo! Cim vetsi prostory, tim min to echo slysis. A delay by mel mit asi jeden max dva odrazy, jinak to bude uz zas neprirozeny.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 04 zář 2008 20:32

Existujou naky banky impulsu do konvolucnich reverbu, kde jsou zaznamenany lesy, kanony apod. Nekde jsem to na netu videl, uz je to dyl. To je podle me to, co hledas.
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 04 zář 2008 20:33

nemo: To asi ne, ale díky za reakci.

Amorph: Dělal jsem to zjevně špatně - moc dlouhý reverb, delay spíše kratší a ještě v kombinaci s dlouhým, ale hlavně - všeho jsem dával moc (tlouklo se to).
Tímto beru zpět komentář ke Tvému tématu ohledně routování/ groupování zvuků bicích v Battery, který mi připadal tehdy zbytečně složitý - pokud chce člověk dosáhnout co nejvěrnějšího zvuku, musí dělat i takové věci, jak jsem zjistil...
Trochu polaboruji a možná sem pak pod tento topic vám všem, kdo to budete chtít hodnotit dám ukázku, zda se povedlo, nebo ne...
Moc díky za reakci, Amorphe.

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 04 zář 2008 20:36

Cyril: Díky, zkusím se poohlédnout i tímto směrem. Anebo to v nejhorším zkusím tou složitější cestou nejrůznějšího spojování a nastavování více efektů - ostatně mě to i docela baví, i když to dá více práce.

nemo

Příspěvek od nemo » 04 zář 2008 20:36

http://www.airwindows.com/f/AirwindowsImpulses.zip

mimo jine obsahuje:
CastleThunder- The story of this impulse is interesting- this is a treatment of the
famous, widely available 'CastleThunder' thunder sound effect, heard on countless
cheesey movies. It's faded just enough to suppress the rumbling tail slightly, and in
this context, it is a specialty reverb effect. For what? For producing an old, spooky
ambience very convincingly. If you put this as a verb on pads, they will take on a
monster-movie character. If you put it on drums, they go krakoww! All without muddying
the sound very much- this is a killer 'flavor' effect that reeks of old funky tone
color.

OutdoorBlastoff- sounds like a concert 3000 miles away, so loud it explodes the
sun. This sound is the crackle of a Space Shuttle takeoff, miles up in the atmosphere.
Straaaaaange acoustic phenomena translate to an absolutely unprecedented reverb impulse.
However, it's super bass heavy, so be careful

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 04 zář 2008 20:41

nemo: Díky moc, staženo, podívám se na to také.

EDIT: Tak tohle není to, co bych potřeboval; nepotřebuji samply, ale nějaké VST, které s mými zvuky dokáže to, co jsem popisoval v úvodu tohoto topic, nebo rady, jak toho docílit.
Zatím považuji za nejhodnotnější odkaz na VST od petenesse a radu od Amorpha, ale přesto i Tobě děkuji za snahu a reakce.

nemo

Příspěvek od nemo » 05 zář 2008 00:41

To jsme si asi nerozuměli, to nejsou samply, ale impulsy do konvolučního reverbu.
Můžeš to brát jako "presety" reverbu, které můžeš ještě v rámci toho SIRa upravovat.

SIR VST reverb stáhneš free tady - http://www.knufinke.de/sir/sir1.html
a do něj naláduješ příslušný impuls.

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 05 zář 2008 20:10

nemo: Pardon, to jsem opravdu špatně pochopil; nejsem ještě v oblasti VST efektů tolik zkušený. Tak tohle už bude asi jiná, moc děkuji za "nakopnutí" a ještě jednou se omlouvám za nedorozumění. Staženo, vyzkouším ;) Díky!

EDIT: A omlouvám se tímto i Cyrilovi; vpravdě jsem nejprve nevěděl, co tím myslí, ale než jsem stačil slíbeně zapátrat, odpověď byla od nema poskytnuta. Díky.

Odpovědět