problém s akustikou

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
keki666

problém s akustikou

Příspěvek od keki666 » 09 říj 2009 20:02

Zdravím všechny,
jelikož občas doma něco """"míchám""" a zdá se mi že to hraje nic moc..respektive akustika místnosti ničí zvuk totálně..tak jsem se rozhodl """změřit""" místnost a podle toho to nějak upravit akustiku místnosti, respektive aspon trochu to srovnat..

monitory :trutuh B2030P
měřící mikrofon: Behr. ECM 8000
měřící soft: JBL smaart real time module

vím že to není žádná sláva ale aspoň trochu to podle mě nějak by mohlo jít porovnat.
výsledek mi přijde ostřesný.. viz zde:
http://keki666.rajce.net/mereni_beden

je mi divný jak to skáče po oktávách.... nevíte čím to může bejt? jak by jste se v mém případě zachovaly a jaké úpravy by jste podnikly??
fota místnosti a měření v horním odkazu na fotky

těď jak nad tím přemýšlím a znova koukám tak se mi zdá že jsem naměřil totální nesmysl...ten nárust na basech je nepochopitelnej...:///
mám v plánu nakoupit nejakej balík rockwoolu a trochu toi vytlumit...pomůže to i stěma boulema po oktávávch???

Ondra P.

Re: problém s akustikou

Příspěvek od Ondra P. » 09 říj 2009 22:08

me ten link nefunguje... kazdopadne bych to zmeril ROOM EQ WIZARDem ten ma i kalibraci pro ECM 8000...

keki666

Příspěvek od keki666 » 10 říj 2009 12:26

tedy změřil jsem to i přes REW a výsledek je zde na linku , mě tedy link jede ale radši ho dám ještě jednou...
http://keki666.rajce.idnes.cz/mereni_beden/ nebo do prohlížeče : http://keki666.rajce.idnes.cz/mereni_beden/

vásledek je téměř totožný...hrozná boule na cca 120 Hz. a pak boule po oktávách...

co stím? stáčí na to nějakej šikovnej parametrickej EQ a nebo je lepší mechanicky (tlumením)???

nixx

Příspěvek od nixx » 10 říj 2009 12:50

Nejaky EQ zatim nema smysl. Potrebujes basove pasti - koukni do threadu "DIY Basove pasti" - nekde to tu najdes ;-)
BTW. mas ten pokoj taky dost nevhodne usporadanej... lepsi by bylo, kdybys mel stul u kratsi zdi.

keki666

Příspěvek od keki666 » 10 říj 2009 13:25

ok, o přemístění jsem už přemýšlel...asi se do toho pustim, takle je ta akustika příšerná...jak jsou dvě stěny stějně dlouhý tak se to tu dost mlátí...prostuduju DYI pasti a něco postavim...díky!

nixx

Příspěvek od nixx » 11 říj 2009 01:15

Jestli umis anglicky, tak dobrej zdroj informaci je forum na www.johnlsayers.com :-)

Ondra P.

Příspěvek od Ondra P. » 11 říj 2009 08:58

urcite by bylo lepci mit ten stul u okna, ale pokud to nejde, tak bych tu zadni stenu pokryl silnejsim rockwoolem... takhle se ti ty basy musej hrozne rychle vracet, ten rokwool by to urcite utlumil...

keki666

Příspěvek od keki666 » 11 říj 2009 17:58

problem je se spatnym layoutem mistnosti... nemam moc moznost dat stul pod okno..ale zkusimna tom zapracovat..jinak ty stranky http://www.johnlsayers.com/ jsou fakt dobry...sice teorii +- jsem tusil tak je dobre si vse pripomenout. libi se mi ty zavesny desky, kdy je kazda jinak dlouha...to je fakt dokonaly..uz zacinam premejslet jak to tu udelam a tydle rezonatory urcite pouziju..

napadlo me na monitory udela takovy boudicky vycpany rockwoolem. delal jste nekdo neco podobnyho?...melo by to nahradit umisteni monitoru do zdi..:)) tedy okolo monitoru by byla cca 30cm rockwoolu v kvádru..

přes email se mě někdo ptal co je to za děrovanej molitan co mám...přikložil jsem do své galerie tedy detainlí foto.foto-molitan
tento molitan jsem vyndal z popelnice u klubu MATRIX v praze. tento klub má uvnitř zkušebny a ty jsou tímto vypěchovány..původ tedy neznám. dle mého soudu jde o odpadní materiál.
učínek: ořezává vyšší frekvence...upřímě. vypadá že to funguje ale nic moc to není...

keki666

Příspěvek od keki666 » 19 říj 2009 22:22

tak jsem pomalu postoupil s úpravou akustiky.
1) zkouším momentálně "simluovat" bednu zastavěnou ve stěně...tedy obložit vatou bedny kolem dokola...respektive zatim jen jako dle fota
2) vycpal jsem vatou deskový reojuhelkník co mám na stěně proti bednám

zde jsou fota .. http://keki666.rajce.net/mereni_beden
dále proběhne měření a uvidíme copak nám to dělá....

zatim zdares

nixx

Příspěvek od nixx » 19 říj 2009 22:52

Takovyhle chujoviny bych byt tebou zatim vubec neresil :-) Radsi premisti stul a udelej poradny pasti a panely :wink:
U bedny, zastavene ve stene jde predevsim o "zruseni" hran bedny, na kterych jinak dochazi k ruznym akustickym jevum. Ty baliky s vatou na hrany beden nenavazujou, takze tohle "soffit" umisteni moc nesimulujou. Navic to teda vypada otresne :oops:

kexik

Příspěvek od kexik » 20 říj 2009 09:09

u bedne zastavanej v stene ide predovsetkym o zvysenie ucinnosti pri najnizsich frekvenciach. potom o riesenie odrazov zo steny za bednami a az uplne na zaver o difrakcne javy na hranach, tie maju najmizernejsi prispevok k celemu problemu

nixx

Příspěvek od nixx » 20 říj 2009 15:24

Ok, dik za upresneni. Kazdopadne myslim, ze ani jedno z toho Keki moc dobre "nesimuluje" tema jeho pytlema.

keki666

Příspěvek od keki666 » 20 říj 2009 17:25

ahaa... takze to co sem si myslel byla chujovina...ale nicmene zda si to dobre predstavuju, tak to moj eobestaveni beden by melo snizit prvni odraz od steny,ne (stena za monitorama)? dle meho ucha se tak aj stalo, zmizlo huceni kolem 100-150 hz.. zvuk se procistil a to tak ze vyrazne...zacinam byt temer spokojeny..neni to jen zmena ze se mi zda..ale vyrazna zmena zvuku...temer to zni jakobych mel jiny bedny..

add desky na stenu- sak toto je to samy co deska na stene akorat to ma jiny tvar..
add vzhled - toto je jen provizorni reseni bez jakehokoliv estetu... pak sem zamyslel cele to potahnout latkou a dat tomu hlavu a patu..
add basove pasti - jeste mi zbyla vata tak nejaky udelam..
ale ok.dik za pripominky...dnes to snad zmerim mistnost a uvidime co dal...

Odpovědět