Produkcna / Masteringova miestnost

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
zufko

Produkcna / Masteringova miestnost

Příspěvek od zufko » 27 říj 2008 21:38

Zdravim vas :) idem si momentalne zariadovat taku produkcnu miestnost, kde budem robit mixaz a mastering (viem ze to nie je idealne, ked je to vsetko v jednej miestnosti, ale momentalne ine vychodisko nie je).. rozmery 4,9x4,7m.. A mam taku dilemu s monitormi - na mixaz a blizsi posluch chcem bud Dynaudio BM15A, alebo Tannoy Precision 8D.. tak som chcel vediet, ci nema niekto s tymito dvoma modelmi blizsie skusenosti a co by teda preferoval.. druhu sustavu k masteringu budu B&W 683.. vo vedlajsej rezii mam este k dispozicii Yamahy NS10, cize by som mal od najmensich moitorov az po velke hi-fi..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 28 říj 2008 00:33

BW 683 povazujes za velke hifi ? .. BM15A tu nikto moc nechvalil ak si dobre pamatam .. Neboli by lepsie AIR 6 ?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 28 říj 2008 00:43

No nevím, BW 683 jsou spíše obývákové bedny ... Koukal jsem na stránky tvého studia. Říká se: "jack of all trades, master of none" - chtít zvládnout všechno s omezeným vybavením a možnostmi asi není zaručená cesta k úspěchu. Soustředit se na vybranou oblast je mnohem nadějnější :wink:

PS: BM15 jsou jedny z nejhorších beden co jsem kdy slyšel ...

matucha

Příspěvek od matucha » 28 říj 2008 01:27

Ja myslim, ze neni problem se venovat vice cinnostem. Vetsinou jedna z nich prevazuje a ty ostatni ma clovek pro osvezeni a jinou zkusenost. Masteringovejm lidem nezaskodi obcas neco smichat a michacim lidem obcas neco zmastrovat. Uz jenom pro trochu rozhledu/nadhledu. Prilisna specializace je nakonec vetsinou pricinou vyhynuti druhu ;-). Pro nekoho je daleko radostnejsi delat vic veci nez se soustredit jenom na jeden uzkej proud prace (=rutina ;( ).

BM15A sou opravdu neco, cemu bych se doporucil vyhnout obloukem. BM6A na michani urcite fungovat budou. Ale to chce hodne zkouset. Asi bych ti doporucil jit do KH O300D, to je rozhodne bedna, ktera nikoho neurazi a na ktery se da jak michat tak mastrovat bez jakejchkoli pochyb. Budget (2nd hand) B&W podle me nemaj pro tvuj prostor moc smysl, mas to tam moc maly.

Jak tak koukam ze premejslis o dvou bednach... rozhodne raci kup jedny poradny.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 28 říj 2008 01:56

a mne zase bm15a nevadi, uz jsem to tu rikal. rozmery mas docela problematicky, trochu podobny jako u me, bude to chtit hodne uprav, ale da se to.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 28 říj 2008 07:44

matucha píše:Ja myslim, ze neni problem se venovat vice cinnostem. Vetsinou jedna z nich prevazuje a ty ostatni ma clovek pro osvezeni a jinou zkusenost. Masteringovejm lidem nezaskodi obcas neco smichat a michacim lidem obcas neco zmastrovat. Uz jenom pro trochu rozhledu/nadhledu. Prilisna specializace je nakonec vetsinou pricinou vyhynuti druhu ;-). Pro nekoho je daleko radostnejsi delat vic veci nez se soustredit jenom na jeden uzkej proud prace (=rutina ;( ).
Nemyslel jsem to ani tak v ohledu k činnostem jako takovým (to je v pohodě), ale spíše ve smyslu, že asi není špatné soustředit se nejdřív na nějaké základní rozumné výchozí vybavení aspoň pro jednu z nich než se snažit letem světem obsáhnout hned naráz vše.

Poklop

Příspěvek od Poklop » 28 říj 2008 08:40

Jak tak koukam ze premejslis o dvou bednach... rozhodne raci kup jedny poradny.
Mno, cesta více beden a přepínání mezi nimy je taky řešení. Na jedněch bednách si ucho za chvilku zvykne. Doporučují to 4 z 5ti míchačů :-)

zufko

Příspěvek od zufko » 28 říj 2008 09:17

Viem, ze sustredovat sa ne `vsetko` a nic poriadne nie je najlepsie riesenie, ale momentalna situacia je taka, tak z nej musim vychadzat - kapely, ktore tocim zatial nie su top, cize aj tie financie su obmedzene a zatial by sa vyvadavky vobec nepokryli.. Nie som v tejto branzi zase az tak dlho (mnohi z vas sa tu tomu rozumeju zrejme viac), ale za tu kratku dobu sa mi podarilo dat dokopy taky solidny zaklad (si myslim), na ktorom sa da ako tak fungovat.. ked sa podari zopar vacsich projektov, mam uz vyhliadnute kvalitne veci - hlavne este nejake preampy a k masteringu kompresor a EQ od Manley (a este by to chcelo apogee prevodniky).. momentalne robim naber v malej rezii (cca 3x2,5m), kde som to potom aj miesal, lenze v takejto malej miestnosti je to fakt praca na h.... , cize ked dorobim naber, presuniem sa vedla do nahravacej miestnosti a tam budem pokracovat.. A este k tomu ze robit vsetko a nic poriadne - kazdej kapele, ktora pride hovorim, ze ak to chcu naozaj poriadne, tak nech si to daju zmastrovat do original mastrovacieho studia, pretoze to vybavenie je uplne ine ako v nahravacom studiu.. no lenze zakazdym zvitazia financie, tak to ostava na mne (pravdupovedia, niekedy sa mi do toho uz ani nechce, pretoze clovek je uz taky opocuvany, ze uz to nevladze...)

A preco by ste nedavali B&W 638? co som pozeral po roznych masteringovych miestnostiach, tak B&W sa pouzivaju - sice vacsinou 800 seria, ktora je ale cenovo uz uplne inde..

..akustika nie je az taka najhorsia, na to ze aka je to miestnost - ale ved uvidim - maju prist chlapici a pomerat mi to a vyhodnotit frekvecie dozvuku.. sam som zvedavy..
..pripadne, mozem si taketo merania urobit aj sam? a ako sa to robi..?:)

kexik

Příspěvek od kexik » 28 říj 2008 09:41

viz topic akusticke meranie na kolene
nejde o vybavenie, to najnutnejsie dnes stoji par korun, ide skor o vedomosti

fova

Příspěvek od fova » 29 říj 2008 23:11

zufko píše:..akustika nie je az taka najhorsia, na to ze aka je to miestnost - ale ved uvidim - maju prist chlapici a pomerat mi to a vyhodnotit frekvecie dozvuku.. sam som zvedavy..
..pripadne, mozem si taketo merania urobit aj sam? a ako sa to robi..?:)
Precti si tohle:

http://www.electrozone.cz/viewtopic.php?t=8786&start=0

http://www.electrozone.cz/viewtopic.php?t=8124&start=0

http://www.electrozone.cz/viewtopic.php?t=5016&start=0

zufko

Příspěvek od zufko » 30 říj 2008 09:56

Dik moc Fova ;) ten tvoj clanok je naozaj uzitocny pre ludi, ktrory zacinaju a potrebuju poriesit nejak rozumne akustiku miestnosti.. naozaj dobre..;) tieto veci som uz sice ovladal, ale zaujal ma ten druhy link, o merami tej akustiky, meracie mikrofony a nejaky soft.. mam uz sice dohovorenych chlapikov, co mi to pridu pomerat miestnost, tak este aj od nich poberiem nejake rozumy a potom by som to chcel vyskusat aj sam.. fakt dobre vediet taketo veci..;)

..a este ma tak zaujima dalsia vec.. rad by som sa v buducnosti venoval ajmasteringu tak na profesionalnejsej urovni.. existuju niekde nejake - bude to zniet laicky - `kurzy` kde by clovek mohol prist do kontaktu s tym profi zariadenim a trochu si to omakal, ako to vlastne pracuje v praxi?
Pretoze tie vsetky veci, ako kompresia, nejaky EQ, stereo baza, nejaka saturacia, to su myslim veci vsetkym tu uz zname, ale mnohym len v pluginovej verzii.. Ide mi prave o to, ze pocut realtime ten efekt dobreho kompresora, alebo EQ (napr. Manley) v porovnani co mam napocuvane z pluginov..

..alebo sa len teda dohodnut s nejakym masteringovym studiom a poskusat si to tam? (to asi nikto nespravi - lebo to mulezem do fachu :) )

matucha

Příspěvek od matucha » 30 říj 2008 14:18

Nevim proc by ti to nikdo nemoh umoznit... nejlepsi je treba do takovyho studia jit s necim co si michal a kde ma klient penize na mastering.

Manley (massive passive) neni zadnej nejlepsi eq na svete. Obcas nekdo na GS posle ukazky nejakejch veci a jakkoli je ten HW fajn a lepsi nez soft, tak je to jen o kousicek (i kdyz vyznamnej), kterej naprosto neznamena, ze kdyz nemas dobry/vyborny vysledky se softem, tak ze najednou s HW budes kral. Je to vicemene tak, ze soft je vic plochej.

Odpovědět