Prosba o pomoc řešení akustiky úděsné místnosti

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
ripper

Prosba o pomoc řešení akustiky úděsné místnosti

Příspěvek od ripper » 23 říj 2014 20:26

Všechny zdravím! Dovolil bych si oslovit místní odborníky na prostorvou akustiku s prosbou o radu, co podniknout s prostůrkem, který mi nouze přidělila na domácí hraní a nahrávání.

Jedná se o půdorys stísněného L, kde užší část se stolem a monitory (postarší Behringer B2031A + Behringer MS40 coby "příposlech") má pouhých 122 cm na šířku, širší část pak 165 cm při 308 cm délky (viz následující náčrtek). Výška místnosti je necelých 260 cm.

Zvuk je pochopitelně naprosto příšerný - zahuhlaný - výšky se doslova topí. Potřeboval bych místnost zvukově výrazně "rozjasnit". Je toho možné při stávající dispozici alespoň částečně dosáhnout nějakým cenově dostupným řešením (nějaké absorbéry, difuzéry apod.)?

Takhle to vypadá:
Obrázek

Obrázek

Předem moc děkuju za rady!

Stan

Re: Prosba o pomoc řešení akustiky úděsné místnosti

Příspěvek od Stan » 23 říj 2014 20:36

V tehle situaci je jedine mozne reseni dat si misto pracovni stanice modlitebni klekatko a vymodlit si vetsi prostor. Tahle mistnost at budes delat co chces je vhodna pouze pro poslech na sluchatka ale nevim jestli se ti tam vejdou.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 23 říj 2014 22:01

trochu mi to primelo "bytecek samy koutecek". myslim, ze s timhle je i ztrata energie neco vymejslet. ty odrazy pred sebou a na stranach mas na dosah a tam uz ani nearfield neplni ucel, protoze ty odrazy k tobe dojdou stejne rychle. za me nechat to co mas + dobra sluchatka + najit si misto na nejakej ten alespon trochu normalni referencni poslech.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 24 říj 2014 06:19

Ako tu uz odznelo... v tomto pripade sa s fyzikou neda vybabrat. Jedine sluchatka.

nixx

Příspěvek od nixx » 24 říj 2014 12:37

Nebudu opakovat víceméně pravdivá slova kolegů... Ale jestli prostě nemáš na výběr, určitě by se tomu dalo pomoct tak, aby to bylo aspoň o trochu lepší než teď. Místnost je strašně malá, ale máš aspoň docela štěstí na poměr stran - nekryjí se ti frekvence stojatých vln. Navíc taková znouzecnost - malá místnost má frekvence stojatých vln dost vysoko, kde už nějakým způsobem zabírají i Rockwoolové basové pasti (jejich umístění v tak malém prostoru ale bude oříšek).
Takže můj názor je - ta místnost je sice průser, ale to neznamená, že by jí nešlo aspoň trochu vylepšit. Ve finále by se něco málo dalo třeba dohnat i ekvalizací (např. ARC od IK Multimedia). No a HLAVNĚ - budeš se muset naučit tu místnost pořádně znát a kompenzovat její průsery (porovnávat na sluchátkách, v jíných místnostech, v autě atd.). Odkud jsi?

Hammond

Příspěvek od Hammond » 24 říj 2014 13:59

Noo... ja neviem, ale mne podla tych rozmerov vychadza prvy mod na 63Hz a potom 104 a 123 Hz. To podla mna niesu vysoke frekvencie. Naviac, keby si dal len par centy vaty na kazdu stranu, tak este zoberies z toho najmensieho rozmeru tej miestnosti. Tam je ale podla mna problem hlavne ten, ze pri tak uzkej miestnosti to vyzera, ze odrazy od bocnych stien maju k uchu kratsiu drahu nez zvuk priamo z repraku. A keby si to oblozil nejakym pohltivym materialom, na vysokych frekvenciach sa to bude spravat ako anechoicka komora a na stredoch a basoch sa vobec nic nezmeni.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 24 říj 2014 14:05

Aha... tusim so zadal do vzorca nespravne rozmery... ale to je jedno... vyjde to +- podobne.

Stan

Příspěvek od Stan » 24 říj 2014 14:14

Nixx: nedavej falesny iluze a nadeje ze se s tim da neco udelat. To neni pravda. Do takovyho prostoru nema cenu investovat a budou to jen vyhozeny penize. Neni to sice dobra zprava ale pravdiva a nalhavat si ze se s tim da neco udelat nema cenu. Byl jsem sice ironicky ale rekl jsem mu pravdu aby jsem mu usetril penize a cas. Za penize do vybaveni na beznadejny pokus o vylepseni akustiky by si mel koupit poradny polootevreny sluchatka ktery mu prokazou mnohem vetsi sluzbu.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 26 říj 2014 11:22

Ja mam o poznani vetsi mistnost a ve finale je taky moc mala na to, aby se v ni dalo vsecko poresit do nejakych hodne uspokojujicich vysledku. Rozmer mistnosti.. fyzika to dela fakt strasne moc.

Odpovědět