Řešení ozvučení mého pokoje

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
whizz

Řešení ozvučení mého pokoje

Příspěvek od whizz » 11 čer 2006 20:41

Dobry den, zdravim zde na pro me novem foru :)

Pisi s prosbou o radu.. Mam pokoj zhruba 13m2, FOTO

nejsem zadny zvukar/DJ, muj cil je najit vhodne reseni pro poslech hudby, s tim, ze 90% casu poslechu travim pred PC. Puvodne jsem mel v planu entry-level "spotrebniho" audia, a to zvlast CD player, stereo zesilovac a repro. Vybrano jsem mel HarmanKardon 970 komponenty a KEF iQ3 reprobedny. cena by vysla do 40 000.- Nutno dodat ze (viz foto) ted mam naprosto nevyhovujici strasne Geniusy HT. Geniusy chci vyhodit, a misto nich nejak (policka?) umistit repra nove.

Problem nastal ten, ze mi bylo receno ze sestava kterou jsem si vyhlidl (a repra slysel v poslechove studiu) je pro mne nevhodna, jelikoz sedim pred pc a bedny mam umistene prilis blizko hlavy (a navic jeste u zdi - proto jsem mel vybirat mezi repro s bassreflexem vpredu). Dale mi bylo receno, at se poohlidnu po studiovych nearfieldech, ktere jsou pro takoveto rozlozeni vhodne. Nicmene to je segment, kde nemam absolutne zadny rozhled, zkusenosti atd, proto Vas chci pozadat o rady...

Zaprve nevim, pokud budo repro hodne u zdi (dejme tomu i 10cm mista mezi repro a zdi) tak jestli nutne potrebuji bassreflex vpredu. Zadruhe netusim, jake aktivni monitory vubec koupit. Lide kteri mi vymluvili ty KEFy mluvili o Fostexech NF-01A jako favoritech. Znamy mi doporucil ze pry JBL rada LSR4300 je naprosto vyborna (bassreflex vzadu). k tomu pry zvukovku E-MU 1212m.

Chtel jsem znat Vas nazor, zkusenosti, jakou sestavu byste mi mohli doporuct, ci jak vubec resit umisteni repro a cely muj problem.. Take bych chtel neco alespon trosku pekneho, rekneme ze podle fotek se mi snad zadne monitory moc nelibi :( nicmene jsem ochotny to prekousnout...

Dekuji Vam moc

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 11 čer 2006 20:51

No, pokud chces poslouchat hudbu, pak rozhodne nema cenu kupovat monitory ale spis nejaky hifi bedny.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 11 čer 2006 22:24

odporucam B&W

Jindy

Příspěvek od Jindy » 11 čer 2006 22:39

Jo Harman Kardon má můj fotřík. Jedna ta hi-fi bedna prej vyšla asi na dvacet táců. Má k tomu i zesík, kterej ale nevim vůbec kolik stál. Ale hraje to výborně, bassy to sice přikrášluje, ale mě se to na hi-fi líbí, ale jako odposlechy by to asi nešlo, což ty stejně nechceš pokud jsem dobře četl.

No já tu nejsem odborník přes monitory (vlastně asi přes nic :)), ale kdybych si nějaké lepší já chtěl kupovat, tak se mi dost líbí značka KRK. I vizuálně se mi zdají ty monitory povedené, design se mi líbí. Zde máš seznam KRK monitorů z Disku - KRK Poslechové monitory

PS: Nějak se to URL nezobrazuje správně, tak snad si nějak poradíš. Ale vepsal sem to tam dobře, tak asi to ezone nějak nepobírá.

whizz

Příspěvek od whizz » 12 čer 2006 00:04

Keramitak: no ja taky chtel, ale prave ze mi rekli ze jsou delany na jiny podminky a ja potrebuju pokud primo pred nima sedim ty studiovky.. je nejak rozdil v podani zvuku od hifi a profi segmentu da-li se to tak oznacit?

Pytkin: chtle jsem 603.2 nebo jak to je nicmene zadna slava.. navic plati to co jsem psal vyse

Jindy: diky za tip..
jinak da se nekde treba KRK a i jine poslechnout? asi tezko ze...

Nicmene porad by to chtelo nejakeho profika aby rozlouskl cely problem, verim ze se tu nekdo najde. Diky za odpovedi

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 12 čer 2006 00:31

whizz : nerozumiem aky problem bol s nimi ???

Ako na blizky posluch nie su vhodne ?

ok .. potom chod do DYNAUDIO .. Uplne by postacovali BM5ac, ked sedic od nich menej ako meter ..

Inak .. osobne by som ti poradil , chod si vsetko vypocut .. Vyser sa na to co ti kto radi , a riad sa vlastnymi usami... kazdy ma ine predstavy o tom , co je pre neho vhodne ..

delay

Příspěvek od delay » 12 čer 2006 07:14

whizz:
KRKy si můžeš poslechnout jednak v Boskovicích u DISKu nebo v Brně v AUDIOTEKu (jesem si jistej, že na jednom nebo druhém místě by ti vyhověli).
Jinak taky přemýšlej, zda-li v tom pokoji budeš ještě dlouhou dobu, nebo zda se budeš třeba stěhovat (kolikrát za život si finančně průměrnej člověk kupuje drahý bedy???). Nearfield monitory jsou dobré na blízký poslech a při něm je opravdu bezpodmínečně nutné dodržet ten rovnostraný trojúhlelník, jinak, čím dále jsi od monitorů, tím více detailů a basů ubývá.
:idea: Takže jestli u PC sedíš přímo za stolem, tak monitory, ale jestli taky přemýšlíš o nějakém poslechovém křesle dál od repro, tak ber ty HiFi bedny, případně pohledej s bassreflexem vpředu...

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 12 čer 2006 11:20

No, ja bych monitory tedy neporizoval. Monitory jsou rovny bedny (vice mene) a to je na poslech otrava (pokud na tom neposlouchas nahravky od Chesky records ;) a to ze jsou nektery monitory nearfield neznamena, ze se obecne monitory hodi na blizkej poslech vic, to je proste jenom oznaceni kategorie tech monitoru, stejne tak muzes klidne zblizka poslouchat i regalovy hifi bedny (treba jak psal Pytkin ty B&W jsou fajn nebo treba Canton, moznosti je spousta, zalezi na penezich). A co se tyce umisteni u steny - temer zadny bedny (na par vyjimek) by nemely byt u steny a je jedno, jestli jsou to monitory nebo hifi bedny. Ale kdyz uz je u ty steny chces mit a chces bass reflex, tak bych doporucoval bedny, ktery ho maji vepredu, jinak ti z toho duneni upadne hlava.

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 12 čer 2006 11:28

Pytkin píše: ok .. potom chod do DYNAUDIO .. Uplne by postacovali BM5ac, ked sedic od nich menej ako meter ..
... BM5AC jsou k predvedeni tady: http://www.audiopro.cz/

Jinak nesouhlasim s DELAY ze u nearfieldu se nesmis hnout z vrcholu rovnostranyho trojuhelniku. Neni to tak kriticke ... specielne u DYnaudii je Sweetspot pomerne siroky (nevim jak u Delayovych KRKu ... neslysel jsem).
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

delay

Příspěvek od delay » 12 čer 2006 11:36

Poslech v rovnostraným trojúhlejníku využívám speciálně jen na pečlivý monitoring (zní to pak hodně detailně jako na kvalitních sluchátkách), jinak, když už poslouchám nějakou mjuzik, tak si to dám víc nahlas a je to samozřejmě OK.
Já zas neslyšel ty Dynaudia, který jsou ale zcela jistě lepší...

kexik

Příspěvek od kexik » 12 čer 2006 11:51

safa: dynaudia su velka vynimka v tomto... u vacsiny lacnejsich monitorov je posluch v ose naprosta nutnost, inak nehraju rovne na stredoch a vysky su hodne vyzrate. naopak hifi bedne hraju v ose vacsinou zle, byva tam hrca okolo deliacej frekvencie

whizz: KEF iQ3 hraju dost hnusne. rozhodne si ich vypocuj na oblubenych nahravkach a s niecim dalsim naokolo, mne zneli hodne umelohmotne, ako cela ich nova produkcia + naprosto tupy a nevyrazny bas. moj tip na dobre hifi bedne su monitor audio, bud lacne b2, alebo drahsie s1. do maleho pokojicku aj prtave b1, tie mam ja a som vrcholne spokojny (su trosku narocnejsie na umiestnenie, ale ked sa to podari, je to fajn). ale aj b&w robia skvele veci, pytkin dobre radi, stara cdm1 mala vyborny zvuk trebars, len neviem ci sa este robi, a bola dost draha. aj komercne dynaudio je cool... vsetky tieto veci ide pomerne bez problemov pouzit aj na robenie muziky a urcite odvedu rovnaku pracu ako "monitory" v podobnej cene. ovsem je tam navyse cena zosilovaca, navyse zosilovac nemoze byt nejaka klobasa...

kexik

Příspěvek od kexik » 12 čer 2006 11:58

omrkol som tu fotku a radim nasledovne veci: stol odtiahnut od steny tak o 50, alebo aspon 30 cm a bednicky musia ist ovela BLIZSIE k monitoru, od vonkajsich hran monitoru tak 20cm, inak sa ti bude trhat stereobaza, ak budes sediet rovno na stolicke pren monitorom. co sa tyka predozadnej polohy bedni, tak co najblizsie k PREDNEJ hrane stola. a nebolo by zle ich polozit na nejake 10cm vysoke sokliky (na zaciatok skus kopky kniziek, alebo tak), aby sa menej uplatnil odraz od stolovej dosky

Jindy

Příspěvek od Jindy » 12 čer 2006 12:52

whizz: teď sem taky zkouknul tu fotku a jak říká kexík - plánuješ je dát šíleně daleko od sebe, to je blbost, pokud budeš sedět přímo před stolem...takhle se spíš podle mě rozmis?uje hi-fi ve velkém pokoji když od toho sedíš dál, ale pokud budeš sedět přímo před stolem, tak je dej blíž k monitoru...já mám každý můj "monitor" asi 10-15 cm od obrazovky, víc je dát nemůžu i když by možná těch 20 cm bylo lepší, nevim...

whizz

Příspěvek od whizz » 12 čer 2006 16:21

Repra jsem naznacil tak orientacne, klidne muzu nahradit ty jsou tam ted a monitor dat doprostred stolu, to by nemel byt problem (a ani je kdyztak prisunout smerem k LCD). Spis bych videl jako mensi problemek oddalovani stolu od zdi, jelikoz pokoj neni nikterak veliky a dost si pak zmensim prostor...

Jeste by me zajimalo jak je to tedy s reprodukci HiFI vs. Studio, znamena to ze Studiovky hraji na poslech snad hure? Nebo mene prijemneji? Jelikoz v tom nemam jasno tak jsem trosku zmaten :) Jinak prozatim planuji ze pobudu minimalne par letu v teto mistnosti takze bych nebral ohled na budouci situaci ozvuceni. Chtel bych vyladit tento pokoj - s tim ze sedim pred PC a nekdy posloucham v posteli nicmene si myslim ze to zase nemuze byt tak strasne abych dva metry od kresla uz nic neslysel poradne... Mimo KEFu jsem jeste vyhlidl Focal JM Lab Chorus 706 S, zkusim si je poslechnout spolu s KEFy a nejak to rozlousknout.

Jindy

Příspěvek od Jindy » 12 čer 2006 16:38

whizz: vždy? ti to tu někdo říkal - studiové monitory pro blízký poslech, jsou, jak již z názvu vyplývá, pro blízký poslech, kolem 1 metru. Hi-fi jsou prostě na normální poslouchání z gauče, křesla, nebo tak - ty mohou být rozmístěné od sebe dále a také od posluchače mohou být dále. No a když budeš poslouchat monitory z postele, tak to samozřejmě hrát taky bude, ale nebudeš to slyšet správně, jako když u toho budeš sedět, to ti vysvětlí někdo jiný, tady už končí moje kompetence. Ale jen z vlastní zkušenosti vím, že ve zvuku je podstatný rozdíl, pokud jsi v tom trojúhelníku a pokud v něm nejsi.

Odpovědět