Rezonance v prostoru poslechu

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Poklop

Rezonance v prostoru poslechu

Příspěvek od Poklop » 17 kvě 2012 11:49

Čauves, předělal jsem si studijko "k lepšímu" co se vizáže týče, ale samozřejmě opět jako vždy bojuju se zvukem.
Pokouším se různě umistovat bedny a tlumící prvky ale pořád se zjevuje nějaká rezonance, nejsem si jist jestli na stejném tónu (nebo v po oktávách).

vpodstatě vím, že mi asi jen tak nikdo nepomůže už o tom ledacos vím, ale teď si lámu hlavu s tím, jestli může rezonovat například stůl a vytvářet další přidanej zvuk.
Jinými slovy, když stůl vibruje (a on mi vibruje neboť deska z Ikea je skoro z papíru :-), přidává se jeho frekvence do zvuku??
Když vyjdu z toho, že každej materiál vibruje na určité frekvenci, tak nevím, jestli ta moje deska vadí nebo ne.
Bude těžší deska lepší? Stejně bude vibrovat třeba o pár tónů níž ne?

matucha

Re: Rezonance v prostoru poslechu

Příspěvek od matucha » 17 kvě 2012 12:01

Kdyz se hejbes v mistnosti, tak ti ta rezonance mizi?

Najdes nekde misto, kde je zvuk jak ma byt?

Mas bedny na stojanech nebo na stole?

Foto?

Poklop

Příspěvek od Poklop » 17 kvě 2012 13:25

Hm, no ta rezonance je spis jen v oblasti nad stolem. Nastval sem se a stul dal na chvili pryc (coz znamenalo rozpojit vsechny kabely) a bylo to tam furt. Ale najdu i mista jinde nez nad stolem ci bednama, kde je to zesilene, ale hlavne primo u beden a v ose mezi nima.
bedny zkousim ruzne i na stul i mimo, spis je mam na stojanech.
foto zkusim odpoledne prilozit :-)

matucha

Příspěvek od matucha » 17 kvě 2012 13:59

Jestli to mas na stojanech, tak ten stul moc rezonovat nebude (spis prida nejakej hrebenovej filtr diky odrazu). To huceni je potom funkci akustiky mistnosti a jejich stojatejch vln. To je vec se kterou nic nenadelas ani sebevetsim mnozstvim basovejch pasti. Basovy pasti to trochu vyrovnaj a zkratej dozvuk na spodnich frekvencich, ale vylozene spatny mista nevyresej. Resenim je umistit si misto poslechu tam kde to hraje dobre, to se samozrejme tyce i beden. Doporucuju to hledat tak, ze vezmes sinusoidu stoupajici od 30hz do 300hz a tu si poustet dokola a pritom hledat misto, kde v ni nejsou zadny diry a zadny extra zhupy a jiny nevyrovnanosti.

Poklop

Příspěvek od Poklop » 17 kvě 2012 20:28

Díky, no já si to myslel, už s tím mám nějaký zkušenosti.
Stojatý vlny se daj řešit asi jedině tak, že se místnost rozbije těžkejma přkážkama jako třeba skříněma apod, který vytvořej jakousi umělou zeď a změnej tak paramatry místnosti.
To ale ted moc dělat nechci, jinak bych tam byl jako v kokpitu.

Problém je ale jak řešit zkusmo místo poslechu. Stůl nemám na kolečkách.
Myslíš, že stačí jen postavit někam bedny a posadit se do předpokl.místa poslechu?
Jelikož mám teď studijko doma, tak si moje přítelkyně myslí že už nejsem normální a já už si to začínám myslet taky :-)
Další problém je, že v místnosti cca 4,30 x 2,40 a výška 2,50 není moc možností jak to umístit.

matucha

Příspěvek od matucha » 17 kvě 2012 23:59

Bedny hejbat po cca 10cm doprava doleva dozadu dopredu a poslouchat ve sweetspotu sinusoidy. Hejbat bednama takhle vzhledem k ruznejm mistum poslechu. Pozice ktery znej nejvyrovnanejc znacit na podlaze treba nejakou lepici paskou.

Tak kazdej, kdo dela se zvukem a zere to, je blazen, na tom neni nic zlyho ;).

2.4 a 2.5 sou si hodne blizko, to bude urcite hlavni zdroj ty rezonance. U 2.5 vejsky je taky klasika, ze usi mas prakticky uprostred (1.2m) a tam je dira nejnizsi stojaty vlny mezi podlahou a stropem.

No nesetri basovejma pastma a prinejhorsim muzes este hledat rady u akustiku a nechat si na to specielne udelat nejakej helmhotz rezonator, kterej tu frekvenci bude selektivne tlumit. Kolik to je? 120hz?

Poklop

Příspěvek od Poklop » 19 kvě 2012 22:43

Tak jsem to celý překopal a samozřejmě prakticky bez výsledku.
Rezonuje to kolem H a C a to od C a H2 směrem dolu o oktávy.
Se z toho už picnu.

longsleeper

Příspěvek od longsleeper » 20 kvě 2012 12:16

řešil sem podobnou věc.... dost pomohl RW panel 1x2 metry 16 cm tlustej ,pověsenej asi 10cm od stropu nad místem poslechu + škatule hejbejte se s bednama a puštěnou sinusovkou....jo taky se mě moje ptala jestli sem normální :mrgreen:

Poklop

Příspěvek od Poklop » 21 kvě 2012 11:37

Taaaak, asi to zhruba máme.
Ve finále jsem se vrátil k metodě, která mi fungovala vždycky při změně prostoru (stěhování studia kamsi).
Všeobecně by se to dalo nazvat jako rada pro všechny, kdož mají problém s poslechem v malé místnosti.
ROZBÍT zvukové vlnění nižších kmitočtů.
Toho lze dosáhnout například nábytkem.
Nábytek musí bejt ale naplněnej věcma. Prázdný skříňky se nemusí tak projevit dokud se do nich nedostane obsah.
Další věc je střecha. Jak píše longsleeper, i toto je důležitá věc a může zvuk silně ovlivnit.
V případě, že se jedná o problém se stojatým vlněním, je potřeba udělat radikální řez.
Jak píše Matucha, rozměry místnosti vpodstatě dávají vědět, co bude za problematické frekvence.
Rozbití místnosti na různě velké části pomocí policového nábytku se chová vpodstatě jako difůzní absorber a v každém případě zvuk silně změní k lepšímu.
Střecha z velmi tlustého materiálu (jako třeba i dvě matrace apod.) pomůže změnit rozměr podlaha/strop, který do zvuku taky zasahuje.

Já jsem přesvědčenej, že tohle byla u mne jediná možnost. Zvuk je teď super, vyrovnanej, žádný rezonance.
Na obrazcích jsou návrh a poté skutečná funkční realizace.
Díky za pomoc.
Přílohy
navrh studio 2.jpg
navrh studio 2.jpg (33.32 KiB) Zobrazeno 724 x
studio final.jpg
studio final.jpg (1.79 MiB) Zobrazeno 725 x

matucha

Příspěvek od matucha » 21 kvě 2012 15:25

Hm... v takovym prostoru bych raci sedel u okna kvuli symetrii. To ti nefungovalo? Nebo cestu k oknu potrebujes a nechces mit porad zatazeny zaluzie?

Plna skrin je basova past... 400-600mm tlusta ;), 100mm panely maj mozna idealnejsi material, ale napechovana skrin oblecenim ma vyhodu v ty hloubce zas.

Poklop

Příspěvek od Poklop » 21 kvě 2012 15:38

Symetrii řeší ty policový skříně po stranách stolu.
Vím, že se nabízí využít doporučovanou polohu čelem ke kratší stěně, ale byl bych zády ke dveřím, nemohl bych k oknu, nemohl bych řešit stěnu ve které je okno zhlediska odrazů.
Navíc tedy u mě jsou ty stěny každá z jinýho materiálu - siporex a železobeton. Asi by se to v basech stejně šouplo.

Odpovědět