Srovnani mikrofonu a kompresoru

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Syncro / GJ

Srovnani mikrofonu a kompresoru

Příspěvek od Syncro / GJ » 25 bře 2003 10:37

O vikendu jsme s Etienem a PM podnikli amaterskou srovnavaci session v GunJah studiu. Do boje vyrazily dva lampove kompresory a ctyri mikrofony.

V prvni casti jsme testovali TLA 5021 Ivory2 proti TLA C1. Zkouseli jsme je s velmi podobnym nastavenim jako master kompresor na hotovem mixu. Subjektivni vysledek - C1 ma cistsi podani vysokych frekvenci, coz se obzvlast projevilo na hihatu. Na C1 take pozdeji nastupuje typicke lampove zabarveni a komprese je o neco jemnejsi - celkove zni C1 vic hifi, coz ostatne odpovida i tomu, ze stoji dvaapulkrat tolik co 5021. 5021 naproti tomu produkuje "hustsi" zvuk s vyraznejsim lampovym charakterem, ktery si s C1 v tomto pripade moc nezadal a subjektivne se nam mozna libil vic (aspon mne urcite), protoze vic tlacil. V sumu nebyl zvlast podstatny rozdil, oba pristroje obstaly se cti...

V druhe casti testu jsme proti sobe postavili BeyerDynamic MC740 (Etien opravi, jestli jsem spletl oznaceni), AKG C3000B, Oktavu MK319 a Samson C01. Jako testovaci zdroj hral Washik na akustickou kytaru, kterou jsme snimali z konstantni vzdalenosti a v priblizne stejnych podminkach. Nejplnejsi a nejprostorovejsi zvuk dodal Beyer, v zavesu se drzela Oktava se srovnatelne plnou barvou, ale mensim detailem. AKG bylo sice detailni, ale v porovnani s predchozimi kandidaty znelo ponekud tence a nejhure (dle ocekavani) dopadl Samson, ktery vyrazne sumel, mel velmi maly detail a ne moc povedenou barvu.

Cely test samozrejme nelze nazvat testem v pravem slova smyslu, slo spis o orientacni seznameni s uvedenymi pristroji a hodnoceni je velmi subjektivni... Takze jen pro zajimavost 8-)

matucha

Příspěvek od matucha » 25 bře 2003 13:00

super info!

kexik

Příspěvek od kexik » 25 bře 2003 14:44

"vic tlacil"... co si mam pod tym predstavit? ze dosahoval lepsi kompresny pomer? to hovori akurat o tom ze jeden z tych dvoch ma zle urobene popisky na knoflikoch... alebo som to nejak nepochopil
btw to porovnanie micov mi pripada moc uzitocne...

LUPO

Příspěvek od LUPO » 25 bře 2003 14:48

predpokladam ze jste i zahulili :twisted:

Syncro / GJ

Příspěvek od Syncro / GJ » 25 bře 2003 14:51

Kexik: Pod pojmem "vic tlacil" si predstav to, ze pri priblizne stejnem rms znelo 5021 jakoby vic nahlas a zvuk byl vic durazny. Nevim, jak to popsat odbornou terminologii...

pm

Příspěvek od pm » 25 bře 2003 15:33

osobne bych to odborne popsal asi tak, ze vic tlacil :)

kexik

Příspěvek od kexik » 25 bře 2003 17:36

ako sa meralo rms?

matucha

Příspěvek od matucha » 25 bře 2003 18:21

uchem? ;-), myslim, ze to Ivory asi trochu zrusilo basy a nahnalo to vic nahoru, cim by dosahlo vyssi hlasitosti, na me tak ty Ivory pusobej, aspon jako preampy na mikrofon. Neni to spatne ale nekdy to proste nechces.

jinak Highendari TL audio nemaj moc radi ;-) Je to takzvanej Toob sound... jo a to voni nesnasej, a za ty penize prej sezenes lepsi veci

Syncro / GJ

Příspěvek od Syncro / GJ » 25 bře 2003 18:36

kexik> Waves PAZ Analyzer.

Matucha> Ja myslim, ze to nebylo temi basy. Na 5021 si naopak vyrazne basy pochvaluji (ariginal dubWise). A nebo to musela byt zmena pod 60 Hz a my ji neslyseli kvuli Revealum... Ale analyzer zadny zasadni ubytek subbasu nesignalizoval.

Jinak souhlasim s tim, ze pro highendare Ivory neni, protoze hodne barvi. Na druhou stranu je to genialni pomocnik pro fanousky roots anglickeho sowndu. Highendari by si asi spis pochvalovali treba SPL, kde je nad lampovou barvou mnohem vetsi kontrola (aspon na mem GoldMike).

pm

Příspěvek od pm » 25 bře 2003 19:12

kdybych se ja osobne na zaklade tohoto srovnani mel rozhodnout mezi C1 a Ivory, tak bych zvolil Ivory, protoze to dela ten pekny kompaktni zly "hot" zvuk ktery se mi libi a C1 jakoby nedelalo nic moc navic krome komprese.. muze to byt vysledek treba objektivne horsich soucastek na Ivory oproti C1, nevim, ale to me zas tolik ve vysledku nezajima. Protoze to je samozrejme otazka pouze a jen vkusu, pouziti a hudebniho pozadi toho ktereho soudruha a me se zrovna tenhle (relativne k C1) "lofi" zvuk velmi libi.

matucha

Příspěvek od matucha » 25 bře 2003 19:14

no ja prave myslel neco jako 40Hz a dolu... no nejspis to bude i tim, ze to asi prida vic harmonickejch...

a co se analyzeru tyce, tak sem si vsim, ze proti uchu jsou strasne necitlivy, i par db ekvalizace na analyzeru klidne nezaregistrujes...

pm

Příspěvek od pm » 08 dub 2003 23:34

to by me zajimalo jak by dopadlo srovnani s timhle -

http://www.behringer.com/02_products/pr ... 2&lang=ger

cimz nechci rict ze bych si od tohohle vyrobku neco sliboval, jen bych to proste chtel slyset na vlastni usi v primem srovnani treba prave s Ivory..

safaa

nepotesili

Příspěvek od safaa » 10 úno 2004 01:04

Mmno hosi, moc jste me nepotesili. Premejslim co koupit za lamp. kompresor do noveho studia a i kdyz tuhle znacku nemam rad vysly mi z toho zrovna tyhle dva typy. Ostatni bud neni, a nebo to je strasne drahy ... . Nebo vite nekdo ve stejny cenovy kat. o DVOJITYM LAMP. KOMPRESORU ? A pokud budu maximalne fajnsmekr tak pokud mozno aby v sobe nemel ECC83 (ktera se mi nelibi) ale ECC82 nebo ECC81 ?

Takhle to vypada, ze budu muset koupit jak C na hladsi zvuk tak 5021 na hrubsi zvuk ;-) . Mmno nic, ja si to pujcim a poslechnu sam ... ;-)

Denny

Příspěvek od Denny » 10 úno 2004 08:11

Já mám např. Drawmera 1960. Porovnával jsem ho s TL Autio C1. Výsledek:
Drawmer je jemnější než TLA.
TLA je zase víc jakoby lampovější, nebo drsnější.

prostě je každej jinej a nedá se říct, co je lepší.
Já jsem nakonec koupil Drawmera.
Chtěl jsem lampovej kompresor s dobrým předzesilovačem a nástrojovým vstupem.

Denny

drwamer

Příspěvek od Denny » 11 úno 2004 01:14

tak ja jsem zrovna tohodle drawmera mel k dispozici ve dvou studiich ... a me se proste nelibi. Prijde mi ze je tam hrozne ouzka hranice mezi tim kdy se nic nedeje a mezi tim kdy lampa slysitelne kresli ...

Odpovědět