stavba nahrávaciho studia

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
cmelacek

stavba nahrávaciho studia

Příspěvek od cmelacek » 21 čer 2004 15:35

Dávám do kupy nahrávací studio.Chtel jsem poprosit o rady při stavbě studia.
Jedna se mi hlavně o rady typu :
A, zapojení elekřiny ve studiu (kolik cest. apod..)
B, kde sehnat materiál a jaký na akustické úpravy prostoru
(zatím mám pouze plata od vajíček :) )
C, je nějaký prográmek na výpočet akustiky prostoru( odrazy,dozvuk atd.. ?Kde ho sehnat ?

D, Jaké mikrofony nejlépe použít při ozvučení bicích ve studiu.(BD,snare,hihat,toms,overheads)
Zkusil jsem jich pár, ale nemám moc možností porovnávat...

Děkuji za vaše rady a zkušenosti

_ravi_

Příspěvek od _ravi_ » 21 čer 2004 16:35

zkus osvedcenej link na SAE:
http://www.saecollege.de/reference_material/

Najdes tam jaky materialy pouzit i to zapojeni elektriky. Je toho tam zkratka hodne :).

matucha

Příspěvek od matucha » 21 čer 2004 18:37

forum www.johnlsayers.com ... to je ten clovicek co udelal sae

jinak tak zbezne
a) 1 cestu, jestli nechces brumet
b) rockwool najdes treba v baumaxu a spol (spravnou hustotu ma RockaAir LS... jestli si dobre pamatuju). placej ho tak v 10 cm vrste co nejdal od steny do nejakejch ramu (drevo)
c) na webu sou ruzny xls kalkulatory modu, dozvuku atd... ale tohle vsechno je dost mlhavy... najdes na forech...

pm

Příspěvek od pm » 21 čer 2004 21:52

Dodam snad jen kutilskou radu, ktera je zde na miste - nenakupovat v Baumaxu :)) V potravinach je to mozna naopak, ale v tomhle poridis lip a levneji nez v supermarketu v obycejnych stavebninach a u truhlare. Vubec nejlepsi je mit tatu remeslnika co ma vsechen vercajk a udelat si to za levnacku sam (IMNSHO (to je dabelska zkratka)).

Ja sam jsem prave dokoncil nejaky monstrozni rockwoolovy pop-artovy objekty do pokoje, tak jsem zvedavy jak to bude celkove pracovat po instalaci.. jsem pri pohledu na svuj 10_a_vice_cm_airrock mirne optimisticky, uvidime..

matucha

Příspěvek od matucha » 22 čer 2004 01:11

sem zvedavej jak s tim dopadnes ;-), doufam, ze to bude uspech.

ad baumax... to je jediny misto, kde sem to videl ;-), ale samo, ze je to obyc staveb. matros... jo a je to AirRock mas pravdu...

jinak zda se ze to budu cpat do podhledu a v ty nejnizsi casti zkusim co udela 20cm ;)))) a 35cm mezery.

jinak sem koukal, vsichni to davaj do tenkejch igelitovejch pytlu. absorbci basu tim nezhorsis.

pm

Příspěvek od pm » 22 čer 2004 08:22

Ja sem si taky myslel jak ten rockwool nebudu muset shanet, pak sem se podival na rockwool.cz na seznam prodejcu a i tady ve Varech jich bylo spoustu, takze se jelo pro to autem nakonec asi 500m :)

Je to porad stejne sajrajtoidni skelna vata, i kdyz se jmenuje pekneji, takze zabalit to je nutnost, rozhodne na to nesahat bez rukavic. Jestli jsem spravne pochopil smysl te veliciny, ktera se uvadi na saecollege, tak ten igelit by nemel vadit +- nicemu, absorbce pod jedno procento.. kdyz dam vrstvu igelitu pred reprak tak taky slysim temer vsechno..

pm

Příspěvek od pm » 22 čer 2004 08:30

Jinak samozrejme alfa a omega pri stavbe tohohle je smrstovaci folie... bez smrstovaci folie ani ranu, pochopil sem ze to je neco jako gaffa a celovka, s tim se da v audio svete celit uplne vsemu :)

matucha

Příspěvek od matucha » 22 čer 2004 14:19

coze? co to konkretne je a na co? vyrobce?... diks

pm

Příspěvek od pm » 22 čer 2004 15:03

No.. smrstovaci folie :)) To prece urcite znas. To je treba to cim se obmotava zbozi na palete aby se nerozpadlo, prodava se to myslim max v pulmetrovych rolich a je to tenka folie a kdyz se setkaji dve jeji plochy tak se to prilepi.

Takze se tim ta vata jenom obmota, rohy se pritisknou a je to docela festovne zabaleny kdyz udelas vic vrstev.

Liquid Sound
Profesionál

Příspěvek od Liquid Sound » 22 čer 2004 15:31

Abych přidal svojí trošku do mlejna..... Nevim jak moc velký to chceš stavět, ale pár rad.

Ryze praktická připomínka, nezapomeň na kabelový kanály, resp. jejich předimenzování. Jestli je totiž budeš mít tunelový, tak kromě kabelu se tam často protahujou různý neoddělatelný koncovky. U nás ve studiu to dělala nějaká looserská firma a já tu teďka tahám počítačový a audio kabely, na jejichž koncích jsou chuchvalce rockwoolu (ty idioti u těch kanálů nelištovali bočnice). Toho si tak 2 kila odnesu zapíchanýho pod kůží domů.

Igelit na rockwool je fajn, když tim nacpáváš třebas podlahu, tak je to ale fuk. Je to ale dobrý to obalit, už jenom kvuli tomu abys to svinstvo nemusel dejchat, i když to má bejt nějaký keramický nebo co, asi to zdravý nebude.

:D Jinak doporučuju knihu Václav Vlachý - praxe zvukové techniky. :D Doufám, že mu to taky ještě někdo doporučí, jako v ostatních fórech. :D

Jinak co už bylo řečeno, technologickej rozvod z jedný země, jedný fáze, na pokud možno oddělenym jističi. Světla doporučuju moc nepoužívat zářivky a hlavně stmívaný žárovky - hlavně tahej odjinud, nezáleží odkud, klidně ze záchodu.

matucha

Příspěvek od matucha » 22 čer 2004 19:47

smrstovaci folie > aha ... jojo to znam ;-)

co delaj stmivacky a zarivky? Brumej?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 22 čer 2004 23:26

u nas sa tomu hovori potravinarska folia ...

Liquid Sound
Profesionál

Příspěvek od Liquid Sound » 23 čer 2004 01:06

Matucha: Jo, mohlo by se to stát, že by to do toho lezlo. Hlavně stmívače, to je častý. Ale to už záleží na principu toho stmívače.

matucha

Příspěvek od matucha » 23 čer 2004 12:33

vidis a ja tohle budu mit v tom novym prostoru... elektrika uz tam je

dost me prekvapilo, ze tatik souhlasil s tim abych udelal zesikmenej podhled... takze tam budu mit v predni casti asi 60cm podhledu a v tom 20cm rockwoolu... to bude past! ;-)

Tudy

VF-filtr

Příspěvek od Tudy » 18 črc 2004 13:07

A sákryš! To odhlučňování Rockwoolem mě brzo taky čeká a vůbec se na to netěšímL
Každopádně ještě něco k té elektrice: Celkem se vyplatí zainvestovat do přepě?ové ochrany a vysokofrekvenčního filtru. V mým případě domácího studia v panelákovým bytě se tím minimálně odstranily napě?ový špičky od zapínání ledničky (což je důkaz, že filtr funguje:-) . Ideální je zabudovat ochranu a filtr přímo na lištu do krabice k jističům a chrániči. Ale pokud je už instalace hotová, dá se koupit nějakej „pes“ s více zásuvkama. Já používám Saltek P-Protector F6, což je přepě?ovka s VF filtrem v kovovým „psovi“ s 6 zásuvkama (dělá se i v rackovým provedení). Kromě Salteku je u nás ještě jeden výrobce: Hakel (s tím ale nemám žádný zkušenosti).

Odpovědět