Studio v paneláku - odhlučnění

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
a.tom.x

Studio v paneláku - odhlučnění

Příspěvek od a.tom.x » 16 zář 2002 15:12

Díky povodním jsem byl nucen přestěhovat svoje ideálně situované studio (kamenný dům, tlouš?ka zdí 1 metr, hluchý soused :((( ) do nových prostor (byt v paneláku).

Potřebuji nějaké rady jak omezit hluk rozčilující sousedy tj. jaké monitory (nyní Alesis Monitor One), odhlučňovací panely, atd. máte někdo zkušenosti v této oblasti?

mike e

Re: Studio v paneláku - odhlučnění

Příspěvek od mike e » 18 zář 2002 11:07

ahoj,
odzvučnit panelák je trochu obtížnější, ale mám s tím nějaké zkušenosti, tak ti něco poradím za slušný peníz.

Nejlepší je postavit sádrokartonovou stěnu asi kolem 6 sentimtrů od stěny, kde jsou zuřící sousedé. Mezeru vyplnit skelnou vatu, stačí pověsit kus hadru, ale to je opravdu málo. To je kvůli tlučení zvuku v meziprostou, a aby se sádrokartonouvá stěna nedotýkala stěny, kterou potřebuješ odzvučnit. sádrokarton je potřeba mít dvojitý aby se desky překrývaly.
Pokud budeš chtít o tom vědět více, tak dej Question.
dík

a.tom.x

Koutek

Příspěvek od a.tom.x » 14 říj 2002 18:03

Myslis, ze je nutny pokryt tim sadrokartonem celou stenu, nebo by stacilo vytvorit takovej koutek ve tvaru U, kde by bylo ukryto PC + mix pracoviste a monitory. Melo by to zajistit utlumeni zvuku dozadu a do stran - viz obr. (jeste me to napadlo oblozit zevnitr takovejma tema molitanovejma jehlanama - plata od vajicek mi nepripadaj moc esteticky)

Co podlaha (je tam plovouci) mam pokladat koberec nebo neco pod plovouci podlahu ??

a.tom.x

Obrázek

vodrha

Příspěvek od vodrha » 27 bře 2003 20:06

Nemyslím že by jsi takhle odhlučnil basy, které nejvíc ruší sousedy. Nízké frekvence se šíří prostorem a rozrezonávají celý byt a přes stěnu je to slyšet třeba i několik pater. Myslím si že sádrokarton a skelna vata na stěně bude asi nejlepší řešení, molitanové jehly by byli asi pekně drahé a pro byt asi nevyhovující. Co takle ten tvuj "hudební box" uzavřít? Prostě další místnost.

bodyia
Vybavení

Příspěvek od bodyia » 27 bře 2003 23:06

tohle jsem řešil před lety a vyřešil (ačkoliv tam už dnes nebydlím, ale odhlučnění zvýšilo při prodeji cenu bytu:-):

Místnost cca 20m2, na všechny stěny keramický materiál SONIT, pověšený na kontrukci, která se k němu na přání dodává (www.soning.cz). Mezi keramický dlaždice sonit a panely > skelná vata 1/2 + vzduch 1/2. Na strop podlehy ze stejného materiálu, zavěšený na normální podhledový kontrukci se zmenšenou světlostí (tuším okolo 10cm, aby šli otevírat okna). Naštěstí jsem bydlel v 1NP, takže podlahu jsem řešit moc nemusel, pode mnou nikdo nebydlel. Jinak by to chtělo další podlahu na původní, v žádným bodě pevně mechanicky spojenou.

A výsledek? Perfektní analitický zvuk, Sonit ruší odrazy, trochu to připomínalo bezdozvukovou komoru:-) Nahrál jsme tam pár desek, nijak se v hudbě neomezoval, sousedů jsem se průběžně ptal... a no problem. Poslouchal jsem na Alesis Point Seven napřímo a Tannoy T 185 pro hifi-kontrolu.

Nevýhoda je cena a váha materiálu. Pro uvedený prostor cca 1,5tuny a cca 100kKč.

Syncro / GJ

Příspěvek od Syncro / GJ » 28 bře 2003 09:48

Molitanove pyramidky ti s odhlucnenim moc nepomuzou, protoze jejich ucinek na nejnizsi frekvence je veskrze minimalni. Pyramidky jsou vynikajici na tlumeni odrazu ve stredech a vyskach, cehoz se da s uspechem vyuzit pri upravach akustiky rezie a nahravacky, nicmene problem s basy je vhodnejsi resit instalaci basovych absorberu - kdyz se podivas na fotky z meho studia, tak si muzes vsimnout, ze cela jedna zed je koncipovana jako bass absorber - ramova konstrukce vyplnena 12 cm vrstvou skelne vaty, prekryta folii a derovanym sololitem. Samozrejme vse uchyceno na antirezonancnich drzacich. Koukni se na www.gunjah.cz/studio.html. Myslim, ze v tvem pripade by nebylo od veci timto zpusobem "vyzdit" vnitrni zdi mistnosti.

Syncro / GJ

Příspěvek od Syncro / GJ » 28 bře 2003 09:49

Sorry, ten odkaz je www.gunjah.cz/studio.html

pierre

akustika/odhlučnění

Příspěvek od pierre » 28 bře 2003 13:26

Bylo by dobrý rozlišovat dvě věci - řešení akustiky místnosti a odhlučnění místnosti - to jsou dvě rozdílný věci, i když maj některý styčný body...
Nejlepší návrhy a rady jsou na stránkách School of Audio Engineering (SAE)...

www.saecollege.de/reference_material/index.html

Sekce nejlépe: Construction, Fitting and Electrics, Absorption atd...
Někdy je těžký si přeložit jména materiálů, který tam používaj (respektive najít k nim odpovídající matroš:)), ale vše je k dispozici v místních Bauhausech, OBI atd...laminodesky, rockwool (skelná vata), pryže...a tak dále...

matucha

Příspěvek od matucha » 29 bře 2003 14:40

sory tady ti pomuze jen a jen hmota, cim tezsi tim lepsi a k tomu taky nestaci jen jedna stena, vlastne jakakoli skvira propousti spoustu zvuku a tak srazi ucinnost o dost procent a tak vlastne prodrazuje celou vec.

to je rada co ;-)

zkus to mozna uplne jinak, pres den prece muzes delat bordel jak chces, ale vic jak 80dB nepotrebujes (mozna na kratky chvilky), takze to by mohlo byt vpoho. Vecer sluchadla. Zkus raci investovat do nejakejch slot rezonatoru nebo valcovejch basovejch pasti, ono to trochu ubere a zlepsi se ti tim akustika na basech. Zato tlusta zed ti to naopak vsechno pekne vrati a dela v mistnosti bugr...

a.tom.x

Příspěvek od a.tom.x » 30 bře 2003 18:36

Myslím, že optimal by bylo řešení od bodyia, ale musel bych mít větší byt s jednou místností spešl na studio. V létě se stěhuji do 1+kk v železobetonové novostavbě což by údajně mělo mít lepší akustické vlastnosti než ten panelák - uvidíme.

Jelikož ale v tom bytě taky musím bydlet :) skoro mám pocit, že mi není moc pomoci a budu muset dělat bengál přes den a v noci ty sluchátka.

? jak nejlépe umístit odposlechy, aby se moc nepřenášely basy po zdech ?

Dík

T.

Odpovědět