Subbassy v nahrávkách - ano, či ne?

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Jindrix

Subbassy v nahrávkách - ano, či ne?

Příspěvek od Jindrix » 17 lis 2007 20:45

Zdravím všechny a prosím o "malou" radu, nebo spíše o váš názor.

Jde o použití subbassových frekvencí ve skladbách, které jsou primárně určeny k poslechu a k vydání na CD nosiči, nikoli jako soundtracky apod.
Před časem jsem na zkoušku poslal do jednoho nejmenovaného, masteringového studia svůj track, který obsahoval jako "spodek" (bass + kopák) značnou složku hlubokých bassů a vlastně na nich byl založen.
Ze studia mi poslali ukázku, ke které mi napsali, že frekvence pod X desítek Hertzů nemají v nahrávce co dělat a výsledek byl takový, že skladba prostě "nešlapala" - neměla bassy, i když na kvalitní aparatuře mi to před tím masteringem "šlapalo" skvěle.
Připouštím, že to byla zřejmě moje chyba - zakládat "spodek" na frekvencích, které většina komerčních audio-zařízení prostě nedokáže interpretovat; v tomto tedy už odpověď na otázku "zakládat track na subbassech ano, či ne?" znám - prostě ne.

Moje otázka ale zní, zda se vůbec subbassy v nahrávkách, určených pro poslech "domácím" posluchačům zabývat - zda si s nimi vůbec hrát, když je veliké procento uživatelů nejrůznějších MP3 Playerů, HiFi věží, autorádií apod. vůbec neuslyší, případně ani uslyšet nemůže, protože je zvukoví mistři v masteringových studiích ořežou jako nevyhovující?

Předtím, než uvedu ukázky toho, co považuji za subbassy poprosím, aby na ukázky odpovídali pouze ti, jejichž aparatury (bedny, sluchátka) je dokážou přehrát a jejichž uši je dokážou slyšet, jinak si asi budete myslet, že píšu "z cesty".

(POZN.: Všechny ukázky - až na 1. - jsou z filmů.)

Tak tento zvuk byl použit v té zmiňované skladbě, kterou jsem masteringovému studiu poslal, i když v jiném motivu. Pokud tento zvuk "dole" ořežete, zbyde vám jen bručení oscilátorů, které nezní příliš moc hezky.
1.) Ukázka zvuku, použitého mnou ve zmiňované skladbě. (0.92 MB)

Další ukázky toho, co mám na mysli těmi "subbassy":

2.) Subbassy - celá délka ukázky (0.49 MB)

3.) Subbass v efektu na začátku a pak v "tečce" na konci (0.39 MB)

4.) Subbassy ve stringách na začátku a pak efekt "vyšlehnutí" ke konci (0.4 MB)

Chápu, že ve filmové muzice, kde se předpokládá poslech v multi-kinech s kvalitní surround aparaturou, nebo alespoň v domácnostech na "domácích kinech" se subbassy používají záměrně, mimo jiné pro zdůraznění děje, efektů, apod.

Ale jak je to s komerční muzikou vs. subbass?

Schválně jsem nechal "X" v citaci z toho masteringového studia, ze kterého mi napsali, že
"frekvence pod X desítek Hertzů nemají v nahrávce co dělat..."
Pod kolik Hz by tedy podle vás nemělo jít spektrum bassů v komerční nahrávce?
A zopakuji ještě i druhý dotaz:
zda se vůbec subbassy v nahrávkách, určených pro poslech domácím posluchačům zabývat - zda si s nimi vůbec hrát, když je veliké procento uživatelů nejrůznějších MP3 Playerů, HiFi věží, autorádií apod. vůbec neuslyší, případně ani uslyšet nemůže, protože je zvukoví mistři v masteringových studiích ořežou jako nevyhovující?

Předem díky za názory a omlouvám se za tento poněkud delší dotaz.

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 17 lis 2007 21:30

Nee ja to neslysim, jenom slaby naznak v dolnich frekvenci,jestli si to nevymyslim.. jejda :)

matucha

Příspěvek od matucha » 17 lis 2007 22:04

tak ten tvuj syntak (tady) hraje opravdu bidne... takovy chrceni a v jeden moment je tam zachvev nizsiho basu, ale hlavne to neni vubec pevny, syty atd.

ukazka 2) ma normalni sub, plnej silnej, ten funguje narozdil od 1)

Ja si myslim, ze do hudby na CD patri leccos, kdyz je to dobry. Je zajimavy, ze veci ktery pekne basujou casto nepotrebuji jit niz jak 60Hz. No a malokdy bys mel citit potrebu jit niz jak 30Hz.

Jedna vec je jak nizko jdes, ale druha vec je jak vyuzijes frekvence nad tim subbasem, tam je spousta mista pro harmonicky, ktery nemusi byt tak slysitelny kdyz je tam ten sub-ton, ale pritom na mensich aparaturach to bude hrat taky. Vubec si myslim, ze by se vaha basu mela pohybovat okolo ty 60ky a jestli pod tim bude jeste o neco potisejc tlacit 30ka, tak to neni zly, ale dominujici frekvence pod 30Hz... to byva problem.

Jinak co se tyce vetsiny konzumentskejch systemu, ta ty jsou casto radi za 70Hz. To je podle me ale asi takova informace, ze kdyz michas svoji vec, tak vezmes EQ, das ho na master oriznes to na 70Hz a reknes si... hmm tak to neni uplne ono... a poresis to tak, ze by to i tam melo hrat slusne, ja to tak casto zkousim na 200Hz s tim, ze me zajima, jak to treba bude hrat z televizi apod. Nekdy staci lehce pridat tam a tam a i do tak vysokejch pasem se muze dostat informace z basy, pokud je dulezita.

ECSON WALDES
Profesionál

Re: Subbassy v nahrávkách - ano, či ne?

Příspěvek od ECSON WALDES » 17 lis 2007 22:17

Jindrix píše:Zdravím všechny a prosím o "malou" radu, nebo spíše o váš názor.

Jde o použití subbassových frekvencí ve skladbách...

Jindrix:
Jednou uz jsme to tady resili:

http://www.electrozone.cz/viewtopic.php?t=5772&start=0

.

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 17 lis 2007 22:18

matucha: Díky moc za odpověď!
Něco podobného jsem chtěl slyšet, resp. číst.
S tím EQ to není špatný nápad - určitě vyzkouším!
A souhlasím s Tebou v tom, že ten synth (viz ukázka 1.) není to pravé. Prostě jsem ho tenkrát použil :(
Díky moc ještě jednou!

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 17 lis 2007 22:26

ECSON: Ano, řešili jsme to a to dokonce se stejnou ukázkou (ukázka 2.), ale tenkrát zněla otázka JAK docílit subbassů.
Tentokrát je otázka jiná - zda a v jaké míře je používat v běžných nahrávkách, i když Tvá obsáhlá odpověď v tom minulém topic hodně napověděla, i v oblasti frekvencí.
Omlouvám se, pokud jsem položil stejný dotaz podruhé a v jiném kabátě, ale pár věcí mi prostě nebylo jasných.
Díky za reakci, Ecsone!

Cyril

Příspěvek od Cyril » 18 lis 2007 00:40

Hudbu pro "fajnsmekry" zalozit na subbasech, proc ne. Hudbu pro "bezny posluchace" na vezich a mp3prehravacich je hloupost, podle me. Ale treba hudba pro kluby, to je jina vec, tam to muze bejt zasadni (at se vyjadri veci znalejsi)! Takze si myslim, ze zalezi na stylu. Bez toho ti asi nikdo moc neporadi. Mimochodem, na cem poslouchas ty?
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 18 lis 2007 11:57

Cyril: Myslím, že máš určitě pravdu v tom, že záleží na stylu, resp. na způsobu použití nahrávky. Jednalo se mi spíše o všeobecný názor a možná jsem položil otázku nesprávně a vzhledem k Ecsonovu pojednání o frekvencích (viz jeho link) možná i zbytečně.
Osobně poslouchám na Fostex PM2 + subwoofer E-MU PS12 (zatím zapůjčený, ale bude můj ;) ) a jinak na sluchátka KOSS MV1.

Odpovědět