Substracting mix

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
gambler

Substracting mix

Příspěvek od gambler » 19 lis 2016 20:37

Dostal so sa k jednemu clanku o zjednodusovani mixu ale nie je to len o mixe..Hovori sa tam v podstate ze kazda pesnicka sa sklada akoby z 5 elementov.

The elements of an arrangement are Foundation, Rhythm, Pad, Lead, and Fills.

The Foundation is the rhythm section, usually the bass and drums and sometimes guitar and/or keyboards if they are playing the same rhythm pattern as the rhythm section.

Rhythm is an instrument playing some pattern that is counter to the rhythm section.

Pads are things like strings, organ, synths, or other sounds usually playing long sustaining notes or chords.

Lead is the lead vocal or solo instrument.

Fills usually “fill in” the space around the lead or answer the lead.

Mne nie je uplne jasne co su fills?A rytmus v takomto ponimani?Vysvetli mi to prosim vas niekto nazorne aj na nejakom priklade ?
Inak cely clanok je tu ak by si to chcel niekto precitat.. http://www.music-tech.com/better-mixes- ... btraction/

Stan

Re: Substracting mix

Příspěvek od Stan » 19 lis 2016 23:55

Nevim co na tom nechapes jasne je tam napsany ze zakladnim stavebnim kamenem skladby je rytmicka sekce tedy napr bici, basa, kytary nebo klavesy kdyz hraji stejny rytmicky pattern cimz tyto nastroje podporuji ci vytvareji tak rytmickou sekci skladby.

Slovem Rytmus mysli to ze v podstate jakykoliv instrument se da zaradit do rytmicke sekce tedy pokud jej podporuje tedy napriklad i piano.

Fill uz ze sve podstaty v nazvu proste vyplnuje prazny prostor at uz je to nejaky instrument nebo FX atd.

Tady je nazorny priklad vseho a kdyby ti to uslo tak fill je napriklad ta kytara ktera odpovida rytmicke kytare ktera po vetsinu skladby (tedy ve slokach) podporuje rytmicky pattern. Jinak tahle skladba je ucebnicovy priklad LCR mixu.
Jo a koukej na datum vydani clanku tenhle IMO clanek ktery v podstate nic nerekne je z 2005.

gambler

Příspěvek od gambler » 20 lis 2016 00:44

Aha tak, dik.. :palec+: Ked si mi to vysvetlil tak ten clanok nie ze nic nerekne ale to je zly vtip :roll: Niektori ludia maju "dar" rozpravat o jednoduchych veciach tak komplikovane ze to je neskutocne..To jak keby bol recept na vyrobu klobasy napisany chemickymi a matematickymi vzorcami..Jaaaj len co som sa vytocil..

Stan

Příspěvek od Stan » 20 lis 2016 01:51

Zbytecne se nerozciluj, az proctes tisice ruznych clanku tak zacnes rozpoznavat jestli maji co do sebe. Tenhle clanek ale nerika nic co by bylo nejak zajimavy, to ze zakladem kazde dobre skladby je dobre aranzma, subtrakce EQ nebo nastroju a ze mene je vice je uplny zaklad. Na druhou stranu je pravda ze clanek je stary a v dobe jeho publikace mel sve opodstatneni protoze tech informaci o mixingu nebylo moc.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 20 lis 2016 15:06

Jsem stejneho nazoru jako Stan. To, že styly pop music mají rytmickou složku/sekci (ostatně jako skoro každá jiná hudba) ti přece nemusí nikdo říkat. Hudba se dá rozanalyzovat mnoha způsoby. Je celkem jedno, jestli to popisuješ ve vztahu k mixingu, nebo aranžmá, nebo ke kompozici. Podle mě je to ale pro producenty/muzikanty čistě vědomost "navíc", která nějak neovlivňuje ty nejvíce důležité dovednosti pro práci, a spíše než pomoc výsledku, tě to nutí "rozumě uvažovat" a prakticky v nejhorším případě dělat úplně stejnou hudbu jako ostatní. Jo, pro hudební teoretiky, dějepisce a muzikology to je denní chleba, to jo.

Chápu pojem "fill" jako výplň mezi částmi skladby, taky jinak řečeno přechod, široce se to může chápat i jako "most". Ve formě popové písničky se tomu dá rozumět jako break nebo off-beat. Některé loop-banky mají ve složce bubnů pojmenované jako fill ty samply, které se obyčejně vkládají na konec taktu/čtyřtaktí, na konec nějaké rytmické ucelené části. Fill se dá chápat i jako "rým", prostě s jistými změnami opakující se rytmický model na konci/řídčeji začátku čtyřtaktí atp. Může se do loopů přidat, nebo ho už obsahuje verze loopu právě pojmenovaná fill.

Stan

Příspěvek od Stan » 20 lis 2016 20:20

Jeste me tak napadlo jak ti lepe tuto subtrakci vysvetlit z pohledu mixu. Predstav si ze mas BUS nazvany SUBMIX a do tohoto BUSu jsou svedeny 4 zakladni BUSy

1. RYTMIKA - veskere nastroje s rytmickym obsahem
2. MELODIE - veskere nastroje podporujici ci spise spadajici do melodicke kategorie
3. VOKAL - veskere vokalove stopy vcetne bg-vox
4. FX - napriklad veskere ruchy

Kazda z techto kategorii ma sve podkategorie to znamena ze kick IN + kick OUT je svedeny do KICK. KICK je svedeny do DRUMS a DRUMS jsou svedeny do RYTMIKA. Podobnym zpusobem muzes do BUSu RYTMIKA svest basu ci napriklad i piano pokud tomu jeho charakter ve skladbe odpovida.

Tohle sjednocovani signalu (routing) pred SUBMIXEM se provadi nejen proto ze mas rychlesji pristup k manipulaci s celymi sekcemi ale z hlediska mixu mas maximalni kontrolu napriklad nad automatizaci ci kompresi. Pokud by jsi dal kompresor na BUS kam bude svedena napr. el.kytara tak ti kompresor bude zabirat na ni a ovlivni to kompresi vokalu protoze zacne napriklad zabirat tam kde to nepotrebujes a vice versa. To same plati treba u basy atd. Proto je tohle rozdeleni ci subtrakce do 4 zakladnich sekci bezne ale staci i pouze VOKAL - RYTMIKA - MELODIE.

U tech AC/DC by to mohlo byt napr:

RYTMIKA - KYTARY - SOLO - VOKAL
|
SUBMIX
|
PRINT

Snad to takto pochopis lip.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 20 lis 2016 21:02

nojoo, jenze ono to je takovy prezitek trochu, i kdyz to sam delam, kdyz vim ze mam omezeny pocet kanalu na summing...

Kdyz uz z nejakeho duvodu delam submix groupy v digitalu, tak dost netradicne, proste davat vsecky bici a perkuse do jednoho kanalu je strasna nuda

Stan

Příspěvek od Stan » 21 lis 2016 03:31

Nikde jsem nepsal ze bici a perkuse jdou hned do stejneho busu. Samozrejme ze vsechny podskupiny jako bici ci prekuse jsou osetreny ve vlastnich skupinach. Tyhle finalni pre-submixy jednotlivych sekci podle typu se IMO hodi vice nez aby do finalniho submixu pro print na kterem mas napr multiband byla posilana kazda podskupina individualne. Samozrejme nikde neni psano ze to tak musi byt, je to zase jen a pouze o osobnich preferencich. Chtel jsem to jen gamblerovi vysvetlit tak aby mohl lepe pochopit o cem ze je to vlastne rec. ;)

dendy

Příspěvek od dendy » 21 lis 2016 10:49

1:53 - Uplne najzasadnejsia veta, poriadne si ju vypocuj, a osvoj si ju ako uplne najdoezitejsiu a zakladnu vec pro tvojej produkcii :-)

Fractal

Příspěvek od Fractal » 21 lis 2016 10:53

Gambler, Stan: ok, tenhle náhled na mix je vlastně nepoužitelný, je to spíše pohled na strukturu písničky, ne na mix, na mix se má koukat "vertikálně" už méně "horizontálně" (u masteringu je to trochu naopak)

Gambler: jestli opravdu potřebuješ nějaké berličky, aby sis lépe představil problematiku mixu, tak se koukni na toto, nikdy jsem to vlastně pořádně neviděl, jen je mi známý koncept... i když to je dost oldskuul, ten týpek prostě ví o čem mluví a umí i předpovídat jak se bude problematika mixáže vyvíjet i v budoucnosti:
pokud nemáš čas na video, má i knihu a vlastně to gró věci reprezentuje známý obrázek:
Obrázek

a pak v praxi kupř. takto:
Obrázek

gambler

Příspěvek od gambler » 21 lis 2016 21:04

Dik chalani,no ked to tak vsetko citam zacinam toho mat ozaj vyse hlavy.Inak ten obrazok je super ten sa mi hodi..
Mne hlavne slo o zjednodusovanie veci co robim..Ze nehra 15 syntakov naraz a tak podobne..No ked sa snazim aby hrali naraz len 3 nastroje napriklad, tak tam strasne pocut tu nekvalitu,nie len co sa zvuku syntakov tyka ale aj nekvalitu kompozicie..Zrazu nemozem doladit ani taku vec ako je dlzka not aby veci spolu fungovali..
Vcera som robil na jednej veci piano,basa,clap nic viac..3 hodiny som to daval dokopy hlavne hladal zvuk basy,piana k tomu nastavoval sustain,atack,release,sidechain..Ked som si to pustil na druhy den tak som sa normalne hanbil bo to znelo horsie jak veci co som robil 3 roky dozadu ked som zacinal.Proste hroza..
Mozem zacat robit veci ako predtym ale to zasa viem ze zvukovo bude nemozne zmixovat ani pre profika..Pretozeto hra kvantum veci jedno cez druhe..

Fractal

Příspěvek od Fractal » 21 lis 2016 22:37

Tím si každý musí projít...

žádný učený z nebe nespadl nebo jak se to říká

m4x

Příspěvek od m4x » 21 lis 2016 22:47

gambler, v Čechách se říká: "Žádný učený z nebe nespadl". Já se třeba zpočátku v aranžování učil z úspěchů ostatních. Každý žánr má buď typické aranže nebo aktuální trendy v aranžování. Zkus pro začátek pro svou hudbu kopírovat aranže úspěšných v žánru a analyzovat, proč ty postupy fungují.

Stan

Příspěvek od Stan » 21 lis 2016 22:56

Fractal píše:... tenhle náhled na mix je vlastně nepoužitelný...
Tak to absolutne nechapu proc, jestli je tenhle typ routingu nepouzitelny pro tebe tak v poho ale to neznamena ze to nefunguje. Kdyby jsem nevedel ze se to pouziva tak o tom nebudu psat. No nic necham toho uz jsem k tomu tady napsal dost.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 22 lis 2016 01:24

Stan píše:...Tak to absolutne nechapu proc...
Ale ne, sorry, spatne jsem se vyjadril, nemluvim o routingu, ale o tom "subtracting" mixu, který tu na zacatku nahodil Gambler, za A je to jasne jako facka a za B nejak extra ti to pri mixazi nepomuze (mozna trochu, kdyz si celou vec produkujes od zacatku do konce sam, takze skladas, aranžuješ a zaroven i mixujes a mastere-rerujes)

ne vazne, takove hlasky jako "less is more" a že "aranžmá se skládá z pěti (tří, osmi, dvanácti) elementů", jsou imho k ničemu, protože je každý zná, jsou jaksi všepoplatné a nic nepřináší

Odpovědět