Úprava / Efektování hlasu / vokálu

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
TOM-Thak

Úprava / Efektování hlasu / vokálu

Příspěvek od TOM-Thak » 26 lis 2010 13:46

Ahoj,
hledal jsem vehementně na fóru nějaký thread, který se věnuje vysloveně jen a jen hlasu a ne jen hledání nějakého vst nebo konkrétnímu jedinému případu, ale spíš obecnější postupy nebo postupy pokud chce člověk dosáhnout podobného efektu, který někde slyšel.
Zvolil jsem tento název pro téma, aby se to pak dalo snáze najít podle slov "hlas", "vokál".

Jde mi především o to shrnout a případně sem postovat vaše zkušenosti s těmito postupy:

a) Fígle při samotném záznamu zpěvu / mluvéném slově
b) Komprese / limitace / srovnávání levelu
c) Fígle se stereem
d) Efektování (reverby, delaye, filtry)
e) Dolaďování (autotune, melodyne apod.)

Abych začal s něčím konkrétním, tak mne třeba zajímá tato nahrávka (pro většinu z vás to asi bude klasický odpad pro cílovou skupinu :D ):
Každopádně.. nemůžu se furt dobrat toho, zda ten vokál je suchý a jen s kompresí a efektem delaye nebo jestli ho něčím oteplujou.
Příjde mi, že je takový pěkně warm a že pěkně sedí do zbytku a nevyčnívá.. Párkárt se mi stalo, že prostě vokál vyčníval nad aranže a nepasloval ke zbytku nástrojů a pak to bylo jako pěst na oko. Na druhou stranu jsem už párkrát měl nějaké hotové upravené vokály k remixu skladby a ty byly odladěné, že se s nimi pracovalo jako s nástrojem v treku a nebyl problém je přimíchat a znělo to celkově fajn. Základ asi stejně bude ve zpěvákovi a pak v kvalitně nahraném materiálu.

Určitě tady z vás každý druhý nadšenec něco produkoval s vokály.

Tak díky za rozebírání detailů okolo hlasu a za případné odpovědi ke konkrétnímu příkladu 8).

komasix

Re: Úprava / Efektování hlasu / vokálu

Příspěvek od komasix » 26 lis 2010 14:07

ot: mne už leta hrozně baví zvuk hlasu AIR - all i need (moon safary) ale spíš než fíglem to bude super nabraný...

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 26 lis 2010 14:40

[quote="Sane"]http://www.hometracked.com/2007/01/11/b ... l-plugins/

Zajímavé..

Já si teď konečně udělal čas vyzkoušet ten interní pitch korektor, co je uvnitř sample editoru v cubase.
Je to sice taková kopie Melodyne, ale je to interní a funguje to docela povedeně.. včera jsem narychlo zkoušel dolaďovat jeden novej zpěv
a na to, že je to součástí cubase to není vůbec zlé. Čekal jsem, že když bude něco o půltón vedle, tak už se nevyhnu "CHER" efektu, jak bylo
zvykem u antarese, ale ono v pohodě.

Bacon

Příspěvek od Bacon » 26 lis 2010 17:56

Pánové, zrovna v noci jsem narazil na nový plugin z dílny iZotope, iZotope Nectar. Je to 11 efektů v jednom, jmenovitě:
  • Breath Control
    Pitch Correction
    Compressors
    DeEsser
    Saturation
    Doubler
    EQ
    Gate
    Limiter
    Delay
    Reverb
V noci jsem si s tím hrál na pár nahrávkách. Zejména na těch, kde jsem do té doby používal iZotope Alloy + AutoTune. Jedním slovem, WOW. Už hotové presety jsou super, člověk s tím nemusí už moc kroutit. Osobně se mi hodně líbí presety na VoiceOvery, ty stačí trošku poladit a zvuk z toho leze skvělej.

Mít teď zbytečných 199$, tak to beru. Do té doby...

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 26 lis 2010 20:25

Ty jo to vypada moc pekne! Stahnu si to deseti denni demo!

Bacon

Příspěvek od Bacon » 26 lis 2010 20:58

Myslím, že za ty prachy je to fakt super věcička.

delay

Příspěvek od delay » 26 lis 2010 22:12

Před rokem se mi líbilo tohle:
http://www.cakewalk.com/Products/SONAR/ ... al%20strip
Ale nakonec z toho nic nebylo, asi to nebylo ono.

Teď sem konečně koupil LA-2A od UAD, pač byl ve slevě a na vokály je pěknej a jednoduchej, což asi potvrdí každej.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 26 lis 2010 22:24

Zkouzel jsem ten Izotope. Na prvni poslech to neni uplne nejhorsi, ale porad je to takovej poloautomat ala izotope ozone.
Zkusim si s tim zitra vic pohrat at to ma grady. Samozrejme asi to nebude takovy, jako kdyz pouziju verb a kompresory napr. z UAD.

Jak pouzivate dublovani vokalu? Middle hlavni lead vokal a pak fazove posunute a rozhozene do paningu dve mono stopy. Hlavni vokal nejvic nahlas a ty stereo rozhozene vokaly ztlumit? To byl takovej hodne klasickej postup.. co treba delay? Na send posunutej o bar s filtrem? Nebo jen treba urcite konce frazi apod? Jen me zajimaj ruzny postupy, treba nekdo pouziva neco neokoukanyho.

pyel707

Příspěvek od pyel707 » 12 čer 2012 21:12

No to nejsi sam, koho to zajima :)

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 12 čer 2012 21:35

Pro me revoluce jak na spoty tak i na zpevy klidne je mirne riznutej na sendu flanger s dlouhou dobou modulace tzn. pomaly rate.
Dela to presne ty syntetiku vokalu, kterou sme hledal a slysel u znamejch interpretu.
Radil mi to tusim Brooklyn a skvele to funguje. Takovyhle rady sou k nezaplaceni :c)) pritom casto de o dost zname know how.

Bacon

Příspěvek od Bacon » 12 čer 2012 21:38

Nemáš nějakou ukázku s a bez? :)

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 12 čer 2012 22:18

Zkusim zejtra neco vyhrabat, ale obavam, se ze tu ted budu mit tohle otestovany na mluvene slovo a ne primo zpevy.

Bacon

Příspěvek od Bacon » 12 čer 2012 22:21

Jo, mě by právě zajímalo spíš to mluvený slovo :) V to jsem doufal :)

mgazda

Příspěvek od mgazda » 13 čer 2012 00:05

Zaklad je kvalitni hlas, pak uz jen compressor, autotune v tomto pripade, delay a mozna trochu reverbu...

Odpovědět