Vhodny odposlech pro skladani

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
SadLuck

Příspěvek od SadLuck » 25 říj 2007 11:39

Pytkin píše:podla mna skladat sa da na genius reprakoch za 1000 ..
to jsem dělal 5 let :D

ale do těch geniusů jsem právě vždycky vrazil sluchátka (ještě o něco levnější) a většinu času přežil v nich. U monitorů si akorát člověk uvědomí, že by měl přestat ukládat nahrané vokály do mp3 :)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 25 říj 2007 11:42

podla mna tvorit sa da a j uplne bez odposluchu a sluchatok... kamos raz spravil cely track bez toho aby si to vypocul ... hodne experimentalny podotknem :-))))

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 25 říj 2007 11:46

SadLuck: napodobne. Navic kdyz sem mastil veci ve Fastrackeru na tatovym kompiku v obyvaku, kde rvala televize, tak to moc jinak neslo. A to nemluvim o tom, ze sem se musel po hodine stridat s brachou... A zvuk? No to byla tehdy hrozna zabava a ne otrava, jako ted, kdyz ty prusery uz trochu slysim:)

fantozzi

Příspěvek od fantozzi » 25 říj 2007 12:08

kup si sluchátka a skládej, skládej skládej. Tady na ty řeči, co všechno potřebuješ a musíš mít se vykašli. Jestli tě to baví, ale nemáš prachy na sper vybavení, tak si kup cokoli, na co máš a pusť se do toho.

Jestli je hudba tvůj koníček, nemá cenu se zastavit jenom pro to, že někdo tvrdí, že nutně potřebuješ monitory.

fova

Příspěvek od fova » 25 říj 2007 12:48

SKLADAT muze klidne i na sluchatkach. Tam ti nevadi, ze nahravka nezni jako na komercnim CD.

MICHAT podle me na sluchatkach moc nejde. Jediny pripad, kdy to jde, je smichat to na sluchatka a pak si to jit poslechnout k nekomu, kdo ma monitory. Vratis se domu, opravis chyby, co jsi slysel na monitorech a priste uz budes mix predem takhle upravovat. Nic moc prijemneho to takhle delat.
Mozna ti tu nekdo bude tvrdit, ze michat na sluchatka lze, ale az si poslechnes vysledek te michacky na nejakych slusnych bednach, tak pochopis.

Pod pojmem michani myslim to, ze mas uz vsechny stopy nahrane a hrajes si s jejich hlasitosti, polohou ve stereu, aplikujes efekty, potlacujes nezadouci frekvence (napr. moc basu) atd. - proste ladis vysledny zvuk.
Abys mohl neco ladit, musis to dobre slyset.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 25 říj 2007 13:32

Pytkin: Hale znam cloveka, co sklada na Creativech za 1500 a vydava songy v zahranici a byl v nejznamejsich hudebnich poradech toho zanru v NL a je to Slovak, co to patla na koleji na PC a Reasonu. Takze to je strasne relativni. A Abych pravdu rekl tak to sice neni uplne super ale na ADAMech A7 to hraje slusne.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 25 říj 2007 13:46

suhlasim 100% s fantozzim .. dobra hudba je furt dobra hudba .. je jedno na com nahrata a zmiesana ..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 25 říj 2007 13:48

tom-thak : vobec sa tomu necudujem ..

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 25 říj 2007 13:55

Pytkin: je pravda, ze on nerika, ze to na tom supr slysi, ale vi, ze kdyz tam dan vintage warmer a roztahne takhle stereo a todle da na kopak a na master ozone3 tak to bude znit tak jak to zni. Tzn. je to i o tom vytvorit si svuj postup a zazit si to. Je pravda, ze jeho veci zni zvukove vsecky stejne jen meni par nastroju, ale vysledek je dost podobny je slyset, ze tolik uz neexperimentuje.

fova

Příspěvek od fova » 25 říj 2007 14:09

Prave o tom to je. Kdyz pouzivas smycky nebo ruzne presety, kdyz mas dobre naposlouchane zvuky z tveho VSTi pluginu, tak se to na ty sluchatka nebo Creative bednicky da.
Ale musis mit obcas moznost to slyset nekde jinde, aby sis byl vedom chyb, co delas.

U elektronicke muziky si ty sluchatka dovedu predstavit.
Uplne jine je ale to u akustickych nahravek. Tam to proste pri michani M U S I S dobre slyset, protoze co nahrany kus, to original. Jednou ta kytara moc basuje, jednou zase pisti, atd.

Kazdy z nas tu delame jinou muziku a s jinymi prostredky. To musime mit na pameti. Ja o tom pisi z uhlu pohledu tech akustickych nahravek.

fantozzi

Příspěvek od fantozzi » 25 říj 2007 15:23

> fova - no jo, ale otazka byla, jestli na skladani v reasonu staci nejaky sluchatka. ja rikam jo. Kdyz ho to bude bavit a setrit, tak si 100% koupi nejaky masinky a monitory, tak to proste u muzikantu je, ze jsou na to shromazdovani harampadi ujeti :-)

krokyn

Příspěvek od krokyn » 25 říj 2007 23:15

http://www.dreamface.net/modules.php?name=News&file=article&sid=195 doporučený fovou k přečtení píše: Důsledkem toho je, že např. některé elementy v mixu, nebo náhlé změny mixu můžou být na reprácích neslyšitelné, kdežto ve sluchátkách jsou nepřeslechnutelné.
právě proto je nutné při vážnějších věcech při mixáži používat oba poslechy - sluchátka i monitory (ne všichni, co poslouchají na sluchátka patří ke skupině "požíračů mp-trojek" v metru)
jinak na delší poslech doporučuji otevřená sluchátka, která nezatěžují tolik sluch, v každym případě je nutný dělat pauzy
osobně mám rád AKG501 (v práci)
http://www.studioline.cz/?lang=cz&eshop ... 31&id=5990
(tenhle link je jen jako informace o sluchátkách a ceně, ne doporučení ke koupi!!! firmu neznám)
vyzkoušej si, jak ti sedí na uších, může se stát, že si koupíš sluchátka, s nimiž tě po půl hodině budou bolet boltce od tlaku - ne akustického :-)
taky je dobrý zkontrolovat mechanické provedení - jedny ze Sennheiserů mají dost poruchové napojení kabelu na mušle (teď z hlavy nevim typ)
sám mám AKG400 od roku 1994, aniž by se poničily! a něco už zažily (oproti řadě500 jsou slabší na basech)

fova

Příspěvek od fova » 26 říj 2007 09:38

Naprosto souhlasim

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 28 říj 2007 13:12

fova píše:MICHAT podle me na sluchatkach moc nejde. Mozna ti tu nekdo bude tvrdit, ze michat na sluchatka lze, ale az si poslechnes vysledek te michacky na nejakych slusnych bednach, tak pochopis.
Přesně tak. Můj úplně první track, který jsem poslal sem na eZone (nebylo to "moje", jen remix) jsem míchal do sluchátek.
Názory byly strašné, ale pravdivé a později, když jsem si koupil slušné monitory, jsem pochopil proč.
Kdybych to na nich slyšel dříve, nikdy bych to nezveřejnil.
Důsledkem toho je, že např. některé elementy v mixu, nebo náhlé změny mixu můžou být na reprácích neslyšitelné, kdežto ve sluchátkách jsou nepřeslechnutelné.
krokyn píše:právě proto je nutné při vážnějších věcech při mixáži používat oba poslechy - sluchátka i monitory
Nechci se opičit, ale s tím také mohu jen vřele souhlasit. Teď už dělám mixy jinak - míchám do beden a občas si ve sluchátkách kontroluji stereobázi a právě ty případné anomálie a nechtěné věci, které v bednách člověk snadno přeslechne.

kexik

Příspěvek od kexik » 29 říj 2007 09:50

stereobazu na sluchatkach pocut zle. nefunguju protifaze, takze na sluchatkach sa da ist len do 100% sterea. pravdupovediac, odkedy mam slusnejsi posluch, sluchatka pouzivam len zriedka, na fejdovanie stop a podobne veci, ked treba pocut velmi tichy signal

Odpovědět