Zvuk obecních rozhlasů

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
elektri

Zvuk obecních rozhlasů

Příspěvek od elektri » 14 bře 2008 17:51

Čau,

potřeboval bych pracovat na znělce městského rozhlasu a přemýšlím, které nástroje bude nejlepší použít, aby se v tom neztratily.

Hned jsem zavrhnul cokoliv basového, to je blbost, takže mě napadjí např. Trumpety, Flétny, Houslová sekce, Violy a možná čela ve vyšších polohách.
Třeba z pikoly už mám strach, že to bude zase nepříjemě pískat.

Máte někdo prosím zkušenost ?? radu ?? simulátor rozhlasu ?? nebo jiné vhodné informace ???

předem děkuji za každý tip.

ECSON WALDES
Profesionál

Příspěvek od ECSON WALDES » 14 bře 2008 18:10

Rozhlas v obci ma vzdy velmi omezenej frekvencni rozsah. Pro svoji predstavu si v DAW pust hudbu kterou znas a na vystup mixu dej EQ s HPF+LPF filtrem a orez vejsky a basy (HPF 300 Hz / LPF 5 kKz) - tim se ti hudba priblizi realnymu charakteru rozhlasu a muzes ziskat predstavu ktery nastroje jsou jak citelny. Zvuk z tehle rozhlasu navic bejva casto zkreslenej, hudba ci mluveny slovo jsou casto dost zdeformovany, takze se zvyraznuji frekvence dolnich stredu a casti vejsek, ktere je rozhlas sto zahrat. To ale zalezi kdy naposled probehla modernizace v danym miste, nekde maji urcite sit rozhlasu z 80tejch let : ) Bejt tebou bych na frekvencni omezeni bral urcite ohled, ale az tak bych se tim neomezoval, je to obdobnej problem jako optimalizace hudby do mobilu.

drzim palce

.

kexik

Příspěvek od kexik » 14 bře 2008 18:17

neopomenul by som fakt, ze vacsinou su tie ampliony rozmiestnene mumbo jumbo a samozrejme zihane bez oneskorenia, takze vznika obligatny delay efekt. z toho mne osobne vyplyva zamerat sa na jednoduchu aranz, pac tym opakovanim vznikne z cohokolvek zlozitejsieho totalny gulas. ja osobne by som pouzil syntaky, ak by to teda u publika preslo. alebo trubkovy ci saxofonovy lead... chce to genialne jednoduchy motiv, proste

elektri

Příspěvek od elektri » 14 bře 2008 18:18

(HPF 300 Hz / LPF 5 kKz) tohle je přesně to co jsem chtěl slyšet...díky
rozhlas tady má tak 2 roky, ale bohužel nemám jak zjistit, kde přesně jsou jeho nedostatky, protože vše co jsem z něj kdy slyšel, hrálo vždy jen v tom rozhlase a nikde jinde..původní znělka je synťáková a originál se nedá sehnat, což je škoda, to by mi mohlo říct nejvíc.

Nechci nic podcenit, protože bych tu soutěž rád vyhrál, hlavně z toho důvodu, že se za 2 měsíce stěhuji pryč a tak bych tady rád něco zanechal, při čem by si na mně každý vzpoměl.

ECSON WALDES
Profesionál

Příspěvek od ECSON WALDES » 14 bře 2008 18:45

Elektri pokud to je formou souteze tak ver ze by tvoje hudba nemusela uspet pokud ji dodas ve zuzenym "orezanym" frekvencnim spektru. Tuhle informaci si ponech jen pro tvoji kompozici a pro kontrolu jestli dany nastroje obstoji v tomhle rozsahu. V mem rodnem Vracove (ten u Kyjova: ) se v mem detstvi hralo vse od Gota po Ondrackovou a bez problemu to hralo aniz by tu hudbu kdo cilene smichal pro rozhlas. Takze hudbu udelej tak jak ji cejtis jen obcas kontroluj v HPF/LPF. Spis bych ti doporucil minimalisticky pojeti - cim vic nastroju hraje soucasne tim vetsi problem v nesrozumitelnosti pakmuze nastat.

Navic pokud ma obec jen 2 roky starej system jak pises, tak bych si ani nedelal starost, protoze pokud je to alespon trochu solidni system maji v ceste filtry, ktery sinal optimalizuji nez jde ven.

PS: napsal jsem preklep misto 5 kHz jsem napdsal 5 kKz . )

.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 14 bře 2008 19:45

jirko snad gott a vondrackova ne? teda ty mas nedostatky :mrgreen:

elektri

Příspěvek od elektri » 14 bře 2008 20:20

biscuit: to on tak napsal schválně, aby jako ukázal, že ty komerční sračky nezná ....tak jak to říkají 15ti letí "nekomerčňáci" :))))))

Tak ty filtry mi dost pomohly, hned když jsem je tam dal, tak byl slyšet zvuk co se podobá tomu rozhlasovému, použil jsem ještě delay s reverbem a zvuk rozhlasu je na světě !!!
Ale použiju to fakt asi jen na kontrolu, nerad bych se vyředil ze soutěže tím, že udělám něco přímo pro rozhlas, stejně bude asi většina hlasujících volit podle stereo mp3 na webu, i když bylo řečeno, že všechny soutěžní znělky zahrají taky v rozhlase.

Největší problém bude s tím, že musím udělat nejen znělku na běžné hlášení ,ale taky na smuteční hlášení když někdo zemře... tu bych rád zkusil udělat v nějaké Dur tónině, abych na tom mohl někomu demonstrovat absurditu tvrzení Dur - veselé, Moll - smutné

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 14 bře 2008 22:07

Když už se tu zase zmiňuje to, že i v Dur se dají udělat smutné věci, tak jsem si dovolil připravit čtyři stránky z Hudební psychologie, které jsem si pro vlastní potřebu oskenoval. Třeba to bude někoho zajímat:

http://pc204c.fzu.cz:8080/~ezone/jindy/ ... ologie.htm

Omluvte sníženou kvalitu obrázků a rozdílné velikosti textů, nechtělo se mi to zatím převádět přes OCR a asi to také není celé.

Odpovědět