Focusrite 4i4 - šelest z předzesilovačů

Interní a externí zvuková rozhraní
Odpovědět
Atoss
Příspěvky: 196
Registrován: 31 pro 2006 14:19

Focusrite 4i4 - šelest z předzesilovačů

Příspěvek od Atoss »

Ahoj všem,

u zvukovky Focusrite 4i4 mám klávesy zapojené do předních kombo vstupů pomocí 1/4 TS kabelů a z repro (obou párů) mi vzniká dost nepříjemný šelest. Zřejmě to bude asi tím, že ty 1/4 TS kabely jsou poměrně dlouhé. Pokud připojím mezi klávesy a zvukovku DI box, je vše v pořádku. Co jsem se ale chtě zeptat, při stejném zapojení to moje stará zvukovka TC Electronic Konnekt 24D nedělala. Je pro to nějaké vysvětlení?

Atoss

biscuit
Příspěvky: 10618
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Focusrite 4i4 - šelest z předzesilovačů

Příspěvek od biscuit »

vůbec by nebylo na škodu namalovat přesně co všechno máš v řetězci a jak je to kabelově popropojované (a to i neaudio periferie - router atd.).
btw šelest, to je teda pro mě docela těžko představitelnej zvuk. je to něco jinýho než šum případně brum (50 Hz)?

Atoss
Příspěvky: 196
Registrován: 31 pro 2006 14:19

Re: Focusrite 4i4 - šelest z předzesilovačů

Příspěvek od Atoss »

Zde je to všechno zkreslené.
https://posilej.cz/zasilka/iM903NP5#link

Na obrázku chybí ještě Mash-systém,který mám spojený síťovým kabelem do PC.

biscuit
Příspěvky: 10618
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Focusrite 4i4 - šelest z předzesilovačů

Příspěvek od biscuit »

s dovolením to sem takhle dám, ať to nemusí každej stahovat:

Obrázek

_________

postupným odpojováním věcí, třeba synthu z karty, preampu z karty, ale třeba taky LAN kabelu z PC jsi nedokázal docílit nějaké změny? napájeno je vše z jedné fáze 230 V? taky jak se to chová, když necháš jen pc, zvukovku a monitory?

i když vlastně to jak píšeš o tom diboxu mezi klávesami a kartou, to asi opravdu ukazuje na něco u toho synthu. co to propojení usb mezi pc a synthem - zkoušels odpojit? případně přehodit přední a zadní vstupy na focusrite... těch kombinací je spousta :-) zkoušej ;-)

Atoss
Příspěvky: 196
Registrován: 31 pro 2006 14:19

Re: Focusrite 4i4 - šelest z předzesilovačů

Příspěvek od Atoss »

Ještě dodám, že to co mě rušilo byl skutečně "ŠELEST" - ani brum, ani šum. Zjistil jsem nakonec, že to je opravdu od USB kabelu mezi klávesami a PC. Tou délkou audio TS kabelů 1/4 Jack byl BRUM, ten byl ale slyšet až při větším zesílení předzesilovačů na kartě a vlastně ho ten ŠELEST zastínil, proto jsem ho ani neidentifikoval. Jak ŠELEST, tak BRUM je DI box schopný odstranit. Pak už tam zůstává jen ŠUM, ale ten vzniká až při téměř max. zesílení předzesilovačů na kartě a to je asi dáno kvalitou karty.
Ta stará zvukovka asi ŠELEST neměla, protože byla napájená z 230V, kdežto tato je přes USB (z toho samého PC, ke kterému jsou připojeny přes USB klávesy).

biscuit
Příspěvky: 10618
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Focusrite 4i4 - šelest z předzesilovačů

Příspěvek od biscuit »

;-) zkus napájet focusrite adaptérem - možná to bude řešit ten problém. případně jinej usb port (z jinýho interního hubu).
taky mě napadá klávesy řešit klasickým midi propojením.

Atoss
Příspěvky: 196
Registrován: 31 pro 2006 14:19

Re: Focusrite 4i4 - šelest z předzesilovačů

Příspěvek od Atoss »

Jj, je to alchimie kombinací :D
Ještě se zeptám na téma Balanced (TRS) a Unbalanced (TS) kabelů. Měl jsem za to, že do Mono zapojení se vždy používají TS kabely, ale z videí na Youtube jsem pochopil, že lze používat i TRS jako balanced mono. Tj. např. z kláves do zvukovky ne 2x TS 1/4" Jack, ale 2x TRS 1/4". Zároveň tam ale byla informace, že celý systém musí být Ballanced (tj. výstup z kláves, kabel i vstup do zvukovky). Pokud je jeden z celého řetězce unbalanced, pak se tak chová i celý řetězec. Jak ale poznám, jestli mají klávesy a zvukovka balanced vstupy a výstupy (v manuálu jsem se to nedočetl). Jaký je mimochodem mezi TS a TRS? Jestli to správně chápu, tak do cca. 3m délky žádný. Pro delší kabely pak už může vznikat rušivý signál.

biscuit
Příspěvky: 10618
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Focusrite 4i4 - šelest z předzesilovačů

Příspěvek od biscuit »

Mělo by to jít nějak změřit imho, ale detaily ti nepovím. Jsem symetrickej laik :-)

Uživatelský avatar
AstroiFabricantus
Příspěvky: 2
Registrován: 24 říj 2017 17:25

Re: Focusrite 4i4 - šelest z předzesilovačů

Příspěvek od AstroiFabricantus »

MOX má unbalnced vstupy i výstupy

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3584
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Focusrite 4i4 - šelest z předzesilovačů

Příspěvek od pavlii »

Syntezátory mívají zhusta TS, tj. nesymetrické (unbalanced) výstupy. Zvláštní, že to není v manuálu. Jednoduše by se to dalo zjistit například tak, že by se vzal TRS konektor se zapojeným jen prstýnkem (ring) a stíněním na straně syntezátoru a na straně u zvukovky buď stejně nebo na špičku (tip). Když bude přítomen signál při hraní, je výstup symetrický. Pokud ne, je nesymetrický.

Symetrické vedení může být oproti nesymetrickému delší, neboť je více odolné proti nachytání "bordelu" z okolí (díky tomuto zapojení se tyto rušivé elementy umí de-facto samy následně odstranit, zjednodušeně řečeno).

Připojovat syntezátor s nesymetrickými výstupy do zvukovky pomocí syntetických kabelů nic nepřinese. Navíc to není úplně správně, protože "-" signál by v tomto případě měl být uzemněn - což nebude, takže vstup se budr chovat malinko jinak.

Zvukovky mají symetrické vstupy snad vždy.

P.

Odpovědět