Motu PCI424 - problém s WordClock sync

Interní a externí zvuková rozhraní
Odpovědět
Tudy

Motu PCI424 - problém s WordClock sync

Příspěvek od Tudy »

Tohle sem musím dát, už jen pro uchování pro další generace :)
(netýká se to totiž zdaleka jen této karty).

Před časem se mi u mýho systému začala ztrácet externí synchronizace (praskání ve zvuku, při přepnutí na interní sync pak v pohodě, ale pak nešlo jít do digitálního audio vstupu z každýho zařízení).
Vyzkoušel jsem všechny možný zdroje WC signálu, včetně zakoupení špičkových hodin Digidesign Sync IO. A nic.
Už jsem propadal beznaději, ale nedávno začal zlobit zdroj počítače a ač byl značkový, už měl nejakou tu tisícovku hodin provozu za sebou. Vyměnil jsem tedy všechny elektrolyty (polovina z nich byla nafouklá) a zdroj opět jako novej.
A v tu chvíli mě to napadlo - Motu PCI424 je celá posetá SMD elektrolyty (největší elektronický zlo od dob tantalů) a stará už 18 let.
HOSANA!!! Po jejich kompletní výměně se opět karta chytá na jakékoli WordClock synchronizace!!! 8)

Nevýhoda vadných SMD elektrolytických kondiků je, že od pohledu nejdou poznat.
Ale někdy vydávají smrad, jako právě otevřená konzerva s rybičkami :D
Takže pokud z jakéhokoli zařízení cítíte rybičky, okamžitě s ním na servis!!!
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

jammix

Re: Motu PCI424 - problém s WordClock sync

Příspěvek od jammix »

Som rád že sa čiastočne potvrdzujú aj moje rady na fore , že väčšina problemov s elektronikou sa dá vyriešiť výmenou pomerne lacných elektrolytických kondenzátorov ktoré sa starajú o stabilitu napájania dodatočné vyhladenie DC. myslím že neexistuje v súčasnosti prístroj ktorý by využíval elektrolytické kondenzátory inak ako na stabilizáciu DC tak sa dá povedať že pri výmene nielen voltáž nového elytu môžte zvýšiť ale aj jeho kapacitu a samozrejme pracovnú teplotu.

Tudy

Příspěvek od Tudy »

Používají se i v cestě signálu jako odďelovací (kvůli oddělení DC složky).
V hiend samozřejmě ne a v lepší třídě alespoň bipolární. Ale standardně klasický unipolární elyty.

jammix

Příspěvek od jammix »

na oddelovanie DC sú vhodnejšie film foil typy , ale ak ide iba o oddelenie DC tak sa tak isto nič nestane ak je tam vyššia kapacita . Pri equalizacii treba dodržať kapacitu ale to by bola nezodpovednosť výrobcu ak by použil elyty.

jammix

Příspěvek od jammix »

kapacita kondenzátoru v ceste signálu určuje frekvenciu oddelenia DC teda pre menšiu kapacitu je nižšia frekvencia AC signálu v podstate DC signál a tú blokuje , teda vyššia kapacita kondenzátoru spôsobí že sa prepustí viac basov. Každý tranzistor (elektronka) potrebuje nejaký blokovač DC signalu a ten aj stanoví množstvo basov ktoré sa pustia daľej ale elektrolytické kondenzátory sú v tomto prípade najhoršie riešenie.

Tudy

Příspěvek od Tudy »

Nó, tak to byla teorie a teď trocha praxe :)
Naprostá většina výrobců cpe do cesty signálu klasický, nebo nedejbože SMD elyty. Občas někdo bipolární.
Fóliový kondenzátory (nejčastěji Wima) se používají u solidnějších výrobců alespoň v mikrofonních preampech. Jinak je to doména fakt drahých produktů.

No a paradoxně nejčastěji se s učebnicovým řešením setkávám v DIY, což má dva důvody:
1) většinou se klonují ty nejlepší mašiny
2) když už se s tím někdo sere, chce to mít dobrý :-)

jammix

Příspěvek od jammix »

použitie druhov kondenzátorov predurčuje hlavne ich kapacita, elektrolyty mávajú najvačšiu kapacitu a preto sa požívajú zvačša pri zdrojoch, stabilizácii napájania, kde treba pekročiť frekvenciu 100 Hz dole.
Použite napájania sa dá overiť na mńusovom póle , ktorý by mal byť zem .. ground . Spomínal som to preto, že nie vždy sa dá nájsť presná kapacita a vhodný tvar kondíka na výmenu . Pri DC napájaní tá vyššia kapacita je ku prospechu. Kto si netrúfne nech nájde presnú náhradu.

Odpovědět