PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Interní a externí zvuková rozhraní
Odpovědět
Mercy
Příspěvky: 37
Registrován: 01 lis 2003 09:18

PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od Mercy »

Zdravím vás, myslíte, že má zmysel kupovať externý PCI-e USB radič pre externú zvukovku? Zvukovka mi funnguje celkom spoľahlivo i cez USB na doske ale semtam sa stane, že vypadne zvuk, napríklad pri práci v grafickom programe (pri zapnutí 3D náhľadu). Zároveň, najmä na slúchadlách, počuť semtam jemné pukania pri prehrávaní hudby, čo pripisujem elektrike - ale neviem. Prakticky mi tie veci až tak nevadia predošlá firewire zvukovka ma vychovala :-D Preto by som externý radič bral len ak by to bola 100% tutovka v spoľahlivosti (alebo 99%) :-)

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3584
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od pavlii »

Chápu správně, že je to interní PCI-e karta s USB řadičem? Potom podle mého bude funkčnost/spolehlivost stejná/srovnatelná jako mají USB porty přímo z desky. Za sebe bych nepředpokládal, že vynaložené peníze přinesou kýžený efekt, chybu bych hledal jinde.

P.

Mercy
Příspěvky: 37
Registrován: 01 lis 2003 09:18

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od Mercy »

Áno, mal som to skôr pomenovať interný radič. Praveže tiež si to myslím, ale zároveň potom pochybujem, že nejaká USB zvukovka môže byť 100% spoľahlivá. A preto sa mi chybu ani hľadať nechce, toto občasné zlyhanie beriem bohužiaľ ako vlastnosť.

geomystery
Příspěvky: 265
Registrován: 03 kvě 2021 17:38

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od geomystery »

Nechci ti kazit náladu, ale já tady provozuju USB zvukovku a žádné výpadky ani pukání ve zvuku nemám. PCI-e USB řadič ti to pravděpodobně nevyřeší. Spíš je to otázka operačního systemu, samotné zvukovky a jejího zapojení (konflikty z jinýma USB zařízeníma) a driverů zvukovky.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22401
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od Pytkin »

Ono dost zavisi od driverov .. RME vzdy bolo etalonom kvality driverov a vsetky ich zvukovky chodili jak z praku ..

Mercy
Příspěvky: 37
Registrován: 01 lis 2003 09:18

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od Mercy »

Ja som mal pukance už pred 100 rokmi pri internej Sound Bladter Audigy. Momentalne mam Motu M4. Zatial ju mam kratko, a tieto problemy by som sa zatial neodvazil nazyvat problemami. Nie je to nic podstatne. Pri nahravani ide stabilne, dokonca mozem uspesne pouzivat i monitoring pri nahravani s necitelnou latenciou.
No ak sa to neda vyriesit pridavnym radicom, budem s tym žiť. 🙂
Inak nechcem si fandit, ale niektori ludia pukance ani nepocuju. Mal som taku skusenost i v studiu, kde som nemohol o pukani v nahravke presvedcit zvukoveho majstra.

biscuit
Příspěvky: 10618
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od biscuit »

netopýr :-) ale vážně, taky si myslím, že ti jinej řadič než ten integrovanej na motherboardu nepomůže - i když, nepíšeš co máš za mb...

Mercy
Příspěvky: 37
Registrován: 01 lis 2003 09:18

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od Mercy »

No, ono tá moja PC zostava je už trocha retro, doska m5a78l-usb3, procesor Athlon Phenom II X6.

biscuit
Příspěvky: 10618
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od biscuit »

trochu retro to je, ale jestli ti to výkonově dostačuje, tak to asi není ještě nic šílenýho. i když teoreticky, nemůže tam hrát roli trošku už i výkon? jak se to chová, když zvýšíš latenci, třeba i radikálně - na zkoušku? mimochodem, jak jsi psal o tom chvilkovém zamrznutí při práci se 3D grafikou, to běží zvuk přes ASIO, nebo přes klasickej systémovej sw řetězec?

Mercy
Příspěvky: 37
Registrován: 01 lis 2003 09:18

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od Mercy »

Áno postačuje to, ale už na 64buffer si nezahrám. Ale i pri vyššej latencii je to kupodivu veľmi dobre hrateľné. Cez ASIO to ide len v DAW, nikde inde. V tom 3d programe sa zvuk neda nastavovat nijako (len volume), i ked ho v tom nahlade pouziva - je to Landscape Architect. Teraz si ma donutil trochu bádať :-) , napokon som zistil, že to robí pri používaní DirectX 11 alebo auto (asi DirectX12), keď v tom programe prepnem na DirectX 9, zvuk ide. Dokonca i keď mám na pozadí pustený prehrávač, tak sa žiadna anomália nekoná. Fachčí. Ale uz sa mi stalo, ze vypadok zvuku som zaznamenal i pri spusteni nejakeho videa. Toto ale nie je pravidlo. No a ani najvyssia latencia nepomohla. Hmm, takže DirectX? Resp. drivery. V systéme mám DirectX 12 (Windows 10 64bit).

geomystery
Příspěvky: 265
Registrován: 03 kvě 2021 17:38

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od geomystery »

Rychlý průběh internetovými diskuzemi (Gearspace apod.) říká, že Motu nemá úplně nejlíp napsané ovladače a že lidi s tím mívají docela trable. Pokud jsi to ještě neudělal, tak se zkus ujistit, že máš nejnovější verzi systemu (win) a nejnovější ovladače. Pak může pomoct pohrát si se zapojením do USB portů. Není úplně jedno jak to pozapojuješ. A další věc co může mít vliv je USB kabel. Zvlášť když je ta zvukovka přes něj napájená. A poslední věc sou procesy běžící na pozadí. Co není vyloženě nutné, povypínat. A pokud si trochu počítačově zdatnější, tak tu ještě existuje prográmek, který ti počítač otestuje na latenci všech komponent vzhledem k realtime-audiu: https://www.resplendence.com/latencymon

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22401
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od Pytkin »

no pri externej zvukovke si nezahras s bufferom 64 asi na ziadnej ..

geomystery
Příspěvky: 265
Registrován: 03 kvě 2021 17:38

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od geomystery »

Nechci ti kazit náladu, ale právě sem si na buffer 64 velmi dobře zahrál. Externí USB Focusrite Scarlett. A to na dvoujádrové i3-4330. Tři layery sampler/synth/synth. Presence, SurgeXT, ANA2. Na kompozici a mix to samozřejmě není, ale na zahrání úplně v pohodě.

biscuit
Příspěvky: 10618
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od biscuit »

buffer v samplech je jen půlka údajů, když neznáme samplerate (to je ale jen taková legrace rejpavá ode mě).

Mercy
Příspěvky: 37
Registrován: 01 lis 2003 09:18

Re: PCI-e USB radič pre externú zvukovku

Příspěvek od Mercy »

To Geomystery: čo sa týka softwarov a firmwerov, všetko mám akutálne. S ostatnými vecami môžem ešte postupne pošpekulovať. Inak s tou kvalitou ovládačov je to diskutabilné a asi to bude vždy tak trochu lotéria. Práveže keď som sa rozhodoval čo kúpiť, vyšla mi Motu ako jedna z naj, čo sa týka stability ovládačov (v tej cenovej kategórií). Na fórach majú ľudia problémy azda so všetkým, vracali oveľa drahšie Clarett napríklad. Ja som mal predtým firewire zvukovku a to bolo celkom peklo. Každý rok sa to správalo inač. :-D A až ku konci životnosti to bolo v podstate stabilné. Toto je zatiaľ paráda, týchto pár nedokonalosti nie je nič prečo by som na túto zvukovku zanevrel. Viem si predstaviť, že niekomu na inej konfigurácii to môže bežať dokonale.
Na druhej strane čas ešte ukáže.
Latencymon mi vykazuje chyby, takže podľa toho by to chcelo nejaké vyladenia systému.

Odpovědět