Kam spějí GIGA knihovny?

Vše okolo samplů, samplerů nebo zvuků/programů pro syntetizátory
Odpovědět
SoundsFine

Kam spějí GIGA knihovny?

Příspěvek od SoundsFine » 30 říj 2008 10:49

Ptám se, kam spějí soft samplery, do jakých rozměrů směřují monstrózní knihovny?
Poslední verze samplerů a sample-playerů obsahují již knihovnu (banku), která má několik desítek GB dat.(Kontakt <30GB, Ivory<40, atd...)
Když si k nástroji přikoupíte nějaké expanze, dostanete se na několik stovek GB!
Jak to tak vypadá, příští generace samplerů bude běžně čítat několik set GB vzorů.
Tento trende se mi vůbec nelíbí a moc nevyhovuje. Při představě, že mám přeinstalovat počítač ... nechci ani domýšlet.

Poslechnu-li si HW stroje (PC3, Fantom-G, Motif-XS), tak si nemyslím, že by jejich zvuková kvalita byla horší, přičemž jejich vzorková výbava nepřesahuje 0,5GB (Fantom G s dvěmi ARX).
Kvalita není o kvantitě.

delay

Příspěvek od delay » 30 říj 2008 11:01

Sám si občas tuhle otázku pokládáma, ale myslím, že daleko častěji si jí pokládají warezáci :). Moje zkušenost je taková, že z těhle monster využiji maximálně 5% jejich obsahu, zbytek mi zvukově nevyhovuje... naprosti tomu se najdou 5ti megový VSTi, který mě bavěj moc a mám z nich polovinu celý skladby a 90% zvuků se mi líbí...

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 30 říj 2008 11:39

Tak asi zalezi pripad od pripadu. 30Giga u Kontaktu,ktery ti pokrejou temer vse na co pomyslis, je podle me v pohode. 100GB na cely orchestr, kdyz je kazdy nastroj na tri mikrofony, to mi taky neprijde zas tak moc. Ale treba 100Gb na jedny bici je asi uz trochu magorina. Nicmene me teda neprijde, ze by veci typu motif a fantom znely lip, nez sw banky. To ani nahodou.

EXCOM

Příspěvek od EXCOM » 30 říj 2008 11:51

no ja v najblizsich dnoch prave chcem riesit tento problem.. potrebujem nejake kvalitne vzorky ale chcem to spravit mimo pc takze to chcem naladovat do hw a tam sa pokusit nastavit ten dany nastroj tak aby feeling z hrania bol zhruba ako na sw v pc...

stale som presvedceny ze sa to da z optimalizovat do takej roviny ze to bude zniet dobre.. ale to je otazne, az ked vyskusam potom mozem byt mudry :)

ale tiez ma desi ta monstroznost dat ktore na to treba..

biscuit

Příspěvek od biscuit » 30 říj 2008 12:56

soundsfine: castecne sdilim tvy pocity, ale mam nekolik pripominek:
- banky nejsou cim dal nafouklejsi, jentak zbuhdarma, sampling je presnejsi
- preinstalovani bych rek ze nemusi nikdy nastat, kdyz budes mit disk jen na banky - coz je dneska logicka a dostupna varianta, teda kdyz disk nezbuchne
- kvantita a kvalita u samplingu bohuzel uzce souvisi, protoze chces-li zachytit chovani urcityho nastroje (modulace, ruzny chovani pri ruznejch zpusobech hry, atd.) tak to musis bud simulovat, nebo do detailu nasamplovat - do detailu nasamplovany bude vzdycky presnejsi

a potom, vsechno je jen tva volba, kdyz te mega banky nebavi, pouzivej treba starsi sampl banky, ktery nejsou tak veliky, treba ti muzou stacit, kdyz nepotrebujes opravdu detaily, ktery jsou lip podchyceny v modernejsich...

Jerry Forester

Příspěvek od Jerry Forester » 30 říj 2008 13:35

Myslím že ty firmy s tím docela počítají když posílají na trh takové giganty že se v tom každý pohrabe a možná něco vybere a ostatní nechá být.Je v tom prestiž,nikdo nepustí na trh knihovnu o sto zvucích.

delay

Příspěvek od delay » 30 říj 2008 13:46

No, mě by třeba vyhovovalo, kdybych mohl koupit jen instalaci za minimální cenu a do toho si dokupvat zvuky podle vlastního uvážení třeba na základě ukázek. Zhruba tak jako to je třeba s ROMkama do HW... Pokud tedy takovej SW stojí 10tis. a já využiju třeba z 500 presetů 50, tak jim dám 500 Kč a nazdar...

fova

Příspěvek od fova » 30 říj 2008 13:55

Soundsfine:
Banky Ivory jsou tak nafouknute, protoze se snazi pokryt vsechny nuance hry. Samplovani bylo provedeno pri jemnem hrani, pak pri o neco silnejsim uhozu, atd. (celkem 10 vrstev samplu pro kazdy ton!). Dale se samplovalo pri pouziti pedalu, atd.
Tyhle detaily zvukoveho prednesu napr. tvou zminovany Motif vubec neresi a diky tomu jsou jeho samply vyrazne mensi.
Navic Motif si nehraje na koncertni piano, ale nabizi piano do popularni hudby. Tam ta horsi kvalita zvuku nevadi.
Ivory aspiruje vyse.

Podobne i Kontakt ma u nastroju velke moznosti nastaveni a k tomu prislusne samply. Diky tomu je jeho databaze obrovska.

Proste, obecne plati, ze opravdova kvalita zvuku sezere spoustu gigabajtu.

Jestli ti ty tuny gigabajtu vadi, tak muzes jit jeste cestou software, ktery nepouziva samply, ale pomoci matematickeho algoritmu se snazi napodobit hru nastroje. Tyhle programky vetsinou na disku zaberou jen par megabajtu a v nekterych aspektech dokonce predci samplovane nastroje (napr. pri harmonickem souzvuku vice tonu najednou). Na druhou stranu ale dle meho soudu zni ponekud umele a samply se mi u jednoduchych melodii libi vice.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 30 říj 2008 14:04

preinstalacia je v pohode .. sample banku mas predsa na inom disku ako system . cize preinstalujes system .. softy .. a frcis dalej .. banka ostava .. ja osobne som fanda velkych bank .. vacsinou hraju dost dobre .. VSL v KONTAKTE 3 je fajn ..

fova

Příspěvek od fova » 30 říj 2008 14:09

Pytkin píše:VSL v KONTAKTE 3 je fajn ..
Konecne zvuky dechovych nastroju ktere me docela uspokojily.

SoundsFine

Příspěvek od SoundsFine » 30 říj 2008 22:23

VSL v Kontaktu3 je super a má 16GB, za takovou kvalitu rád zaplatím a 16 GB je snesitelné.

Jasně, je na výběr a je to dobře.
Můžeme sáhnout jak po malé knihovně 2,5GB Siedlaczek, nebo VSL 200GB a více.
Pokud muzikanti budou kupovat ohromné knihovny, budou za tři roky zcela běžné samplery s několika sty GB knihovnou.

Mám teď čerstvou zkušenost s Omnisphere,která si vezme přes 40GB. Více jak polovina a ještě lépe naprogramovaných a použitelnějších zvuků jsou ve Fantomu G. Další polovina Omni jsou zcela fádní zvuky, balast, který najdete v ledasčem i ve free VST. Čekal jsem, že Omni bude znít hodně Rolandovsky,OK, proč ne, když Spectrasonics dlouhá léte vyvíjel zvuky pro Roland. Ale čekal jsem i tak trochu revoluci ... nedočkal jsem se. Čekal jsem, že to bude fakt něco a ono zas tak nic moc se nekoná. Prostě FantomG převálcoval Omni v mnoha ohledech a to má jen 256MB vzorků.

Chápu, že u VSL, nebo Ivory je potřeba ohromné množství dat. U akustický nástrojů to ještě beru, ale při porovnání Omnisphere s FantomemG, mě jesně FG ukázal, že kvantita dat někdy nemusí zas tak moc znamenat

biscuit

Příspěvek od biscuit » 30 říj 2008 22:45

sf: no to je pravda, nastroje, ktery delaj vlastne syntezu a potrebujou tuny samplu jsou dost podivny.. co ctu tak jsou z omnisphere vsichni celkem rozcarovani :-(

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 30 říj 2008 23:26

mne prisli na omnisphere zaujimave take tie rozne ambientne zvuky .. horiaci klavir a podobne .. ale bol som celkom prekvapeny kolko to ma .. cakal som ze tam bude miliarda zvukov .. a neni ich tak moc .. atmosphere je par CD a zvukov porovnatelne ..

Odpovědět