Legálnost redistribuce samplů

Vše okolo samplů, samplerů nebo zvuků/programů pro syntetizátory
Odpovědět
Amorph
Moderátor

Legálnost redistribuce samplů

Příspěvek od Amorph » 26 říj 2009 19:17

Nevíte někdo jak je to s redistribucí samplů? Jde mi konkrétně o tohle. Dělám hudební software na Nintendo DS a chci do něj dát samplebanku různých zvuků - bicí, basy, leady atd. Jaké samply tam můžu legálně použít? Předpokládám, že například veci z knihovny Battery tam dát nemůžu. Ale co třeba když si nakroutim nějaký zvuky v nějakém VSTi, např v absynthu nebo FM8. Můžu tam tyhle mnou vyrobené zvuky dát? A nakonec, můžu tam použít například samply, které vytáhnu ze soundfontů, které jsou volně k dispozici třeba na www.sf2midi.com?

Diky za rady.

Amorph
Moderátor

Re: Legálnost redistribuce samplů

Příspěvek od Amorph » 27 říj 2009 10:19

hm, nikdo nic?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 27 říj 2009 10:22

no ja myslim ze ti tazko niekto dokaze , ze si nakrutil dake zvuky na VSTinstrumente .. v tom by som problem nevidel ..

listonos

Příspěvek od listonos » 27 říj 2009 10:44

Pokial viem tak ak si nakrutis vlastny zvuk na comkolvek tak to mozes zosamplovat a distribuovat na 100%. Co sa tyka tovarenskych zvukov tak tam to bude asi trochu komplikovanejsie ale v pohode by som siel do toho. Napriklad taky refx NEXUS je cely postaveny na samplovanych synthoch a evidentne si z toho tazku hlavu nerobia.

vasek

Příspěvek od vasek » 27 říj 2009 10:50

Nechci říct, že právo je vždycky logický... ale pokud by bylo nelegální vyrobit něco na legálně vlastněným SW a dílo dál prodávat, bylo by to hodně divný.
Vyrobit sampl nebo písničku mi přijde v principu úplně stejný. Takže bych se nebál ani presetů.
Ale jsem technik, nikoliv právník :-)
U těch free samplů a soundfontů je to opravdu otázka. Někteří tvůrci si vymiňují podmínky použití, někteří dokonce jednoznačně povolují jakékoliv komerční použití. Tak ty bych preferoval. Ale to už je otázka na znalýho právníka, co platí, když komentář není... Píšu znalýho právníka, protože ačkoliv moje žena právník je, k autorským záležitostem si netroufne vyjadřovat - je to oblast sama o sobě (nebo možná někdy džungle).

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 27 říj 2009 11:31

dik za nazory! Takhle nejak jsem to taky videl. Akorat jsem mel pocit, ze treba East West maj v licenci neco jako, ze ty jejich samply muzes pouzit jen zakomponovany v hudebnim dile a nijak jinak. Ale to asi nebude uplne obvyklej problem. Asi si to teda zkusim nakroutit sam na ruznych VSTi, aspon to bude moje originalni banka:)

kexik

Příspěvek od kexik » 27 říj 2009 15:29

to musis precitat licencie k danym knizniciam. myslim si ze ta licencia bude po pravnej stranke zakazdym mierne odlisna hlavne vo veci podobnych hranicnych situacii. mozno by som to konzultoval s nejakym pravnikom, co sa specializuje na autorske pravo

Odpovědět