František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Harmonické postupy, rytmické grify,...

Liquid Sound
Profesionál
Příspěvky: 1080
Registrován: 17 čer 2002 17:39

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od Liquid Sound »

Co je to za školu?
Freelance film scoring engineer, producer, senior sound engineer & editor, Wwise apprentice
vitekkral.com | IMDb | ALLMUSIC

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3831
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od MDudas »

Tak som si to v noci pozrel cele - z ucty voci softwarovemu guru a maskotovi z casov Sinclair ZX Spectrum - F. Fukovi...
... 1:47 hodiny... uff

Pre laikov, ktori nemaju paru o hudobnej teorii, ale maju napr. technicke vzdelanie je to super. Doporucujem.

Hudobnici by ho asi tak v 3/4 prednasky zacali tlct po hlave. Cize im doporucujem iba casti o zvuku a o matematickej logike intervalov - toto sa skutocne v hudobkach NIKDE neuci. Dokonca ani konzervatoriach a podla toho, co som pocul, ani VSMU....

Je to majster zjednodusovania, vyborny recnik, ale bohuzial aj hodne namysleny "programator". Vsade, kde koncia jeho teoreticke znalosti sa uchyluje k tvrdeniu, ze je to bud "uplne nepodstatne" alebo "nelogicka blbost". Vsetko, co ma iny, nez matematicky system alebo povod (napr. historicky) rovnako oznacuje za blbost. To je trosku frustrujuce a hodne tam citit toho "vseznaleho IT-ckara"...

Rozhodne ale doporucujem ako ukazku toho, ako efektivne sa daju vyucovat zaklady hudobnej teorie !!!

Uživatelský avatar
Amorph
Moderátor
Příspěvky: 5039
Registrován: 24 lis 2005 22:22

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od Amorph »

MDudas: tak v tomhle hodnoceni se vyjimecne naprosto shodneme;)

Liquid Sound
Profesionál
Příspěvky: 1080
Registrován: 17 čer 2002 17:39

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od Liquid Sound »

No mě by zajímalo co je to za školu... Koukal jsem na to dnes v noci a popravdě jsem nedokoukal. Podle tý terminologie nevěřim že je to nějakej technickej obor. Spíš nějaká VŠE nebo obdobnej gympl. To by ho museli dříve nebo později geekové prostě vypískat. To co chtěl vysvětlit je aspoň na jeden semestr a ne na jednu přednášku. Okej beru teda to zjednodušení, ale spíš to množství opisů a vulgarizace. A odmítnutí celosvětově platného paradigmatu s oddůvodněním že jsem ho nikdy nepochopil??? :wink:
Freelance film scoring engineer, producer, senior sound engineer & editor, Wwise apprentice
vitekkral.com | IMDb | ALLMUSIC

Uživatelský avatar
demsky
Příspěvky: 2909
Registrován: 10 bře 2007 21:43
Vybavení

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od demsky »

Je tam #DevFestCZ a podla toho, co mi naslo je to nejaky developersky festivalik Googlu.

ploper
Příspěvky: 62
Registrován: 09 srp 2011 15:56

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od ploper »

Tak ta přednáška je alternativní, což je uvedeno jak v názvu, tak v začátku samotným přednášejícím. Já jsem se s takhle názorným a srozumitelným výkladem ještě nesetkal a přiznávám, že jeho názory na "GHS" jsou mi blízké. Snad neurazí...

Uživatelský avatar
dedko
Příspěvky: 975
Registrován: 14 říj 2009 18:55
Vybavení

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od dedko »

Úsmevné. Na to sa nedá povedať nič iné. Nechcel by som aby ma vyučoval hudbu.

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 14134
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od dendy »

ta cast o matematickych suvislostiach pri intervaloch je fakt skvela .. to som netusil ze takto to je .. je uzasne jak uplne vsetko v nasom svete (vsetko fyzikalne aby som predisiel ivovmu prejavu o metafyzike) je popisatelne matematikou ..

vyborne video, velmi sa mi pacilo

biscuit
Příspěvky: 10620
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od biscuit »

+1

longsleeper
Příspěvky: 546
Registrován: 03 lis 2011 21:13

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od longsleeper »

Dal jsem to celé a zítra stopro ještě jednou minimálně tu část o akordech...konečně mi to někdo normálně vysvětlil :)
Naposledy upravil(a) longsleeper dne 01 úno 2013 00:03, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22401
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od Pytkin »

hosi len pozor na to, aby vam to nepokazilo hlavu .. to co tam on rozprava su uplne trivialne a elementarne veci , co by snad kazdemu mali byt jasne , co sa trochu mota okolo hudby .. Par ludi tu uz pisalo , ze kym nevedeli , tak im to slo .. A ked sa naucili , tak im to uz nejde ..

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3831
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od MDudas »

:D
pytkin, ja si aj tak myslim, ze to bude skor vekom, nez znalostami.....

(btw. fakt, ze frekvencie tonov v modernom ladeni su exponencialnou postupnostou, urcite neni trivialny. vsak to nevie asi tak 97 zo 100 hudobnikov. zbehni do filharmonie, ked neveris. :wink: )

Uživatelský avatar
dedko
Příspěvky: 975
Registrován: 14 říj 2009 18:55
Vybavení

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od dedko »

No možno preto, lebo tieto matematické vzťahy medzi tónmi ako ich vysvetľuje sú pravdivé, ale pre tvorbu a interpretáciu hudby sú absolútne nepodstatné...
(no možno sú podstatné pre hluchého aby si vedel muziku vypočítať.. :) )

Uživatelský avatar
dendy
Příspěvky: 14134
Registrován: 12 črc 2002 11:16

Re: František Fuka: Hudba z geekovsko-matematického hlediska

Příspěvek od dendy »

dedko ja ti neviem.. mne to video dalo dost, vysvetlilo par detailov ktore mi doteraz neboli celkom jasne a ktore som pri tvorbe tak nejak triafal 'na nahodu' podla ucha ale obcas to vychadzalo, obcas nie, niekedy to bolo dost trapenie... teraz presne viem kde som robil chyby a uz sa ich vyvarujem.. aj som vdaka tomu opravoval uz nejake veci v skladbe co mam preve rozrobenu :) takze pre mna to video realne ma prinos a nemaly ... tiez ma to nakoplo k tomu,ze si idem kupit keyboard a idem sa ucit hrat :-)

takze ... pre mna jednoznacne hodnotne video a vysvetlenie zakladov hudobnej teorie ovela zrozumietlnejsim sposobom nez su klasicke metody ktore mi nikdy do hlavy nevosli, aj ked som sa par krat pokusal...

mozno je to tym ze proste nie som hudobnik v pravom zmysle ale programator s vyrazne analytickym nahladom na svet :))) takze som cielova skupina toho videa, a ty si presne clen toho GHS spiknutia o ktorom hovori :-)))))

Odpovědět