Kurzweil ARTIS

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Kurzweil ARTIS

Příspěvek od MDudas »

Niektori z vas uz poculi/citali - Kurzweil prave vypusta novu generaciu stage piana - ARTIS.

Podla zverejnenych video a audio-klipov sa hrdo vracia na spicku, a to nielen charakterom zvuku, ktory je u Kurzweilu uz standardne konzervativno-negycovy, ale hlavne "Hz-vyhotovenim", ktore v poslednej dobe zacalo mierne zaostavat. Krok vpred v tomto pripade znamena celych 128MB ROM :D :wink: a podla neoverenych informacii aj novy procesor.
Je neuveritelne, ako sa Kurzweil dokaze pohrat so syntezou a do tak maleho priestoru dostat okrem kvalitnych pian este aj desiatky inych zvukov. Porovnanie s roznymi -gigabajtovymi VST by stalo za uvahu. Zvuk novych pian je oproti povodnym jasnejsi, vzdusnejsi, priestor je lepsie definovany. Okrem toho ma ARTIS graded-hammer klaviaturu Fatar TP100, co znamena oproti vlajkovej lodi PC3/PC3K88 posun o kategoriu vyssie.

Tu som nasiel prve uzivatelske videa z testovania:
Naposledy upravil(a) MDudas dne 26 říj 2015 02:40, celkem upraveno 2 x.

Ivan.ps
Příspěvky: 177
Registrován: 08 lis 2010 23:11

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od Ivan.ps »

Nevie niekto kedy by to mohlo byť v predaji na Slovensku a aká bude asi cena?

Ivan.ps
Příspěvky: 177
Registrován: 08 lis 2010 23:11

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od Ivan.ps »

Keď je už reč o tomto nástroji, tak na youtube som našiel porovnanie Kurzweil Artis - Roland RD700NX - Yamaha S90XS.

Môj názor je, že Yamaha čo sa týka kvality zvukov, tak jednoznačne zaostáva aj za Rolandom aj Kurzweilom. Roland a Kurzweil sú dosť vyrovnaní súperi, aj keď Roland má u mňa asi trochu navrch. Ale keď také synthy a stringy má asi Artis lepšie ako Roland. Aspoň podľa môjho názoru.

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od MDudas »

Roland ma pekny zvuk piana, ale ze ma navrch ... to by som nepovedal.
Je to zase ten stary-znamy japonsky trik z roszirenym stereom. Je to mozno prijemne pre hraca, ale ako posluchac mam pocit, ze sedim vnutri piana. Takyto zvuk ako RD maju radi akusticky pianisti, pretoze sa pocuju zivsie a "realnejsie", blizsie k realnemu pianu. Malicky problem je v tom, ze tak siroke stereo pocuje len hrac, a nie publikum, ktoremu je hra urcena. Takze to je taky... no ... kontraproduktivny trik...
Co sa tyka S90, tak to som ... strasne prekvapeny. Zvuk ako cez deku. Stredy uplne utopene. Ako keby mali zly kabel, alebo prehnali EQ.... :shock:

Ostatne komentovat nebudem (rozdiely nie su az tak obrovske), ale tie slaciky ... hmm... v japonsku asi nemaju klasicke koncertne siene, iba tie moderne z doplnkovym zvukom cez reproduktory. Strasne vela basov, vysok... ostry, podlizavy, nerealisticky zvuk. :shock:

Ivan.ps
Příspěvky: 177
Registrován: 08 lis 2010 23:11

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od Ivan.ps »

RD700NX mám doma, tak možno som už trochu zaujatý :D S tým stereom máš asi pravdu, len som si to nikdy doteraz neuvedomil. Sláky v Rolande naozaj niesú nič moc, no buď rád, že si nepočul dychy :D

V každom prípade som veľmi zvedavý na cenu toho Kurzweilu, no predbežne to vidím tak okolo 1800 Eur.

Uživatelský avatar
demsky
Příspěvky: 2916
Registrován: 10 bře 2007 21:43
Vybavení

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od demsky »

kladivkovu mechaniku Artisu zvladne aj dieta :)

Uživatelský avatar
gari
Příspěvky: 254
Registrován: 20 úno 2009 09:37
Vybavení

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od gari »

No tak toto dieta rozhodne ano :) . Pokial sa jedna o kvalitu piana a slakov, porovnavanal by som Artis skor s Nord Stage 2. Toto porovnavanie by ma viac zaujimalo...

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od MDudas »

Youtube at your service... Po zhliadnuti tohto videa musim priznat, ze NordStage 2 ma fakt sakra dobre piana. Plne, zvucne, ziadne EQ- alebo wide-stereo-triky. Matematicky model resonancie robi so zvukom divy.

Bonus - porovnanie Bösendorfer a Fazioli na Nord Stage2.

Ivan.ps
Příspěvky: 177
Registrován: 08 lis 2010 23:11

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od Ivan.ps »

Zdravím páni. Tak sa pomaly zoznamujem detailnejšie s možnosťami môjho Artisu, no niektoré veci sa mi zatiaľ nedarí prekonať (možno im zle rozumem), tak budem rád, z každú radu.

1. Multi-setup Artisu sa môže skladať z maximálne štyroch programov/zvukov/zón...
Dnes som si urobil setup zo 4 aktívnych zón a chcel by som dosiahnuť to, aby sa mi pri zošliapnutí pedálu umlčala a po ďalšom stlašení pedálu znova aktivovala zóna č.1 Tak som na zónu č.1 v editore, kde je nastavenie pedálov použil príkaz CC 149 (Mute Zone). Po zošliapnuté pedálu sa síce zóna umlčí, ale po ďalšom zošlipanutí už sa neaktivuje, ale zostáva naďalej umlčaná. Dá sa nejak dosiahnuť opätovné zapnutie zóny tým istým pedálom? V editore mám k nastaveniu pedálu tieto možnosti:

Mode: Toggled
Destination: Param149
ON Value: 127
OFF Value: 0
Entry State: NONE
Exit State: NONE

2. Pri prepínaní zložitejších Multisetupov dochádza počas hrania asi na 0,5 sekundy k dosť nepríjemným hlasitostným skokom. Existuje nejaké riešenie ako tieto skoky minimalizovať? Pri živom hraní je to dosť nepríjemné.

Ďakujem za každú radu.

Uživatelský avatar
R F
Příspěvky: 60
Registrován: 06 pro 2013 15:38
Vybavení

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od R F »

Zdarec Ivane, písnul jsem Ti do e-mailu, nicméně písnu ještě sem. Při naprogramování zvuku, složeného ze 4 Elementů jsem v nastavení pro příslušnou zónu použil buď parametr MUTE nebo SOLO. Při sešlápnutí se mi (MUTE) buď příslušná zóna/y umlčely, pedál však po celou dobu, kdy má znít jen příslušná zóna/y znít, je sešlápnutý. Při jeho puštění opět zní pak všechny zóny. Při naprogramování jedné zóny na SOLO při sešlápnutí a držení pedálu mi příslušná ZÓNA hraje sama s tím, že ostatní 3 jsou umlčeny. Při uvolnění pedálu opět zní zóny všechny, zkus to použít nebo namyslet tímto směrem.

Za mě, díky za myšlenku, bohužel jsi mě přidal vrásky a připravil bezesné noci, protože mě to též dalo nový impuls do naprogramování si rejstříků do kapely a ukázalo tento nástroj - jen "STAGE PIANO" v novém dalším světle. Je prostě ten Young Chang chytrá hlavička.

Já ale musím navíc napsat, že mám trojpedal (DISK Boskovice) a možnosti jsou pak hodně variabilní !!!!
Prostě bomba, Ď Ivane.

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od MDudas »

Ivan.ps píše:... Po zošliapnuté pedálu sa síce zóna umlčí, ale po ďalšom zošlipanutí už sa neaktivuje, ale zostáva naďalej umlčaná. Dá sa nejak dosiahnuť opätovné zapnutie zóny tým istým pedálom?
Hmm... Mas to spravne, malo by to chodit. Napadaju mi tieto zaludnosti:
Skusal si to bez editora ? Niekedy robi blbosti.
Nemas tam niekde nastavene este nieco? Napr. nejake Entry/exit, co sa s tymto bije?

Ivan.ps
Příspěvky: 177
Registrován: 08 lis 2010 23:11

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od Ivan.ps »

Bez editora som to neskúšal zatiaľ, nakoľko nástroj samotný nedokáže priradiť príkaz Zone Mute. Tento sa dá zadať iba cez editor.

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od MDudas »

Ivan, ale v manuale pre Artis kontroler 149 Mute Zone vobec nie je! (a Kurzweil ma manualy dobre vyladene)
Osobne si myslim, ze v ST editore je programatorska chyba - ze tam niektore veci zabudli. :|
- - -
Cize Tebe ide o to, aby si funkciu niektoreho z tlacidiel Zone Mute 1-4 priradil na pedal ? Ak ano, potom by som pozeral na kontrolery 80-83, lebo oni su standardne priradene k tym tlacidlam. Kedze Artis ma iba 4 zony a nie 32, mohli si zrejme dovolit "luxus" a priradit napevno 4 kontrolery ako Mute Zone. Tolko aspon moja logika (odskusat to nemam ako).
---
Inak - Artis - 2 half-damper pedaly alebo 4 switch pedaly ... fiha! :palec+:
---

@R F, celkom som nepochopil to, co pises - kde je Solo Zone kontroler ?

Ivan.ps
Příspěvky: 177
Registrován: 08 lis 2010 23:11

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od Ivan.ps »

MDudas:

V manuále preto ničo o Mute Zone nie je, nakoľko nástroj samotný toto neumožňuje. Práve preto bol vydaný k Artisu editor, pretože niektoré veci sa dajú priradiť iba pomocou tohto editora. Solo Mute v editore funguje, ale iba na polovicu, teda zóna sa síce umlčí ale už sa pedálom znova neaktivuje. A práve preto sa snažím zistiť, dke by mohol byť problém.

Kontrolery 80-83 ako Mute Zone nereagujú.

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: Kurzweil ARTIS

Příspěvek od MDudas »

OK, bezna logika zlyhala. Ale je to cudne. Teda dalej:
- vies nejako skontrolovat, co posiela ten pedal, ci naozaj posiela 0 a 127 (kedze sa tam daju napojit 2 pedale naraz)
- ma to nejaky control etup pre Program Mode ? Cim sa riadi Program Mode? Vies sa tam pozriet, co je priradene na tych tlacitkach Mute Zone?
- keby vsetko zlyhalo, mozes to oklamat posielanim kontrolera Volume alebo Expression (0/127), ale robi to skoky v znejucich zvukoch. Alebo skus pedalom posielat Local On/Off.
Uz mi dosli napady... :(

Odpovědět