USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
SMM
Příspěvky: 305
Registrován: 20 bře 2012 18:15

USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od SMM »

Ahoj kamarádi.

Koupil jsem MIDI klaviaturu Ashton UMK49 a hledám k ní český návod. Pomůžete? Díky, Petr.

Fivestring
Příspěvky: 24
Registrován: 10 dub 2019 09:55

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od Fivestring »

Úsměvný požadavek...
Smiř se s tím, že bez zvládnutí angličtiny se v tomto oboru můžeš pohybovat jen velmi velmi těžko.
Překlad původního anglického manuálu do češtiny by byl určitě výrazně dražší než samotný nástroj,
a proto se nevyplatí ho tvořit.

x1jirka
Příspěvky: 15
Registrován: 28 pro 2018 11:43

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od x1jirka »

ahoj kamaráde,

a co konkrétně potřebuješ vědět? stejně budeš spíše potřebovat návod k dawu, se kterým tu klávesnici budeš používat. on by ti ten návod asi stejně moc nepomohl, ani kdyby byl v češtině, tím se prostě musíš prokousat a pochopit problematiku.

SMM
Příspěvky: 305
Registrován: 20 bře 2012 18:15

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od SMM »

Tak mi prodejce zaslal stručný český návod. Koupil jsem si knížku Základy MIDI. Ashton UMK49 je Controller Keyboard. Chci se zeptat, jestli jde na Controller Keyboardech nastavovat všech 16 kanálů, aby kanály fungovaly současně. Nejedná se mi o nastavení MIDI Omni.

Vla-sta
Příspěvky: 941
Registrován: 11 led 2011 07:06
Vybavení

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od Vla-sta »

Trochu nechápu otázku, nastavíš kanál + nástroj, posuneš kanál a nastavíš nástroj ... atd to samozřejmě jde, zbytek závisí na možnostech toho kterého midikeybordu ...

SMM
Příspěvky: 305
Registrován: 20 bře 2012 18:15

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od SMM »

Trochu nechápu otázku, nastavíš kanál + nástroj, posuneš kanál a nastavíš nástroj ... atd to samozřejmě jde, zbytek závisí na možnostech toho kterého midikeybordu ...

Díky Vlasto za odpověď.
Nastavení kanálů.png
Píšeš: nastavíš kanál + nástroj, posuneš kanál a nastavíš nástroj ...
Znamená to, že kanály se nastavují postupně kanál po kanálu. Půjde to i podle přiloženého výňatku z českého návodu, tak, že provedu kroky 1 až 5 pro každý kanál zvlášť postupně? Když takto nastavím 16 kanálů, tak by to mělo fungovat, jak píšeš? Mám klasický DAW s možností nastavení 16 kanálů. Bude mi pak po nastavení kanálů na MIDI keyboardu fungovat i těch 16 kanálů v DAW? Bojím se, že při nastavování kanálů na keyboardu udělám chybu a že si při nastavování něco pokazím a špatně nastavím a nebudu vědět, jak z toho ven. Proto potřebuji vodítko a pomoc.

Vla-sta
Příspěvky: 941
Registrován: 11 led 2011 07:06
Vybavení

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od Vla-sta »

Ano, u těch nejjednodušších midykeybordů se to řeší takto. Pokud bys to potřeboval na hraní, je lepší mít seqencer a pustit do zvukového modulu nastavení všech kanálů. Pak se jen pohybuješ mezi midikanály a tím se ti změní nástroj.... nebo pokud já mám masterkeybord připojený ke klávesům, tak si načtu setup a výběrem midikanálu mohu měnit nástroje...

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3588
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od pavlii »

Hmm - jak to tak čtu, tak mi přijde, že ještě tak 1-2 příspěvky a je z toho guláš :-D osobně bych začal nejdřív tím, co za práci má UMK49 vlastně dělat. Teprve potom lze přesně debatovat o možnostech a variantách nastavení. Když bych vás měl jen tak pro formu vzít za slovo, tak "kanály" se nenastavují; nastavují se třeba enkodéry - jim se nastaví (mimo jiné) příslušnost k MIDI kanálu. Fakt si dejte majzla na formulaci, protože už teď je dost problém se v tom vyznat ;-) ať tu prostě zbytečně nediskutujete o ničem.

P.

SMM
Příspěvky: 305
Registrován: 20 bře 2012 18:15

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od SMM »

Odešel mi Music Production Synthesizer Yamaha QS300, který má sekvencer 16 stop. Mám DAW s příslušnými VST. Chtěl bych MIDI keyboardem ovládat VST. UMK49 mám připojený přes USB kabel. Když vložím VST v DAW do 1. stopy (tracku) a nastavím v DAW MIDI kanál na č.1, UMK49 mi přehrává zvolený program (zvuk) ve VST na kanálu č 1. Když vložím ten samý VST v DAW do 2. stopy (tracku) a nastavím MIDI kanál na č.2, UMK49 mi nic nepřehrává. Kanál č.2 mi v DAW funguje na stopě č.2 pouze, když u něj nastavím MIDI kanál na č.1. Pokud to dobře chápu, podle přiloženého návodu UMK49 má továrně nastavený jeden kanál GLOBAL pro všechny kanály. Že by kanál GLOBAL byl vlastně MIDI kanál č.1? Nevím, jestli se mi podle přiloženého návodu povede nastavit každý ze 16-ti kanálů zvlášť. Kdyby něco, ptejte se mne a já se vám pokusím odpovědět.
Nastavení kanálů 2.png

Vla-sta
Příspěvky: 941
Registrován: 11 led 2011 07:06
Vybavení

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od Vla-sta »

Tam je jedna otázka, pokud máš global, tak to chápu tak ze to bude vysílat stejně pro všechny kanály. Chtělo by to nahrát a uvidíš. Pokud to nastaviš na nějaký MIDI kanál pojede to jen v tom jediném kanálu . Tak to chápu já

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3588
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od pavlii »

No a je to tu - jsem jasnovidec :-D SMM - výborná slátanina.

Chtělo by to ujasnit si jednak pojem kanál, stopa v DAW a následně pak způsob konfigurace vstupního a výstupního MIDI kanálu u stopy v DAW. Plus MIDI problematika obecně.

V téhle fázi je těžko radit. MIDI kontroler bude vysílat data na jednom nebo více MIDI kanálech - jak si to nastavíš na něm. DAW ti bude MIDI data do stopy přijímat podle konfigurace zase u sebe. Tj. nastavíš-li příjem dat jen na konkrétní MIDI kanál, bude ti to fungovat jen za předpokladu, že máš na stejný kanál nastaven i MIDI kontroler.

Hlavně nepsat, že "kanál je nastaven pro všechny kanály" a podobně, to se nikam nedostaneme.

P.

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od MDudas »

SMM píše:
17 črc 2019 20:01
... Když vložím VST v DAW do 1. stopy (tracku) a nastavím v DAW MIDI kanál na č.1, UMK49 mi přehrává zvolený program (zvuk) ve VST na kanálu č 1. Když vložím ten samý VST v DAW do 2. stopy (tracku) a nastavím MIDI kanál na č.2, UMK49 mi nic nepřehrává. Kanál č.2 mi v DAW funguje na stopě č.2 pouze, když u něj nastavím MIDI kanál na č.1. ...
Takze kanal 2 Ti funguje, len ked ho nastavis na kanal 1 ? :lol: Tak to asi kanal 2 nefunguje, alebo ?

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od MDudas »

Ak mozem poradit, zacni reverse-prekladom toho manualu. Aha, ty vlastne nevies po anglicky. Tak to je tazko...

"Spolocny kanal" (vid body 5,6 a 7) v pripade vysielania MIDI instrukcii neexistuje! Kazdy kanalovy prikaz (nota, kontroler, pitch bend,...) musi mat priradeny konkretny kanal 1-16.
V pripade prijimania/nahravania existuje na mnohych zariadeniach moznost OMNI, ktora znamena - "pocuvaj vsetky kanaly a zaznamenaj ich na tuto aktualnu stopu". Pri prehravani bude potom tato stopa zaznam posielat len na svoj zvoleny kanal. (t.j. v podstate re-channel)

Slovo "spolecny" bolo pravdepodobne prelozene z anglickeho "common". A zrejme bolo prelozene nespravne, pretoze v tomto kontexte to znamena vseobecny/obecny. Teda 5-Slider, 6-pitch bend a 7-modulation bend pracuju na obecnom kanale, a to zrejme bude kanal 1. (pri takto lacnych zariadeniach je to bezne)

Howgh.

SMM
Příspěvky: 305
Registrován: 20 bře 2012 18:15

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od SMM »

Na UMK49 mám 4 knoby (enkodéry), kterým přísluší zvolené kanály, na kterých mohu nastavit mimo jiné i tlačítko BANK A1 až A4 a také BANK B1 až B4. Mezi knoby s bankami A a B lze přepínat. Když mám pouze 4 knoby s A1-A4 a B1-B4, dohromady to dělá 8 kanálů. Kde a jak lze aktivovat zbývajících 8 kanálů, to nevím.

SMM
Příspěvky: 305
Registrován: 20 bře 2012 18:15

Re: USB MIDI klaviatura Ashton UMK49 - hledám návod

Příspěvek od SMM »

Zkusím v DAW přidání nového výpisu DRM. Třeba to pomůže.

Odpovědět