Yamaha SY77 vs. Yamaha SY99

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
Uživatelský avatar
dano
Příspěvky: 3608
Registrován: 13 kvě 2005 20:37

Příspěvek od dano »

aTOMx: nemas nejake veci, kde si pouzil SY99? by som rad vypocul... sam bol majitelom SY77 (bol to moj prvy synth) a tak rad na chvilu prepadnem nostalgii...

synt
Příspěvky: 135
Registrován: 05 čer 2008 13:51

Příspěvek od synt »

a.tom.x píše:1/ to asi bude chtít majitele TG77, nicméně na mé SY99 je SawPad kombinace AWM+AFM a SawLead je 2xAFM) tj. ten první nikde jinde nepůjde (možná na nějakém Motfu s DX-PLG to půjde předělat, otázka jaký alg je použit do FM části, ta karta toho tolik neumí jako SY99 FM, nějaký smyčce na Motifu určitě půjdou nahradit). To druhé by myslím mohl jít na FS1r udělat. Jak moc to bude identické netuším, každopádně se to bude blížit.

2/ neporovnával bych. každý má něco do sebe a oba zní dobře. FS1r je hodně silná ve filtrech (formantové filtry) což z ní dělá speciální synth sám o sobě a se SY99 je to nesrovnatelné. FM je tam dále rozvinutá takže má v této oblasti mnohem větší možnosti (otázka je zda je někdy někdo využil). Zvukově mi připadá průzračnější, ale to je dáno hlavně lepšími efekty, které ty tvrdé digitální zvuky náležitě dosladí (občas silně přesladí).

Na druhou stranu FS1r má tragické ovládání. Bez PC editoru je to nepoužitelné. Pro mě je ta interakce přímo s nástrojem celkem nutná, i když i SY99 snese editor taky. Hlavně v části obálek je editor na FM synth nutnost. naopak úpravy na filtrech hlasitostech, výběr algoritmu a pod. už zase raději dělám přímo na HW. SY99 má samply a jde si hrát se samplem jako operátorem. Výsledky sice občas nejsou ohromující (prostě je z toho špinavej pazvuk, což třeba mě baví), ale třeba el. piana kombinující AFM se samplem v operátoru znějí skvěle. To zase FS1r neumí.

A takhle by se tady dalo psát celý den + a - prostě si to poslechni a sám si urči co tě baví ví. Jo a taky dost záleží na druhu muziky na kterou to chceš.
Super. Díky. Snad ještě toto: Když budu chtít v SY77 či SY99 používat zvuky z DX a TX série (a nebudu se chtít zdržovat s jejich programováním) - existuje nějaký dostupný zdroj (disketa apod.) z kterého bych to přímo do SY-ka nasypal a bylo by vymalováno??? Případně znáš výrobce?

Uživatelský avatar
dano
Příspěvky: 3608
Registrován: 13 kvě 2005 20:37

Příspěvek od dano »

jasne. ja som si napriklad stiahol z webu vsetko dostupne pre SY77... takze pohoda... vratane vsetkych zvukov na DX... problem bol len v tych efektoch - niektore zvuky su na nich vyslovene zalozene a ked sa ti to naciat bez nich je to problem ak si to v povodnom nastroji priblizne neopises...

synt
Příspěvky: 135
Registrován: 05 čer 2008 13:51

Příspěvek od synt »

dano píše:jasne. ja som si napriklad stiahol z webu vsetko dostupne pre SY77... takze pohoda... vratane vsetkych zvukov na DX... problem bol len v tych efektoch - niektore zvuky su na nich vyslovene zalozene a ked sa ti to naciat bez nich je to problem ak si to v povodnom nastroji priblizne neopises...
Dík. No ale když přece natahuješ do SY zvuky z DX7 a TX802, tak ty jsou bez efektů - to ti SY nějaký efekt automaticky přiřadí a nebo je natáhne suchý jak byly?

Uživatelský avatar
dano
Příspěvky: 3608
Registrován: 13 kvě 2005 20:37

Příspěvek od dano »

uplne suche... ziadna "napoveda" nie je... takze pri chemickych zvukoch dost tazka vec. bud vymyslis nieco nove, alebo si typujes :-)

synt
Příspěvky: 135
Registrován: 05 čer 2008 13:51

Příspěvek od synt »

dano píše:uplne suche... ziadna "napoveda" nie je... takze pri chemickych zvukoch dost tazka vec. bud vymyslis nieco nove, alebo si typujes :-)
U těch origoš zvuků (u mašin kde nebyly efekťáky) je to možná výhoda - slyšíš prostě originální zvuk a sám si ho pak můžeš případně upravit. Jinak - jak je SY77 či SY99 poruchová, resp. měl(i) si (jste) s ní problémy. Nemá případně někdo tyhle mašiny k dispozici (případně i TG77 samosebou)?

Uživatelský avatar
dano
Příspěvky: 3608
Registrován: 13 kvě 2005 20:37

Příspěvek od dano »

ako som uz pisal, mal som SY77 a bola u mna asi 8 rokov. pritom som bol uz treti majitel. ten nastroj bol proste paradny kusok - ziadny problem, akurat sa mi uz vysvietil displej... inak proste pecka, nebolo v nom nikdy nic menene ani opravovane... to v dnesnej dobe nehrozi :-)

TG77 bude tiez OK podla mna. Spytaj sa Kayka on ju ma.

Uživatelský avatar
a.tom.x
Příspěvky: 2694
Registrován: 06 zář 2002 16:55

Příspěvek od a.tom.x »

No na konvertování zvuků jde použít třeba tohle http://www.fm-alive.com/pages/X2Y.aspx doporučuji i ty managery na SY a DX jsou dobré.

Na SY99 nemám žádnou skladbu kompletně dělanou a ani to neplánuju. Mám ji jako doplněk. Koupil jsem ji původně jako levnej master keyboard. Využívám to hlavně na zvuky z DX7, které chci prohnat filtrem. DX7 je pro mě přeci jenom výrazně přístupnější systém pro práci s FM, kde si celkem rychle udělám co potřebuju a pak už jenom dodělám fitry a navrstvím eventuálně.

Co se týká kvality/poruchovosti je to velmi bytelné, pozor na některých kusech jsou vymlácené klávesnice což se projevuje na špatné velocity response. Moje jezdila 15 let po zábavách, někdo o ní típnul vajgla a pod. ale pořád je OK. Odešlo pouze podsvícení dipsleje.
Art of Sound - Professional Soundware Solution
http://www.aos-pro.com

Uživatelský avatar
dano
Příspěvky: 3608
Registrován: 13 kvě 2005 20:37

Příspěvek od dano »

kludne sem zaves aj nieco kde to hra ako doplnok... rad pocuvnem...

inak to uz co je za negra ked si niekto tipne cigu o nastroj... jaro filip to sice robil na XP50 ale jemu to zvlastnym sposobom tolerujem.

synt
Příspěvky: 135
Registrován: 05 čer 2008 13:51

Příspěvek od synt »

a.tom.x píše:Co se týká kvality/poruchovosti je to velmi bytelné, pozor na některých kusech jsou vymlácené klávesnice což se projevuje na špatné velocity response.
Takže tlačítka a poťáky jsou OK? To podsvícení a klávesnice se ještě dají opravit? Mně by bodlo kdyby udělali reinkarnaci SY77 či SY99. Možná, že je to napadne :)

Uživatelský avatar
a.tom.x
Příspěvky: 2694
Registrován: 06 zář 2002 16:55

Příspěvek od a.tom.x »

Ne reinkarnace je nenapadne. Já mám i jené typy třeba VL1 a VP1 by se určitě dala dneska vyrobit za míň peněz. Podsvícení displeje jde vyměnit, ale je to děsná práce to rozebrat, takže se do toho nikdo nehrne.

Tlačítka a poťáky na mém kuse jsou OK.
Art of Sound - Professional Soundware Solution
http://www.aos-pro.com

synt
Příspěvky: 135
Registrován: 05 čer 2008 13:51

Příspěvek od synt »

Jasně - dík. V jaké kavlitě je prosímtě efektová jednotka u SY99? Za kolik se dá dneska SY99 pořídit?

synt
Příspěvky: 135
Registrován: 05 čer 2008 13:51

Příspěvek od synt »

Případně jak je to s šumem u SY99? Padnul tady názor, že SY77 hraje líp než SY99 - co ty na to?

Uživatelský avatar
dano
Příspěvky: 3608
Registrován: 13 kvě 2005 20:37

Příspěvek od dano »

synt: nepovedal som ze SY77 hra lepsie ako SY99!!! povedal som, ze pre mna je SY77/TG77 zvukovo zaujimavejsia ako SY99 a dodal som, ze je to moj subjektivny nazor, ktory nema racionalne zdovodnenie. Je to mozno pre niekoho haluz, lebo SY99 ma vzorky podstatne lepsie a hra cistejsie. Ale ked som mal oboje nastroje doma, mal som to v hlave dost jasne. Ja som vtedy mal len SY77 takze som to pouzival ako synt na vsetko (ratal som polyfoniu a tak :-)). Takze v dnesnej dobe kvalitnych samplov je to uz skor vecou prestize mat taky nastroj doma a ci budes mat 77 alebo 99, urcite to bude fajn.

Riesit tieto nastroje z hladiska sumu a neviem coho ineho mi pripada zbytocne. Ak chces bezchybny cisty nastroj, kup si nieco novsie.

synt
Příspěvky: 135
Registrován: 05 čer 2008 13:51

Příspěvek od synt »

Ok, blbě jsem se vyjádřil. Beru zpět. Za kolik se dají tyto mašiny (SY77 a 99) dnes pořídit?

Odpovědět